ustrezno

Prvi slovenski družinski in porodni center
Leta 2012 bomo dobili v Sloveniji Družinski in porodni center. Taki centri so v tujini nekaj običajnega, zato je bil že čas, da ga zgradimo tudi pri nas. Center bo stal sredi narave, tudi na pogled bo izjemen.

Opekline in oparine pri otrocih
Nesreča nikoli ne počiva, še bolj pa to drži, če imate majhnega in radovednega otroka. Nobena rana ne boli tako hudo kakor opeklina ali oparina, to pa so žal pogoste poškodbe pri otrocih.

Nosečnica na letalu
"Potovanje z letalom je odvisno od tega, v katerem mesecu nosečnosti je ženska in kako dolgo bo polet trajal," pravi ginekologinja Alenka Novak.

Nosečnica na letalu
"Potovanje z letalom je odvisno od tega, v katerem mesecu nosečnosti je ženska in kako dolgo bo polet trajal," pravi ginekologinja Alenka Novak.

Vrtec ni modna revija!
Vrtec nudi otrokom mnogo več kot le varstvo in vzgojo. Je tudi prostor, kjer se otroci zabavajo v družbi vzgojiteljic in vrstnikov. Za sproščeno vključevanje v dejavnosti so potrebna udobna oblačila in ne dragoceni kosi, na katere mora otrok paziti. Vrtec namreč ni modna revija.

Nosečnostna sladkorna bolezen
Po zadnjih raziskavah so znanstveniki ugotovili, da je nosečnostna sladkorna bolezen bolj pogosta, kot si mislimo. Odkrili so, da prizadene kar 16 odstotkov vseh nosečnic.

AKTUALNO: Podhladitev in ozebline so otrokom smrtno nevarne!
Dojenčki in majhni otroci so na nizke temperature veliko bolj občutljivi kot odrasli. Če pri njih pride do podhladitve, je njihovo življenje lahko ogroženo. Med počitnicami zato pazite, da je malčkom ves čas toplo ...

Kdo odloča o tem, kje lahko ženske rojevajo?
V tujini se čedalje bolj uveljavlja model avtonomne babiške skrbi, ko za zdrave nosečnice in porodnice skrbijo babice. To dokazuje tudi praksa, saj se število porodov na domu in v porodnih centrih povečuje.

Ščitnica - žleza življenjskega pomena
Za dobro počutje in delovanje telesa so zadolženi hormoni, zanje pa tudi ščitnica. Ščitnični hormoni pospešujejo presnovne procese, nujno pa so potrebni tudi za razvoj ploda v nosečnosti, zlasti za razvoj možganov.

Testi za merjenje IQ pri otrocih
Psihologi staršem že zgodaj svetujejo, naj svoje otroke vključijo v programe, kjer z risanjem, barvanjem in sestavljanjem preizkušajo njihove miselne sposobnosti ter fino in grobo motoriko. Imenujejo se zgodnji testi inteligentnosti.

FOTO: Kako se lahko mamica polepša?
Mamice imajo običajno zelo malo časa, ko pride novi član družine. Dojenček vsakdanji ritem življenja v družini precej spremeni, mamici pa vzame toliko časa, da vse drugo postavi na stranski tir.

Varne hiše in zatočišča
V navedenih varnih hišah in zatočiščih lahko ženske z otroki ali brez njih prejmejo ustrezno pomoč, psihosocialno svetovanje in nastanitev v primerih nasilja.

Prazniki v varni hiši
Za ženske, ki so se zaradi nasilja zatekle v varno hišo in doma pustile marsikaj, kar jim je bilo ljubo, prazniki, zlasti „družinski,“ niso prav veseli. Takrat je občutek osamljenosti in izgube še večji kot sicer.

Mali matematični genij
Desetletnega britanskega dečka poučuje univerzitetni profesor matematike, saj njegovo znanje močno presega sposobnosti vrstnikov. Starše skrbi, da za dečka niti višješolsko izobraževanje ne bo dovolj velik izziv.

NATALIJA KOLŠEK: 'Kar seješ, to žanješ!'
Temperamentna pevka Natalija Kolšek je mama treh otrok. Z možem Markom jih vzgajata z ljubeznijo in spoštovanjem, jih učita, da spoštujejo različnost in uživajo v vsakdanjih trenutkih.

Nova gripa: Je cepivo varno za naše otroke?
Mnogi slovenski starši se zaskrbljeni sprašujejo, če je cepivo proti pandemski gripi varno za otroke ali ne? Marsikje v tujini pravijo, da ne, pri nas je obratno. Kaj je res?

Ga pravilno pestujete?
Pravilno pestovanje in dvigovanje dojenčka lahko pripomore k boljšemu in hitrejšemu razvoju. Pravilno ravnanje pa spodbuja tudi nevrofiziološki razvoj.

ADHD – motnja hiperaktivnosti in pozornosti
ADHD v prevodu pomeni, da gre za motnjo pozornosti in nemirnosti. Med ljudmi je žal pogosto napačno imenovana le kot hiperaktivnost. V resnici pa skriva mnogo več.

Nasilje je problem celotne družbe
Društvo za nenasilno komunikacijo je humanitarna organizacija, ki deluje na področju preprečevanja nasilja v družbi in širjenja principov nenasilne komunikacije.

Ustrezno ravnanje z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Vsako bitje, ki pride na svet, potrebuje ustrezno ravnanje. Nič drugačno ni z otroki, ki imajo cerebralno paralizo. Največ lahko za njihov normalen razvoj naredijo starši.

URŠKA ČEPIN: 'Naj zasije sonce zame in za sina!'
Mamica Urška Čepin za zdaj živi pri svojih starših, v kratkem pa se bosta s sinom Valom preselila na svoje. Urška pravi, da je materinstvo zanjo nekaj najlepšega.

Najmanj desetina porodnic depresivnih
Poporodna otožnost prizadene okoli 80 odstotkov porodnic, poporodna depresija pa od 10 do 15 odstotkov. Strokovnjaki obporodnih in poporodnih stisk pogosto ne prepoznajo.

NAŠE PORODNIŠNICE: Ptuj
V ptujski porodnišnici se na leto povprečno rodi od 800 do 900 otrok, lani celo tisoč. Prijazno strokovno osebje spodbuja naraven način poroda. Mamici in novorojencu omogočajo 24-urno sobivanje, pri njiju pa lahko prespi tudi partner.

'Dojenje je vez med materjo in otrokom'
Med 1. in 7. oktobrom v Sloveniji poteka mednarodni teden dojenja, ki je letos usmerjen v podporo dojenju v posebnih pogojih. Svetovni teden dojenja je skupna akcija številnih svetovnih organizacij, vsako leto ga obeležujejo v več kot 120 državah po svetu.

V Domžalah ponosni na nov vrtec
V Domžalah so slavnostno odprli vrtec Češmin, ki so ga zgradili v enem letu. Z vrtcem so tako rešili problem varstva za 145 otrok in njihovih staršev.

Ali je spanec v vrtcu obvezen?
Otrokova potreba po spanju se spreminja in je povsem individualna. Ob mirnih dnevih z malo telesne aktivnosti boste zaznali, da malček ne potrebuje dnevnega počitka, medtem ko bo ob drugi priložnosti brez upora zdrsnil v spanec. Morda pa je napočil čas, ko bi ga lahko opustili?

Ločitvena tesnoba ob vstopu v vrtec
Morda se premalo zavedamo, da lahko tudi otroci doživljajo stres. Največkrat se z njim prvič srečajo ob vstopu v vrtec. Kako ga doživljajo, je za Bibaleze pojasnila psihologinja Andreja Pšeničny.

Mladost je igriva, naj bo tudi varna!
Prvi šolski dnevi so že tradicionalno čas, ko starši poskrbijo tudi za zavarovanje svojih šolarjev.

VIDEO: Kdaj otroci samostojno sedijo?
Otrokova pot k samostojnosti se začne ob njegovem prihodu na svet. Med razvojem premaguje ovire na svoji poti. V njem deluje življenjska sila, ki spodbuja otroka, da se loteva vsega mogočega.

Razsaja virusni meningitis!
Veliko staršev je zaskrbljenih, ker se v zadnjem mesecu v nekaterih vrtcih pojavlja virusni meningitis. Na Inštitutu za varovanje zdravja RS so nam to potrdili.