vztrajnost

Kakšen značaj bo imel otrok, je odvisno od dneva, kdaj je rojen
Že v antiki so bili prepričani, da dan, ko se rodi otrok, vpliva na to, kakšen značaj bo imel in kakšna življenjska pot ga čaka. Kdaj ste se pa vi rodili?

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'
Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Očetje iskreno: 6 pomembnih življenjskih lekcij, ki so jih predali otrokom
Malo je življenjskih vlog, ki so tako vplivne in pomembne, kot je vloga očeta. Očetove modrosti, vodstvo in podpora lahko otroka izoblikujejo v močnega, samozavestnega in uspešnega posameznika. To pa je šest življenjskih lekcij, ki jih očetje najpogosteje radi predajajo svojim otrokom.

5 idej, kako preživeti jesenske počitnice
Osnovnošolci bodo med 30. oktobrom in 3. novembrom uživali v prvih počitnicah letošnjega šolskega leta. Vremenska napoved je zaenkrat nepredvidljiva, zato smo za vas zbrali 5 idej, kako zamotiti otroke med počitnicami in z njimi preživeti lepe trenutke.

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'
Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok
Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Iz kamenčkov lahko ustvarite marsikaj lepega in uporabnega
Kamenčki so odličen pripomoček za preganjanje dolgočasja. Otroci se lahko z njimi učijo ter iz njih ustvarijo marsikaj izjemno lepega in uporabnega. Tudi edinstveno in izvirno igro za rojstnodnevno darilo.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

'Draga deklica, si več od številke na tehtnici, oblek, ki jih nosiš, in ocen v razpredelnici'
Mnogo bolj od človekove samozavesti je pomembna dobra samopodoba. Že od rojstva dalje je treba otroku privzgojiti miselnost, da je bolj kot videz, bolj kot materialni svet pomembno tisto, kar nosiš v sebi. Ne odlikujejo nas namreč ocene v šoli, oblačila, ki jih nosimo, ali avto, s katerim se peljemo. Prave odlike človeka se skrivajo v njegovih dejanjih, sposobnosti empatije, naklonjenosti do sočloveka, pravičnosti, prijateljstvu, dobroti, iskrivosti, znanju in optimizmu ... in še bi lahko naštevali. O tem govori tudi spodnji zapis, namenjen vsem deklicam tega sveta, ki so še nekoliko bolj kot fantje podvržene miselnosti, da se uspeh in sreča skrivata v zunanji lepoti in lepotnih idealih. Pa se ne ...

Zakaj imajo otroci tako radi dinozavre?
Veliko dečkov se v določenem obdobju razvoja sreča z neverjetnim navdušenjem nad dinozavri in vsem prazgodovinskim. Motivi dinozavrov na oblačilih, igračah, peresnicah, skodelicah, celo posteljnini – to ni v tem obdobju nič nenavadnega. So tudi vaš dom preplavili dinozavri? Psihologi so tej nedolžni obsesiji posvetili že kar nekaj raziskav in pozornosti, saj se 'dinoobdobje' pojavi pri mnogih otrocih. Predstavljamo vam njihove ugotovitve.

'Hvaležna za naraven porod brez prisile, brez zdravil in brez pritiska'
Odločila sem se, da bi rada delila z vami najin pravljični porod, pa mogoče komu pride prav in bi z veseljem prebral. Rodila sem namreč doma, v svojem okolju, z ljudmi, s katerimi sem se res povezala skozi celo nosečnost in ki sem jim zaupala in jih spoštovala.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Tudi očetje se morajo vključiti v vzgojo
Radi rečemo, da s otroci kot spužve, ki vpijajo vse, kar rečemo in naredimo. Zato je naša vloga, da smo previdni pri tem, kakšna sporočila in nauke jim predajamo med odraščanjem. Pri vzgoji in usmerjanju pa niso pomembne le mame, temveč veliko vlogo nosijo tudi očetje. Kaj je tisto, kar bi morali očetje naučiti svoje otroke? Preverite v spodnjih vrsticah.

72 imen po horoskopskem znaku za deklice kot tudi dečke
Ime nosimo vse življenje in nas verjetno resnično izoblikuje. Nekateri verjamejo, da lahko vpliva na življenjsko usodo, in izberejo ime glede na horoskopski znak. Ponujamo vam nekaj predlogov!

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Karmen Mandl, psihologinja
Bibina svetovalka je psihologinja Karmen Mandl, ki zaključuje integrativno psihoterapijo, izobraževala pa se je tudi iz vedenjsko kognitivne terapije, čuječnosti, mediacije in hipnoze. Med drugim raziskuje in deluje tudi na področju selektivnega mutizma pri otrocih.

Marsikateri starš na tej točki naredi napako
Če boš ribo sodil po njeni sposobnosti letenja, jo boš vedno imel za nesposobno, pravi pregovor, ki poudarja, da smo vsi različni in da moramo negovati svoja zanimanja in želje. Prav pa je, da starši otroke opazujemo, spremljamo in spodbujamo, predvsem pa jim pustimo, da sami odkrijejo, kakšna je njihova prava pot. In kako to dosežemo?

Zato pri matematiki spodbujajo uporabo prstov, abaka, kamenčkov in kock
Spominjam se, kako v osnovni šoli pri učenju matematike ni bilo dovoljeno uporabljati prstov, saj so učiteljice zahtevale "računanje na pamet", pa tudi starši niso bili naklonjeni "štetju na roke". Danes je popolnoma drugače, saj celo zelo priporočajo in spodbujajo uporabo različnih pripomočkov, pa naj bodo to abak, kamenčki, kocke ali seveda tudi prstki.

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?
Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Poletje je idealen čas za odvajanje od pleničk
Prej ali slej v dobi odraščanja pride čas za odvajanje od pleničk. Otroci pridobijo občutek za tiščanje na stranišče pri različnih starostih, najpogosteje pa v starosti okrog 3. leta.

Ljubosumni in posesivni otroci: "Mamica je samo moja!"
V času odraščanja se otrok sooča z različnimi čustvi, med katerimi je prisotno tudi ljubosumje. Otrok lahko čuti ljubosumje do sorojenca, vrstnikov, novega partnerja, ki pride v družino, pa tudi do enega od staršev. A če se osredotočimo samo na slednje – kako vedeti, da gre le za razvojno fazo in kdaj se morda zadaj skrivajo globlji razlogi?

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'
Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

Shakira: 'Svoja otroka želim pripraviti na življenje'
V enem izmed nedavnih intervjujev je latino zvezdnica Shakira spregovorila o svoji težki izkušnji. Leta 2017 je namreč zaradi težav z glasilkami morala odpovedati turnejo, nato je zaradi žalosti in obupa zapadla v težko depresijo. Zdaj svoja otroka želi učiti, da četudi kdaj pademo, nič ne de. Pomembno je, da se znamo znova postaviti na noge.

Za vse mame, ki pričakujejo drugega otroka
Vsaka nosečnost zase je lahko popolnoma drugačna od pretekle izkušnje. Zato nikar ne pričakujte, da bo v drugo popolnoma enako kot prvič. Izognite se presenečenjem in ugotovite, kaj vas čaka v prihodnjih mesecih.

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?
Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok
Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

To so resnično učinkovite študijske navade
Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Lepi striček: Otroška zgodba, ki buri duhove
Na spletu so se pojavile fotografije zgodbice, ki govori o spolnem nasilju nad otroki. Za komentar o zgodbi Lepi striček, ki je izšla v reviji Kekec in je namenjena otrokom od 2. do 5. razreda osnovne šole, smo se obrnili na UNICEF Slovenija in Polono Greif, univ. dipl. soc. pedagoginjo, zakonsko in družinsko terapevtko iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino.