vedenja

Marjetka Vovk: 'S tremi fanti je družinska dinamika prav posebna'
Raay in Marjetka Vovk sta slovenski glasbeni pop duo, ki ustvarjata pod imenom Maraaya. Skupaj pa nista ustvarila le čudovite glasbe, ki slovensko glasbeno sceno navdihuje že leta, temveč imata tudi prekrasno družino, v kateri sta se jima rodila dva fanta, danes deset in osem let stara Vid in Oskar. Z uspešno in simpatično slovensko pevko in članico žirantske četverice šova Slovenija ima talent smo poklepetali o materinstvu ter pesmi, ki sta jo navdahnila sinova in družini.

Demi Moore tri leta ni spregovorila s hčerko
Hollywoodska zvezdnica Demi Moore kar tri leta ni spregovorila s svojo hčerko, ki jo je dobila v zakonu s filmskim igralcem, Bruceom Willisom. 27-letna Tallulah Willis je zdaj spregovorila o razlogu za triletni molk v odnosu z materjo.

Javno sta priznala, da pretepata svoje tri otroke
Večina staršev današnjega časa je trdno prepričanih da šeškanje, udarci in ostalo fizično nasilje nikakor niso dopustni kot vzgojni ukrepi zoper otroka. Starši se vse bolj poslužujejo permisivnih vzgojnih načinov in sočutnega starševstva. Z otrokom se pogovarjajo, mu prisluhnejo, rešujejo težave na zrel in odgovoren način. Še vedno pa obstajajo tudi takšni, ki niso povsem prepričani, da je novodobna vzgoja pravilna in primerna.

18 znakov, da je vaš otrok preveč razvajen
Ne pustite, da ta nehvaležna vedenja spremljajo vaše otroke v odraslost. Vsak otrok lahko občasno deluje kot nehvaležen, ne glede na to, ali prosjači za večji sladoledni stožec ali zahteva drago novo napravo. In ker imajo številni otroci težave z urejanjem svojih čustev v luči novonastalih sprememb zaradi pandemije koronavirusa, se napetosti doma še povečajo. Če pa takšno vedenje, ki ni najbolj prijazno, ni le občasen pojav, temveč stalno stanje – imate razvajenega otroka.

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'
Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče
Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?
Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Ljubosumni in posesivni otroci: "Mamica je samo moja!"
V času odraščanja se otrok sooča z različnimi čustvi, med katerimi je prisotno tudi ljubosumje. Otrok lahko čuti ljubosumje do sorojenca, vrstnikov, novega partnerja, ki pride v družino, pa tudi do enega od staršev. A če se osredotočimo samo na slednje – kako vedeti, da gre le za razvojno fazo in kdaj se morda zadaj skrivajo globlji razlogi?

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Česa vsega se lahko hči nauči od svoje matere?
Edinstvena vez med materjo in hčero poleg ljubezni, spoštovanja in prijateljstva ponuja tudi določene vzorce, ki jih mati hčeri ponuja in po katerih se le ta pozneje ravna. Kaj je tisto, česar želite naučiti svojo hčer?

Kako materinstvo spremeni žensko?
Materinstvo pomeni za vsako žensko enega največjih prehodov. Odstre nove dimenzije doživljanja sebe in življenja samega.

8 stvari, ki jih učitelji montessori pedagogike izvajajo tudi doma
Glavni in končni cilj montessori pedagogike je vzgojiti srečnega in zadovoljnega otroka, ki bo tudi sam prispeval k srečnemu sobivanju v skupnosti in s tem ustvarjal srečnejši svet. Montessori vzgoja zagovarja to, da otroka opazujete in mu sledite, saj vam le on lahko pove, kaj potrebuje.

7 načel naravne vzgoje
Povezovanje in gradnja odnosa med otrokom in staršem sta po principu naravne vzgoje ključnega pomena za zdrav razvoj in vzgojo otroka. Otroci se rodijo nezreli in naklonjeni impulzom ter nagonom, zato je na starših, da jih primerno vzgojijo in usmerjajo.

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?
Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

Kaj se dogaja z materinima dojkama po rojstvu otroka?
Že v drugem trimesečju nosečnosti se določene spremembe, ki se dogajajo v ženskih dojkah, da bi se pripravile na izločanje mleka, končajo in dojke so pripravljene na dojenje. Visoka raven progesterona v krvi preprečuje nastajanje mleka, toda nosečnica lahko opazi, da iz dojk že priteče kakšna kaplja kolostruma, ki je tekoč in prozoren, včasih tudi gost in bel.

V kakšno osebo se bo otrok razvil, je odvisno od staršev
Velikokrat slišimo trditev, da je otrok kot goba, ki srka vse, kar se dogaja okoli njega – pozitvne in negativne stvari. Prav zato moramo biti v najranljivejših letih (pa tudi pozneje) še kako pozorni, kakšna sporočila mu posredujemo s svojim razmišljanjenm, vedenjem, čustvovanjem, odnosom do partnerja in sveta.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

10 stvari, ki ogrožajo vajin odnos
Ste se kdaj vprašali, zakaj ne uživate v popolnosti svojega partnerskega razmerja? Zakaj vaše razmerje ni takšno, kot bi si morda želeli? Zakaj se odtujujeta? Spodaj razkrivamo nekaj odgovorov na vaša morebitna vprašanja.

Za vrati otroških sob so lahko otroci žrtve spletnih pedofilov
Slovenska Policija je razkrila, da je med drugim tudi osem slovenskih državljanov od leta 2017 pridobivalo posnetke spolnih zlorab otrok, mlajših od dveh let. Pogovarjajte se z otroki in jih nadzorujte pri uporabi interneta: za vrati otroških sob so lahko otroci žrtve spletnih pedofilov, opozarjajo na Policiji.

'V meni je del moje mame in v tebi je delček mene'
Prav gotovo ste neštetokrat slišali opazko: Ista si kot tvoja mama! Morda je bil to za vas kompliment ali pa ste ta stavek dojeli kot kritiko. Prav gotovo pa se v njem skriva delček resnice. V vas je namreč del vaše matere in v vaši hčeri delček vas.

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu
Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

5 modrosti japonskih staršev pri vzgoji otrok
Japonska velja za deželo spoštljivih priklonov in prijaznih ljudi, ki izjemno veliko dajo na tradicijo. V duhu tradicionalnih vrednot pa vzgajajo tudi svoje otroke. Ne glede na to, da se naša kultura od njihove precej razlikuje, pa je naslednjih 5 modrosti japonskih staršev tistih, po katerih bi se lahko zgledovali.

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?
Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Kako otroka naučiti sprejemanja drugačnosti?
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Ne poznajo drugega sveta kot tistega okoli sebe, in starši smo tisti, ki jim ga moramo korak za korakom pomagati odkrivati. Pomembno se je pogovarjati o vseh temah, se informirati in širiti prijaznost ter razumevanje drug do drugega. Le tako bodo naši otroci zrasli v strpne, ljubeče in odgovorne odrasle.

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'
Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.