vadbo

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost
Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

To so vaje, ki jih lahko izvajate v času nosečnosti
Zelo priporočljivo je, da v času nosečnosti ohranjate vitalnost in čas posvečate tudi telesni aktivnosti. Marsikatera nosečnica se vadbam raje izogiba in aktivnost ohranja s sprehodi. Tudi s tem ni nič narobe, smo pa za vas pripravili nekaj vrst vaj, ki jih lahko poleg sprehodov brez skrbi izvajate kar doma v dnevni sobi.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Pravila prehrane za male športnike
Otrok potrebuje za normalen razvoj primerno prehrano in gibalne aktivnosti. Če otroka vpišemo k dodatnim športnim aktivnostim pa moramo toliko več pozornosti nameniti temu, da se bo primerno prehranjeval. Za vas smo pripravili nekaj smernic.

Ideje, kako z mamo preživeti materinski dan
Kmalu bo tukaj – dan, ko praznujemo naše čudovite mame. Tople, prijazne, vedno tukaj za nas, ko jih potrebujemo ne glede na to, kaj se nam v življenju dogaja. Zaradi njihove dobrote in neprecenljive pomoči bi jih lahko praznovali celo leto. A vsaj na materinski dan se spomnite nanjo in z njo preživite čudovit dan. Pokažite ji, kako zelo jo občudujete in kako radi jo imate. Da vas je vzgojila v osebo, kakršna ste danes.

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska
Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?
Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

'Čeprav za koga pozno, sem postala mama pravi čas'
MaMaMija piše: "Zase vem, da ne bi imela otroka s komer koli in za vsako ceno. Očeta svojih otrok sem skrbno izbrala in ni mi žal. Ni nama šlo vedno vse kot po maslu, tudi sprla sva se, bile so krize in padci. A padcem so vedno sledili vzponi."

Lepotni kirurg Andrej Testen: 'Mlade mamice predstavljajo več kot polovico vseh strank'
Po porodu marsikatero mamo mučijo odvečni kilogrami, moti jo odvečna koža, ki je ostala na trebuhu in nezadovoljna je z novo obliko prsi. In ker lepotni posegi že nekaj časa ni tabu, se za estetske posege odloča vedno več pripadnic ženskega spola. O tem, kdaj je čas za lepotno operacijo, koliko časa poteka okrevanje in ali lahko pride do kakšnih zapletov, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Ne pozabite: zadnji rok za prijavo je 28. avgust
Marsikatera ženska si po porodu ne more zamisliti, da bi poleg skrbi za dojenčka našla čas za gibanje, kar hitro vodi v nalaganje maščobnih oblog na kritična mesta in slabo počutje v lastnem telesu. V prvem letu materinstva 'izziv' pri številnih rešuje 'vozičkanje', ko otrok enkrat shodi, pa količina in intenziteta rekreacije močno nazadujeta, zato je pametno, da si takrat omislimo drugačen pristop: idealna rešitev je tek, saj gre za prostorsko in časovno neomejeno obliko vadbe, ki jo lahko povsem prilagodimo svoji fizični pripravljenosti. To pa še ni vse ...

Kako primerno negovati kožo po porodu?
Večina žensk se po devetih mesecih nosečnosti in po porodu sooča s številnimi kožnimi težavami, kot so strije, ohlapna koža, pajkaste žilice, suha koža ali pojavom melazme, mozoljev in aken na koži. Nega le te pa je prav tako pomembna, kot med samo nosečnostjo. Zato si le vzemite čas tudi zase in v dnevno rutino vnesite tudi skrb za kožo.

3 pomembni nasveti za izgubo odvečne teže po porodu
Najprej se je izjemno pomembno zavedati, da telo po porodu enostavno potrebuje svoj čas za okrevanje. Posledično stroka ne priporoča, da v prvih dneh začnete s telovadbo, pač pa s počivanjem. Več ko boste na začetku počivali, lažje se boste kasneje lotili zdrave izgube odvečnih kilogramov.

"Nosečnost ni čas za velike športne podvige in po porodu smo na točki nič"
"V praksi opažam dve težavi: ali mamice čisto nič ne naredijo za svoje telo po porodu ali pa pretiravajo. In nobena skrajnost ni dobra za mamico po porodu," pravi profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa in vadbe v času nosečnosti in po porodu, mamica in avtorica knjige Ustrezna vadba po porodu Tanja Želj. Svetuje umirjenost po načelu "manj je več".

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

"V šole so šli po skoraj treh mesecih. Po 15 tednih. Dobre smo."
Med sopihanjem na bližnji hrib me je presenetil telefonski klic prijateljice, ki mi je v slušalko vpila: "V šolo gredo! V šolo gredo! Koooončnooo! Končnoooo!" Sredi gozda sem začela vzklikati "Jeee, jeee!" in skakati od veselja. Fanta sta me začudeno gledala, a sta mi kmalu sledila, ko sem še njima razkrila izjemno novico. Vsi skupaj smo se prijeli za roke, vriskali in plesali v krogu. Naša sreča je bila nepopisna.

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika
"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice
Nuša Gnezda, ki se ukvarja s telovadbo nosečnic in mamic po porodu, je med drugim razložila, zakaj je v nosečnosti dobro krepiti ravno mišice za močan trup in kolikokrat tedensko naj nosečnica telovadi.

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Kako nad bolečine v križu med nosečnostjo?
Na nekem predavanju je bila prisotna tudi bodoča mamica, ki ima čez dva meseca rok. Medtem ko smo vsi poslušali predavateljico, je kar naenkrat vstala. Vse oči so se uprle v njo, zato je hitro začela pojasnjevati: ''Boli me križ ... že vso nosečnost, morala sem vstati ...'' In potem so ji začele tudi druge prikimavati, da so imele podobne težave kot ona. Tako smo se odločili, da se z vprašanji na to tematiko obrnemo na vaditeljico telesne aktivnosti pred in po porodu (Zveza fizioterapevtov Slovenije) Dunjo Gačnik. V nadaljevanju boste izvedeli tudi, ali lahko med nosečnostjo dvigate otroka, kako se je treba pravilno skloniti, pobrati nekaj s tal, ne da bi pri tem trpel križ.

Je porod res lahko orgazmičen?
Z naravnim porodom običajno povezujemo nevzdržne bolečine in strah. Vendar ni nobene potrebe, da bi bil porod grozljiva izkušnja, polna bolečin. Nasprotno, pravijo, da je lahko porod celo orgazmičen.

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."
Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

Kaj vse lahko škoduje plodu? Kaj smete in česa ne smete početi?
Iskrene čestitke! Noseči ste. Zdaj se vam bodo začela porajati vprašanja, kaj vse lahko škoduje plodu, kaj smete in česa ne smete početi. Zbrali smo nekaj odgovorov.

Kožne nevšečnosti v nosečnosti
V nosečnosti se spreminjate, tako psihično kot fizično. In tudi koža, vaš največji organ, ni nobena izjema. Vsaka najmanjša sprememba se na njej opazi najprej. Kako pa kožne nevšečnosti blažiti?

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'
Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Kaj pomeni zavestno spočetje?
Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Od makovega semena do lubenice: kako velik je dojenček?
Preverite, kako raste dojenček v trebuhu v simpatični primerjavi z velikostjo sadja in zelenjave.

Vadba, ki bi jo morale izvajati med nosečnostjo
Jogo kot vadbo zelo priporočajo med nosečnostjo, saj tako lahko ženska popolnoma prisluhne sebi in svojemu telesu. Povrh vsega pa z redno vadbo lahko omilite ali preprečite številne zdravstvene težave. O številnih pozitivnih lastnostih joge smo se pogovarjali z Ano Devayani Kersnik, inštruktorico joge.