učenec

Ko otrok noče brati in pisati domače naloge …
Že v drugem razredu otrok ugotovi, da vse popoldneve ne bo preživel v igri, temveč bo moral vaditi branje ter tu in tam napisati domačo nalogo. Kako naj ga starši brez solz spravijo k pisalni mizi?

Vili Resnik: 'Te stvari vedno prepustim ženskam'
Slovenski glasbenik Vili Resnik je družinski človek, ki iskreno priznava, da ga otroci znajo vrteti okoli prsta. Pevec, ki je 17. decembra četrtič postal očka, je spregovoril o svojih občutkih ob rojstvu sina Matiasa, o vlogi očeta in svojem otroštvu. Poudaril je, da nekatere odločitve še vedno najraje prepušča ženskam, medtem ko sam brez problema zamenja umazano pleničko in priskoči na pomoč pri drugih gospodinjskih opravilih.

NAGRADNA IGRA: Gasilski avto dobi ...
Naš Oto bo v pravem junaškem navdihu na POP OTO pospremil priljubljeno sinhronizirano risano serijo Gasilske zgodbe, k sodelovanju pa je povabil tudi vse naše najmlajše. Trije Rdečki, mladi gasilski avtomobili, bodo odslej parkirani pri ...

NAGRADNA IGRA: Osvoji gasilski avto!
Na POP OTO bodo lahko odslej vaši najmlajši spremljali sinhronizirano risano serijo Gasilske zgodbe. Radodarni in navihani Oto pa ima tudi tokrat za vaše otroke presenečenje. Podaril bo namreč kar tri gasilske avtomobile!

Osveščanje mladih o trgovini z ljudmi
S projektom Vijolica želi društvo Ključ osveščati mlade, njihove starše in zaposlene na šolah o pasteh trgovine z ljudmi. Z Mojco Kunaver, vodjo preventivnih programov društva Ključ, smo se pogovarjali, kako ga izvajajo in kako so se na vse tako pomembne informacije odzvali slovenski dijaki.

Slovenski mladostniki se gibajo premalo
Res je, da se večina mladostnikov po šoli najraje usede za računalnik, ampak s tem dolgoročno ogrožajo svoje zdravje. Svetujte jim, da vzamejo žogo in odidejo na igrišče, naj se zapeljejo s kolesom, obujejo rolerje, se preizkusijo v rolkanju … Učite jih, da dovolj gibanja pripomore k boljšemu počutju in uspehom na vseh področjih.

S pravim pristopom do manj težav pri matematiki
V novem šolskem letu se bodo morali učenci ponovno spopasti z matematiko, ki pa mnogim povzroča težave in je zato pri nekaterih manj priljubljen predmet. Amalija Žakelj iz zavoda za šolstvo meni, da bi morali v šolah še bolj razvijati primerne pristope učenja in poučevanja.

Z novim šolskim letom prilagojen izobraževalni program
Zveza za tehnično kulturo bo v Cankarjevem domu v Ljubljani slovesno razglasila rezultate s tekmovanj mladih raziskovalcev. Prireditev je namenjena približno 700 zlatim nagrajencem, Zotkinim talentom, ki so se med drugim izkazali na tekmovanjih iz biologije, kemije in logike.

15-letni Jure: ''Nisem mogel verjeti svojim očem!''
Jure je prvič pri 15 letih počitnice preživel na morju, prvič se je lahko osvežil v slani vodi, prvič je razprostrl brisačo na plaži in se zazrl v daljavo ter opazoval potniške in tovorne ladje ter se zasanjal, da bi nekega dne imel svoj čoln.

Kdaj otroku kupiti mobilni telefon?
Današnji ritem življenja od nas odraslih skoraj ves čas zahteva, da smo dosegljivi. Veljajo za otroke enaka pravila? Kdaj je otrok dovolj star, da mu lahko kupimo prvi mobilni telefon? Odgovore na vprašanja nam je pomagal poiskati tudi ravnatelj Alen Kofol.

SEZNAM: Kaj potrebujemo za prvošolčka
Bliža se prvi september in letos bo ta dan prelomen za mnoge otroke, ki bodo prvič prestopili prag šole. Prvošolčki bodo s ponosom na hrbtu nosili šolsko torbo in željni znanja sedli v šolske klopi.

Veste, kaj je sladkolesarjenje?
V Hiši eksperimentov že skoraj dve leti deluje eksperiment Prekolesarimo sladkorno s sladkolesom oz. Sladkolesarjenje, katerega namen je učence prve in druge triade osnovnih šol na interaktiven način poučiti o sladkorni bolezni, zdravem prehranjevanju in problemu debelosti. Na sladkolesu se je v tem času pomerilo že več kot 500 učencev.

Kdaj je otrok sposoben za samostojno kolesarjenje v prometu?
Mnogi starši se sprašujejo, kdaj je njihov otrok dovolj star, da se samostojno vozi po kolesarski stezi. Je to z odstranitvijo pomožnih koleščkov, z vstopom v šolo? Zakon o varnosti cestnega prometa pravi, da šele osemletnik, ki samostojno vozi kolo, sodi v promet na cesti.

Je res že dovolj zrel za šolo?
Še nedolgo sem ga pestovala v naročju, dojila ... zdaj pa že kupujemo knjige in zvezke. Uf, kako hitro beži čas! Pa je moj sin res že dovolj zrel za šolo?

12-letnica rodila na šolskem izletu
Nizozemska zdravstvena služba je javnost obvestila o zelo nenavadnem dogodku, in sicer da je dvanajstletnica rodila kar na šolskem izletu. Deklica sploh ni vedela, da je noseča.

Zaradi duhov zaprli šolo
Indijsko šolo so zaprli takoj po tem, ko učenci niso hoteli več prihajati k pouku, ker jih je bilo strah. Toda, niso se bali učiteljev in kontrolnih nalog, temveč paranormalnih bitij.

Osemletnika že petkrat aretirali
Osemletni deček iz Orlanda je v zadnjih štirih mesecih že petkrat prišel navzkriž z zakonom. Vsakič so ga aretirali, čeprav nekateri pravijo, da to nikakor ni rešitev. Konec koncev je le otrok …

Kakovostno bivanje v šoli
Zaradi službenih obveznosti morate prvošolčka pripeljati v šolo še pred poukom, kjer je organizirano jutranje varstvo, popoldne pa na vas počaka v podaljšanem bivanju. Le kaj takrat počne? Se uči? Dolgočasi?

Starši nove generacije
Starševstvo je vloga, ki v življenju predstavlja enega največjih izzivov, ob katerem rastemo iz dneva v dan in skupaj z otroki. Kljub temu je to ena najlepših vlog, kI jih v življenju odigramo.

Pozitivni vplivi računalnika
Kljub temu da današnji otroci ne morejo brez računalnika, je pomembno, da ne zamenja pogovorov in druženja s starši, igre s sovrstniki, branja pravljic, reševanja nalog, gibanja in sprehodov v naravi ...

Britanski učenci kaznovani izven šole
Britanski učenci bodo odslej morali paziti na obnašanje povsod in ne samo v šoli. Učitelji so namreč dobili pooblastila, da jih lahko kaznujejo tudi izven učilnice.

Sedemletnik prodaja risbe za 900 evrov
Kieron Williamson iz Norfolka vsak teden nariše šest risb. Te pa bogato proda. Mali Monet, kot ga kličejo, je povsem normalen deček, ki rad riše in se z denarjem sploh ne ukvarja.

Vrtec Montessori: Hiša otrok v Dravljah
Središče vsega je otrok, ki se uči sam, se svobodno giblje in si svobodno izbira delo. Maria Montessori je želela pomagati otroku, da sledi svojemu notranjemu razvoju v skladu s svojo naravo.

INTERVJU: Vrtec je otroški ZOO!
Vse se zgodi z namenom, tudi to, da sem pred časom spoznala pisatelja Aleksandra Jakopiča, avtorja pripovedi o porodu. Zase pravi, da je le človek, jaz pa menim, da lahko drugim odpre oči.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).

BORIS CAVAZZA: Otroci so naši biserčki
Boris Cavazza je v svojem polnem življenju počel marsikaj; bil je boksar, mornar, uspešen igralec, profesor na ljubljanski AGRFT; predvsem pa je užival v vlogi očeta v kar dveh obdobjih svojega življenja, v mladih in zrelih letih.

SAŠINA KOLUMNA: Alkohol
Kaj je bolje? Ali otroku v varnem spremstvu staršev dovoliti prekrške, za katere tako ali tako vemo, da se bodo dogajali?