Bibaleze.si

vedenja

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Malček
02. 07. 2024 09.23

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk

Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Družina in odnosi
03. 07. 2024 05.00

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev

Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Vzgoja in vrtec
30. 06. 2024 05.00

Psihologinja opozarja: Zakaj je pretirana zrelost otroka nevarna?

Otroci so praviloma brezskrbni, razposajeni, precej naivni in igrivi. A so tudi otroci, za katere se zdi, da na svojih ramenih nosijo vse breme tega sveta. Zaradi pretirane zaskrbljenosti pa izražajo tudi pretirano zrelost, kar pa ne more biti dobro, opozarja psihologinja.

Družina in odnosi
23. 06. 2024 05.00

Mama zaradi slabega vedenja otrok že po enem dnevu prekinila dopust

Saj veste, ko se skupaj z otroki odpravite na letni dopust, pa so vznemirjeni, utrujeni, spremenijo rutino, okolje, norijo, vi pa vreščite: 'Če ne nehate, bomo šli takoj domov!' In se potem za nekaj trenutkov vsi nekoliko umirite, nato pa se celotna situacija odvije znova.

Vzgoja in vrtec
22. 06. 2024 05.00

Kaj se zgodi, če ne kričite na otroka?

Starševstvo je izjemno odgovorna in težka naloga, a tudi polna lepih trenutkov. Ob tistih manj lepih, ko smo utrujeni in se počutimo nemočne, se lahko zgodi, da zakričimo na otroka in mu na ta način damo vedeti, da je prestopil meje. A kaj bi se zgodilo, če bi povsem ukinili kričanje nad otrokom? Preverite.

Za mami
20. 06. 2024 05.00

Sindrom hladne matere

O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Družina in odnosi
18. 06. 2024 05.00

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?

Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Vzgoja in vrtec
18. 06. 2024 04.45

Znaki in lastnosti narcističnih otrok

O narcisizmu pri otrocih se dokaj malo govori, saj ga je zaradi intenzivnega razvoja otroka zelo težko opredeliti. Otroci gredo namreč skozi različne razvojne faze, ki na nekaterih mestih spominjajo tudi na narcistične lastnosti. Kljub temu pa je dobro vedeti, da otrok lahko izraža povečano narcistično vedenje. Kaj je zanj značilno, kakšni so sploh možni vzroki za razvoj narcisizma in kako ukrepati, preverite v spodnjem prispevku.

Nosečnost
08. 06. 2024 03.30

Zato se je dobro odločiti še za enega otroka

Kdaj imeti otroka? Koliko otrok imeti? Kakšna naj bo starostna razlika med njimi? To so vprašanja in želje, ki si jih nekako predstavlja vsaka ženska, ki si želi v življenju družine. Kaj kmalu pa spoznamo, da so želje eno, realno življenje pa drugo ...

Nosečnost
04. 06. 2024 01.45

Ali pes lahko začuti nosečnost pri ženski?

Veliko je bilo že rečenega o psih in njihovi nadpovprečni intuiciji. Kužki naj bi namreč odlično zaznavali počutje in energijo ljudi v svoji okolici. Tako vedo, kdaj potrebujemo tolažbo in kdaj smo srečni ter se veselijo z nami, ko vihtijo svoje igrive repe. Kaj pa nosečnost? Ali čutijo tudi prihod novega bitja? Preverimo.

Novice
29. 05. 2024 04.30

Na hčerkino zabavo povabila ves razred razen enega otroka

Mama je pojasnila, zakaj se je odločila na rojstnodnevno zabavo povabiti celoten hčerkin razred, razen ene deklice. Mnogi so se strinjali z njo in komentirali, da je storila prav. Kaj pa vi menite?

Družina in odnosi
15. 05. 2024 05.00

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka

Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Vzgoja in vrtec
14. 05. 2024 04.30

Kako milenijci vzgajajo drugače kot prejšnje generacije?

Že mimobežen pogled v zgodovino preteklih generacij nas opomni, kako zelo drugačni so bili starševski slogi. Bilo je obdobje, ko otroci niso bili središče družine, sledil je premik k vse večji permisivnosti, pa vznik helikopterskih staršev in vse, kar prinese čas blaginje, ko imamo v primerjavi s preteklimi obdobji na voljo veliko vsega. Preverite kratke stereotipe preteklih generacij in spoznajte, kako milenijski starši danes vzgajajo drugače.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2024 03.30

(Ne)športno vedenje staršev, ki vpliva na otroke

Starši so pri otroškem športu izjemno pomemben dejavnik – so tisti, ki otroka peljejo na treninge, spremljajo na tekmah, mu omogočijo opremo, primerno prehrano in vse, kar otrok potrebuje, da bi se lahko vključil v neko športno dejavnost. Lahko so veliki spodbudniki in podporniki, celo osebni menedžerji, a tudi precejšen vir stresa in pritiska, če se ne znajo vesti športno. Kako (ne)športno vedenje staršev vpliva na otroke? Preverite.

Po porodu
18. 04. 2024 04.15

Mamica petih otrok pokazala trebuh: "Vidim le lenobo in pomanjkanje truda"

Bethanie Garcia, vplivnica in mati petih otrok, je nedavno delila posnetke nekaj res krutih komentarjev, ki jih je prejela, po tem, ko se je odločila pokazati svojo poporodno postavo.

Novice
16. 04. 2024 03.30

Očka zgrožen: 'Njen otrok bi potreboval psihologa'

Vzgoja otrok je že od nekdaj občutljiva tema in ko se vprašamo, kakšna je pravilna vzgoja otrok, bomo dobili veliko različnih mnenj. Med starši tako velja tiho pravilo, da se vzgoje drugega ne kritizira niti se vanjo ne smemo vmešavati. A kaj, ko so pristopi starša vidno napačni? In ko je ta starš za nameček še naš prijatelj? Povedati, opozoriti ... ali ne?

Zdrav otrok
09. 04. 2024 05.00

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?

Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Vzgoja in vrtec
09. 04. 2024 05.00

Mame in hčerke ne bi smele biti prijateljice

Psihologinja razlaga štiri posledice tovrstnega odnosa.

Vzgoja in vrtec
06. 04. 2024 05.00

To se dogaja z otrokom, kadar ga fizično kaznujete

Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim tudi sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom.

Vzgoja in vrtec
03. 04. 2024 05.00

Kako pomagati otroku s perfekcionističnimi težnjami?

V današnjem času je zlahka zaslediti starše, ki s ponosom pripovedujejo, kakšen perfekcionist je njihov otrok. Celo noč je bil pokonci, toliko mu pomeni dobra ocena, naša pa mora imeti same petice, sicer je neutolažljiva. Perfekcionizem nekaterim staršem predstavlja statusni simbol, a pomembno je, da ga jemljemo resno in predvsem poznamo njegovo ozadje. Le na ta način lahko otroku pomagamo iz spirale pretiranih zahtev do sebe in dolgoročno tudi težav v duševnem zdravju.

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Vzgoja in vrtec
31. 03. 2024 04.45

So drugorojenci res bolj 'problematični'?

Ko gre za ljubezen do otrok, se ta ne deli, temveč množi. Vsakega otroka imate enako radi, vendar na drugačen, edinstven način. Že kar pregovorno pa postaja, da je drugorojeni otrok precej težavnejši in napornejši od prvorojenega.

Vzgoja in vrtec
20. 03. 2024 03.45

Znaki, ki kažejo, da je vaš otrok genij: preverite, ali vzgajate malega intelektualca

Preverite, katere lastnosti razkrivajo, da je vaš otrok mali genij!

Vzgoja in vrtec
18. 03. 2024 05.00

Stiska otroka ob prihodu novorojenčka: kako ravnati?

Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Otrok kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, si neprestano želi bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamico ter išče pozornost z nagajanjem.

Novice
26. 02. 2024 09.42

Ti otroci bodo kuhali v novi sezoni oddaje Mali šef

Oddajo Mali šef si boste lahko prvič ogledali že v nedeljo, 10. marca, ob 18.10 na POP TV!

Vzgoja in vrtec
24. 02. 2024 03.45

Težave pri vedenju otroka, na katere bi morali biti starši pozorni

Vzgoja otroka je ena od najbolj zahtevnih in hkrati tudi izpolnjujočih nalog, ki jih imajo starši. Od nas zahteva, da otroka usmerjamo, učimo in mu postavljamo meje. Od nje je tudi precej odvisno, v kakšnega odraslega bo zrasel naš otrok. Zato je potrebno biti pri vzgoji dosleden in pozoren na vedenjske težave, ki jih je potrebno pravočasno ustaviti ali prevzgojiti.

Vzgoja in vrtec
21. 02. 2024 01.30

"Vem, da imata starša raje sestrico kot mene!"

Ko otrok staršu očita, da ima raje sestrico ali bratca, je starš šokiran. Starši vzgajajo svoje otroke v prepričanju, da ne delajo razlik, a raziskave kažejo, da je naklonjenost staršev enemu od otrok zelo pogosta. Prisotna je namreč v 65 % družinah in je predmet številnih raziskav v različnih kulturah. Treba je vedeti, da je zelo škodljiva, saj se dolgotrajne posledice odražajo v počutju otrok v vseh obdobjih življenja. V večini primerov se starši svojega vedenja niti ne zavedajo.

Družina in odnosi
20. 02. 2024 05.00

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev

Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052