ustrezno

Pobuda za prostovoljno cepljenje
Predstavniki civilno-družbenih gibanj za svobodo odločanja o cepljenju otrok so ministru za zdravje Tomažu Gantarju predstavili pobudo ter peticijo za odpravo obveznega cepljenja.

POP OTO med počitnicami še bolj zabaven!
Pred vrati so krompirjeve počitnice, ki jih mnogi otroci že nestrpno pričakujejo. Izkoristite jih za jesensko potepanje, igre v naravi, ustvarjanje in crkljanje. Seveda pa je na vaše otroke mislil tudi POP OTO. Poglejte, kaj vse je pripravil …

Jurij Zrnec zapustil družino?
V medijih je odjeknila novica, da v zakonu znanega igralskega para močno škriplje. Igralec Jurij Zrnec naj bi se že odselil iz skupnega doma, ki si ga je ustvaril z ženo Sabino.

Okužbe v nosečnosti
Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Tudi slovenski otroci občutijo revščino
Ob letošnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini v Unicefu opozarjajo na vse večje razsežnosti revščine in prikrajšanosti med otroci v najrazvitejših državah sveta, tudi v Sloveniji. Problem prisilnih izselitev, katerih žrtve so pogosto Romi, pa izpostavljajo pri Amnesty International.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Pomagajmo slovenskim otrokom z avtizmom!
Slovensko Društvo za avtizem DAN se trudi, da bi otroci z avtizmom dobili ustrezno zdravljenje in bi se izboljšal njihov položaj. O tem, kako velik pomen ima društvo tako za njih kot tudi njihove svojce, smo se pogovarjali s Katjo Šergan Božič. Z dobrodelno akcijo ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'' bomo s skupnimi močmi in podporo ljudi iz vse Slovenije zbirali sredstva za Društvo za avtizem DAN.

10 stvari, ki bi jih moral vedeti vsak starš!
Če pri vzgoji ne upoštevate svojih občutkov, potem najbrž večkrat pogledate v kakšno knjigo. Biti starš je lepa, a tudi zahtevna naloga. Pravijo, da je vse lažje, če nam je znanih 10 načel. In se jih tudi poskusimo držati.

Za darilo izdelajte dišeče milo
Letos lahko najbližje razveselite z darili, ki jih izdelate sami in jim vdahnete osebno noto. Iz naravnih sestavin lahko ustvarite presenečenja, ki bodo razvajala in negovala njihovo kožo - naravna mila.

TABU: Samopoškodbe
Samopoškodovanje je namerno povzročanje telesne bolečine. Tako vedenje je pogosto pri otrocih v obdobju pubertete in tudi pri odraslih osebah. Lahko mu podležejo tudi mamice s poporodno depresijo.

Skolioza, deformacija hrbtenice pri otrocih
Pravilna drža, ki omogoča pravilen položaj hrbtenice, je že zgodaj zelo pomembna. Posveča pa se ji premalo pozornosti, zato skoliozo običajno odkrijemo šele takrat, ko otrok čuti bolečine, ali je drža že tako deformirana, da jo opazimo s prostim očesom.

Simptomi neozdravljive spolne bolezni
Z genitalnim herpesom, neozdravljivo spolno boleznijo, ki ga povzroča virus HSV 2, je danes okuženih že 32 odstotkov ljudi. Kako vpliva na nosečnice in novorojenčke?

FOTO&VIDEO: Vadba za nosečnice v naravi
Telesna dejavnost med nosečnostjo pozitivno vpliva na zdravje in počutje bodoče mamice. Toda kakšne vaje lahko izvajate, če se pred nosečnostjo niste aktivno gibali?

Previdno pri nabiranju gob
Zdravniki v času, ko je na višku sezona nabiranja in uživanja gob, opozarjajo na posebno previdnost pri nabiranju. "Kaj hitro se namreč zgodi, da spregledajo strupeno gobo, čeprav so poznavalci gob," so zapisali v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana.

Na plažo s šotorom!
Odlična ideja, kako naše najmlajše še dodatno zaščiti pred soncem, je šotor-senčnik. Za brezskrbno uživanje pa so nujni še ustrezna krema za sončenje, vodna blazina, igrače in vsaj ena velika steklenica hladne vode.

Prepoznajte simptome dvoroge maternice
Ko je maternica v zgornjem delu tako zunaj kot znotraj razcepljena na dva dela, v spodnjem delu pa le pregrajena, govorimo o dvorogi maternici, ki je sicer izjemno redka, a lahko povzroča resne zaplete pri zanositvi in donositvi.

Ko starši pretiravajo s pohvalami ...
Nekateri starši v želji, da bi otroke spodbudili na njihovi poti, bodisi pri majhnih dosežkih bodisi pri udejstvovanju na različnih področjih, pretiravajo s pohvalami. Čeprav dobronamerno, lahko takšno ravnanje privede do frustracij ali celo narcisoidnosti. Preverite, kako ravnati, da se temu izognete.

Kako ravnati v hudi vročini?
Ali tudi vi težko prenašate poletno vročino? Preverite, kakšne zdravstvene težave lahko povzročijo visoke temperature in kako je treba ravnati, da se jim uspešno izognete. Nasvete in opozorila so pripravili na Inštitutu za varovanje zdravja.

Posnetek, ki je šokiral Američane!
Kako zlobni in brezsrčni so nekateri otroci, je na lastni koži okusila 68-letna šolska spremljevalka iz New Yorka. Skupina otrok jo je na šolskem avtobusu grdo zmerjala, da pa je bilo njihovo ravnanje resnično nespoštljivo, dokazuje tudi posnetek na YouTubu.

FOTO&VIDEO: Naučimo se rolanja!
Bi se vaši otroci radi naučili rolanja? Že res, da je rolanje eden izmed najbolj priljubljenih poletnih športov, zavedati pa se moramo, da je pri tem zelo pomembna varnost. Za vas smo preverili, kako poteka tečaj rolanja in katere tehnike morajo osvojiti za varno zabavo na osmih koleščkih.

Mišja mrzlica: obvestilo UKC Maribor
V zadnjih dveh mesecih so v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor zaznali porast bolnikov z mišjo mrzlico. V tem obdobju so na oddelku za nalezljive bolezni in vročinska stanja sprejeli približno 30 ljudi, večinoma je šlo za lažje primere.

Posledice visokih temperatur so lahko usodne
Republiška uprava za zaščito in reševanje opozarja na primerno ravnanje ob visokih temperaturah, ki bodo lahko v teh dneh dosegle tudi 35 stopinj Celzija.

MIŠJA MRZLICA: Zbolelo je že 76 moških in 28 žensk!
Mišja mrzlica, ki jo strokovno imenujejo hemoragična mrzlica z renalnim sindromom, je zoonoza, torej bolezen, ki se z živali lahko prenese na človeka. Preverite, kakšni so simptomi in kako lahko okužbo preprečite.

Kdaj se lahko otrok preizkusi v rolanju?
Vse bolj popularna oblika športa tako med odraslimi kot tudi otroci je rolanje. Kdaj je pravi čas, da se naučijo še te veščine? In če jo zelo hitro usvojijo, kako prepoznati napačen način rolanja?

Z družino obiščite muzej
Muzeji po vsem svetu bodo danes obeležili mednarodni dan muzejev, letos pod geslom Muzeji v svetu globalnih sprememb - novi izzivi, nove pobude. Obeleževanju dneva se pridružuje tudi 40 slovenskih muzejev, ki bodo opozorili, da so tudi sami pred novimi izzivi. Danes bodo brezplačno odprli vrata obiskovalcem in pripravili več prireditev.

VIDEO: Ustrezno ravnanje z novorojenčkom
Ustrezno ravnanje z otrokom ali handling, kot ga imenujemo s tujko, je še posebej potrebno pri novorojenčkih in otrocih, ki imajo prirojene ali pridobljene okvare ali poškodbe centralnega živčnega sistema.

Kako preprečiti povišan krvni tlak?
Tako ženske kot moški z zvišanim krvnim tlakom tvegajo, da obolijo za kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, ki so v Sloveniji in po svetu glavni vzroki prezgodnje smrti. Z prekomernim vnosom soli pa k povišanemu krvnemu tlaku ''drvijo'' tudi otroci in mladostniki. Če želite imeti normalen krvni tlak, poskrbite za zdrav življenjski slog.

Preverite, ali se vaš otrok dovolj giblje
Za otrokov pravilen razvoj in rast je potrebna tudi zadostna telesna dejavnost. Kljub temu da menite, da ni nikoli pri miru, se pojavi vprašanje, ali je dejansko dovolj aktiven. Veste, katere aerobne aktivnosti so primerne zanj? Ste seznanjeni, s katerimi vajami si krepi mišice in kosti?

Se je spomnite? Kakšna je danes?
Se spomnite igralke Gabrielle Carteris iz nadaljevanke Beverly Hills 90210? Danes je blondinka z ravnimi lasmi, vendar se ni preveč spremenila. Kljub zdravstvenim težavam živi srečno družinsko življenje.

Kdaj lulanje ni normalno in je potrebna zdravniška pomoč?
V Sloveniji ima težave z lulanjem, ki zahtevajo zdravniški nadzor, deset otrok letno. V Centru za zdravljenje bolezni otrok smo se o teh težavah pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Zdenko Koporec.