Bibaleze.si

zahteva

Problematični najstnik
26. 01. 2022 07.51

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?

Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Šola in splet
26. 01. 2022 07.48

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

5KA
24. 01. 2022 08.03

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?

Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Zanositev
24. 01. 2022 07.55

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?

Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Družina in odnosi
30. 12. 2021 10.22

Katere meje naj ne bi prestopila mačeha in očim?

Včasih se zgodi, da eden od staršev - oče ali mama, zaradi številnih razlogov, kot so denimo ločitev, razhod, smrt partnerja, dobi novega življenjskega sopotnika, ki v družini prevzame določeno vlogo. Z novo družinsko postavitvijo pa pridejo tudi zapleti, ki se dotikajo vzgoje, postavljanja mej, odnosov med člani družine. Koliko se očim ali mačeha sploh lahko vključujeta v vzgojo otrok, ki jim nista biološka starša? In katerih mej naj ne bi presegala? Zbrali smo nekaj ključnih nasvetov, ki se dotikajo teh na trenutke precej zapletenih družinskih odnosov.

5KA
27. 12. 2021 07.51

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'

"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Novice
14. 12. 2021 10.35

12-letni deklici iščejo rejniško družino

Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Po porodu
29. 11. 2021 06.00

Menite, da je carski rez lažji način poroda? Potem si poglejte te fotografije.

»Carski rez? Torej sploh ne veš, kako zelo boli porod,« ponavadi slišijo matere, ki so rodile na ta način. Žal temu ni tako in carski rez ni vrsta poroda, pri katerem bi mamice ostale popolnoma nepoškodovane, brez bolečin in zavedanja o porodu otroka. Ravno nasprotno.

Za mami
19. 11. 2021 08.19

'Pusti to, saj ni pomembno ...'

Objavljamo zapis, ki je postal spletna uspešnica. Zapis za vse mamice, ki se počutijo obremenjene in v stiski. Za vse tiste mamice, ki se jim zdi, da ne bodo zmogle, in se slabo počutijo. Spomnite se, kaj je v tem življenju za vas resnično pomembno, in izpostavite svoje prioritete. Ne morete biti prisotne na vseh koncih, niti ne morete biti na vseh področjih odlične. Lahko pa ste najboljša verzija same sebe in se odločite osredotočiti zgolj na pomembne stvari, predvsem pa ljudi.

Malček
15. 11. 2021 05.45

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom

Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Družina in odnosi
12. 11. 2021 16.36

Je tudi vam en otrok ljubši kot drugi?

Imata starša lahko rada svoje otroke v enaki meri ali ima vsak starš otroka, ki mu je za malenkost ljubši? Seveda pri tem ne gre za vprašanje ljubezni, ampak za različne odtenke naklonjenosti. Vprašanje zbuja veliko polemik in deljenih mnenj, sodobne raziskave pa kažejo zanimive rezultate.

Razvoj otroka
12. 11. 2021 06.59

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici

Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Za mami
07. 11. 2021 06.00

'To bi si želela slišati po porodu'

Življenje po porodu je prav posebno. Po eni strani vas obdajajo pozornost, ljubezen in družba najbližjih, po drugi strani pa je lahko to prav zares težko in izčrpavajoče obdobje. Ko ste bili noseči, ste bili v središču pozornosti, zdaj pa je vsa pozornost namenjena vašemu otroku.

Nosečnost
05. 11. 2021 06.00

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod

Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Vzgoja in vrtec
05. 11. 2021 06.00

18 znakov, da je vaš otrok preveč razvajen

Ne pustite, da ta nehvaležna vedenja spremljajo vaše otroke v odraslost. Vsak otrok lahko občasno deluje kot nehvaležen, ne glede na to, ali prosjači za večji sladoledni stožec ali zahteva drago novo napravo. In ker imajo številni otroci težave z urejanjem svojih čustev v luči novonastalih sprememb zaradi pandemije koronavirusa, se napetosti doma še povečajo. Če pa takšno vedenje, ki ni najbolj prijazno, ni le občasen pojav, temveč stalno stanje – imate razvajenega otroka.

Družina in odnosi
28. 10. 2021 08.13

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'

Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Razvoj in odnosi
15. 10. 2021 14.20

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče

Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

Novice
01. 10. 2021 15.57

Pri 24 letih postala mama 22 otrokom

Iz Gruzije prihaja neverjetna zgodba o paru, ki se je odločil, da bo imel kar 22 otrok. Želita si, da bi število njunih otrok nekoč zraslo na trimestno.

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Malček
01. 09. 2021 06.15

Kako izbrati primerno obutev za šolarja?

Jesen je pred nami in otroci ob vstopu v šolo namesto sandalov, japonk in natikačev potrebujejo dobre jesenske čevlje in superge. Kako izbrati primerno obutev za šolarje?

Partnerski odnosi
23. 08. 2021 08.04

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat

Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Prehrana
14. 08. 2021 05.00

Zato morajo dojenčki in otroci jesti meso

Tudi v Sloveniji vse več staršev za otroke pripravlja vegetarijansko in vegansko hrano, čeprav pediatri priporočajo raznoliko prehrano, torej tudi živila živalskega izvora. Zakaj prehrana dojenčka in otrok brez mesa ni primerna in na kaj je treba biti še posebej pozoren, če otrok ne uživa mesa, pojasnjuje doc. dr. Evgen Benedik, klinični dietetik.

Malček
06. 08. 2021 14.09

5 skrivnosti mamic, ki uživajo v kuhanju z malčki

Da bi spremenili kuhanje z otroki v pravo zabavo, morate najprej pri tem uživati tudi sami. Zato vam predstavljamo 5 skrivnosti, s katerimi boste v kuhinji z malčki ustvarjali slastne dobrote, hkrati pa se boste pri tem zabavali.

Nosečnost
30. 07. 2021 14.45

Banalni razlogi, ki nosečnico pogosto spravijo v jok

Ženske so v obdobju nosečnosti v posebnem čustvenem stanju, saj njihova raven hormonov konstantno niha, posledično se zdi, kot bi bile ves čas v obdobju predmenstrualnega sindroma. Napačna beseda, pogled ali dejanje je lahko dovolj, da nosečnico spravite v jok.

Partnerski odnosi
30. 07. 2021 14.19

'Jaz si želim otroka, on pa ne ...'

Teme o večjih življenjskih prelomnicah so v partnerstvu pomembne. Odločitev za poroko in ustvarjanje družine sta zagotovo dva večja življenjska prehoda, ki zahtevata pogovor in strinjanje obeh. A če se pri odločitvi za zakonsko življenje kompromisi še nekako sklepajo, je tema o naraščaju veliko težja. Včasih jo spremljajo konflikti, nestrinjanje in neskončna vprašanja: "Kdaj boš pripravljen/a na otroka?"

Dojenje
23. 07. 2021 15.36

FOTO: Izkušnja dojenja je nekaj najlepšega

Dojenje za marsikatero mamico predstavlja čustveno povezovanje z novorojenčkom. Nekatere mamice dojijo manj časa, druge dlje. In slednjim je še posebej težko, ko pride trenutek, ko morajo otroka odstaviti od dojke. To je s fotografijo ponazorila Maya Vorderstrasse.

Novice
13. 07. 2021 07.53

11-letnik, ki se lahko pohvali z diplomo iz fizike

Laurent Simons je drugi najmlajši diplomiranec na svetu.

Izleti in počitnice
01. 07. 2021 08.09

Hrvaški otoki, ki so kot nalašč za družinski dopust!

Začele so se počitnice in z njimi tudi glavna sezona dopustovanja. Dejstvo je, da je treba družinski oddih zelo skrbno načrtovati in še pred odločitvijo za določeno destinacijo natančno preveriti, ali je primerna tudi za otroke: apartma ali hotel mora biti kar se da blizu morja, izbrana destinacija mora imeti primeren dostop v vodo za otroke in nizek vodostaj, v bližini morajo biti kar se da čisti toaletni prostori, kakšen lokal, gostilna s prigrizki, vsaj malo sence za malčkov počitek in igrala ali aktivnosti za zabavo otrok. Kriterijev torej ne primanjkuje in da bo odločitev to poletje lažja, smo preverili, katere plaže hrvaških otokov se najbolj približajo vsem omenjenim zahtevam družin.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071