učenec

Osnovnošolska izobrazba za vse
Razvojne cilje tisočletja na področju izobraževanja je dosegla le tretjina držav, večina pa ni izpolnila zavez, ki so jih dale pred 15. leti, je v danes objavljenem letnem poročilu poudarila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Med tistimi, ki so dosegle cilje, je več evropskih držav, Kirgizistan, Kuba in Mongolija.

Različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol
Ustavno sodišče je odločilo, da je različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol neustavno. Tako je razveljavilo določbo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, po kateri zasebni šoli za izvajanje javno veljavnega osnovnošolskega programa pripada 85 odstotkov sredstev, ki jih prejemajo javne šole.

Kako dobro obvladajo naši učenci računalnik?
V mednarodni raziskavi računalniške in informacijske pismenosti ICCS 2013 so se slovenski učenci uvrstili nekoliko nad povprečje. Tudi v Sloveniji so deklice dosegle boljši povprečen rezultat kot dečki, praviloma nižje rezultate pa imajo učenci z imigrantskim ozadjem. Razlike se pojavljajo tudi glede na to, ali imajo učenci doma računalnik ali ne.

Zajtrk pred poukom
Za uspešen začetek dneva je zajtrk zelo pomemben. Navadite otroke, da si zjutraj vzamejo čas in pojejo nekaj zdravega. Strokovnjaki za prehrano pravijo, da so tisti, ki ne zajtrkujejo pred poukom, prve ure v šoli povsem brez energije.

Jan Plestenjak presenetil z objavo na Facebooku!
Šola se je ponovno začela in marsikdo se z nasmehom na obrazu spominja svojih prvih šolskih dni. Med njimi je tudi Jan Plestenjak, ki je na svojem Facebooku profilu objavil fotografijo, iz katere je razvidno, da znani slovenski pevec v osnovni šoli ni bil najbolj priden učenec.

Kako lahko starši poskrbijo za lep začetek šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav v vseh pa začetek pouka vzbudi stres. Le-ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

Idealen učni kotiček
Poskrbite, da bo imel vaš prvošolec idealen učni kotiček. Če nimate dodatne sobe, mu ga lahko uredite tudi v dnevni sobi, le upoštevati morate nekaj pomembnih pravil, da se bo v njem z veseljem in sproščeno učil.

Ta teden pomemben za srednješolce!
S pisnim izpitom iz materinščine se 25. avgusta na slovenskih srednjih šolah začenjata jesenska dela splošne in poklicne mature. Kandidati bodo z uspehom na splošni maturi seznanjeni 15. septembra, kandidati, ki bodo opravljali poklicno maturo, pa teden prej, 8. septembra.

Uvajalnice za učence priseljence in njihove starše ali skrbnike
V okviru projekta Razvijamo medkulturnost kot novo obliko sobivanja bodo v temtednu potekale uvajalnice za učence priseljence in njihove starše ali skrbnike. Cilj uvajalnic je uspešno vključiti otroke v novo okolje in s tem poskrbeti za boljšo kakovost njihovega življenja. Udeležiti se jih bo mogoče na skoraj 65 osnovnih in srednjih šolah.

Slovenski minister z lepo gesto za otroke
Na brezplačno šolo v naravi v Slovenijo bo lahko v šolskem letu 2014/15 prišlo 1500 osnovnošolskih otrok z območij Srbije, BiH in Hrvaške, ki so jih nedavne poplave najbolj prizadele. Minister za izobraževanje Jernej Pikalo je pobudo danes predstavil veleposlaniku BiH, veleposlaniku Srbije in namestnici hrvaške veleposlanice, ki so jo pozdravili.

Slovenija: V prihodnjem šolskem letu spremembe
Novost prihodnjega šolskega leta je obveznost tujega jezika v drugem razredu. A se bo ta novost zaradi kadrovskega primanjkljaja po besedah ministra Jerneja Pikala uvajal postopoma, vsi drugošolci bodo imeli na programu tuj jezik v šolskem letu 2016/17. Šolskih uniform pa, kot kaže, ne bo.

Ne zamudite roka!
Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije je na svoji spletni strani objavil poziv za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije in razpis za prvo dodelitev Zoisove štipendije za šolsko oz. študijsko leto 2014/2015. Rok za oddaje vlog za dijake je 5. september, za študente pa 8. oktober, so danes sporočili iz sklada.

Ne spreglejte: S 1. septembrom sprememba!
Staršem pred novim šolskim letom ne bo treba oddajati vlog za uveljavljanje subvencije malice in kosila, če bodo 1. septembra imeli veljavno odločbo o otroškem dodatku ali državni štipendiji, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Še vedno pa bo potrebna prijava na malico oziroma kosilo v šoli.

Statistični podatki o slovenskih osnovnih šolah
Na začetku šolskega leta 2013/14 je bilo v osnovnošolsko izobraževanje v Sloveniji vpisanih 166.500 otrok, kar je za nekaj več kot odstotek več kot v preteklem šolskem letu. Tudi generacija prvošolcev je bila številčnejša: bilo jih je 21.000 ali za pet odstotkov več kot v preteklem šolskem letu, kažejo najnovejši podatki Statističnega urada RS.

Slovenija: Imajo pravico!
Predsednik republike Borut Pahor je pred svetovnim dnevom Downovega sindroma, ki ga obeležujemo v petek, obiskal portoroški center za korekcijo sluha in govora. Predsednik je ob tem poudaril, da si otroci s posebnimi potrebami zaslužijo enako dostojanstvo in lahko tudi sami prispevajo družbi.

Vse skrivnosti zbrane na enem mestu
Najstniki bodo veliko lažje prebrodili turbulentno puberteto, če bodo svoje misli, čustva, zamisli, ideje izlili na papir. Dnevnik je lahko njihov otok, na katerega pobegnejo, ko so veseli zaradi nove ljubezni ali razočarani zaradi slabe ocene v šoli.

Sporno ožigosanje otrok na slovenski OŠ?!
Učenci IV. Osnovne šole Celje se pred kosilom registrirajo s posebnim ključkom. Če njihovi starši niso poravnali položnice za prehrano, naprava začne piskati. Obrnili smo se na inštitucijo Varuh človekovih pravic RS, ali je to sploh primerno in ali niso na takšen način otroci ožigosani.

Slovenija: Kar 25.500 učencev je že vključenih
V Sloveniji je bilo ob začetku šolskega leta 2013/14 v osnovno glasbeno in plesno izobraževanje vključenih približno 25.500 učencev, kar je približno enako kot v prejšnjem šolskem letu. Vsak četrti se uči igrati klavir, vsak deseti violino ali kitaro, so podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Katere 0Š in SŠ v Sloveniji so najboljše?
Med najuspešnejšimi 100 OŠ pri nacionalnem preizkusu znanja v zadnjih treh letih je glede na za enkrat še nepopoln seznam, ki ga je objavila Alma Mater Europaea - Evropski center Maribor, na prvem mestu OŠ Majde Vrhovnik. Po objavljenem seznamu najuspešnejših srednjih šol pri maturi v zadnjih treh letih pa je na prvem mestu Gimnazija Bežigrad.

Iva in Aljoša: Zakaj sta se tako odločila?!
Iva Krajnc in njen partner Aljoša Bagola sta se pridružila mesečnim darovalcem, ki redno prispevajo poljuben znesek za pomoč otrok v državah v razvoju. Zakaj sta se tako odločila?

Slovenija: Nujno obvestilo za vse starše!
Informacijski pooblaščenec je v prvem tednu septembra prejel večje število prijav zoper osnovne in srednje šole zaradi ponujanja plačljivih storitev e-obveščanja o prisotnosti otroka v šoli in njegovem uspehu. Zato so v današnjem sporočilu za javnost opozorili, da je odločitev o tem, kako bodo prejemali te informacije, na strani staršev.

Mali zambijski umetniki za slovenske otroke
Nihada Prnjavorac je skupaj z delegacijo UNICEF obiskala Zambijo in spoznala tamkajšnje otroke. V dar jim je odnesla risbice več kot 200 slovenskih otrok in jim s takšno gesto pričarala nasmehe na usta. Tudi sami so se prelevili v male umetnike in ustvarili 39 slik.

Šolske uniforme tudi pri nas?!
Slab mesec pred začetkom šolskega leta je pobuda iz poslanskih vrst spodbudila razpravo o prednostih in slabostih uvedbe šolskih uniform pri nas. Po mnenju pedagoških strokovnjakov šolske uniforme ne rešujejo problema neenakosti. Uniforme v nasprotju z anglosaškim svetom pri nas niso značilne, so pa naše babice in dedki ponekod nosili šolske halje.

Obetajo se spremembe v osnovni šoli
Poslanci so s 57 glasovi za in brez glasu proti podprli novelo zakona o osnovni šoli, s čimer so dali zeleno luč spremembam poučevanja tujih jezikov v osnovni šoli. Novela predvideva obvezno poučevanje prvega tujega jezika od 2. razreda dalje, drugi tuji jezik pa ostaja izbirni predmet in bo po novem na voljo tudi v drugi triadi.

Otrok kot kolesar v prometu
Mnogi otroci se v šolo vozijo s kolesom. Nekateri imajo zelo blizu, drugi se več minut peljejo po kolesarski stezi ob prometni cesti, prečkajo zebro, morajo upoštevati semaforsko usmerjanje prometa ali so sami del javnega prometa in vozijo po cesti ob robniku. Starši se sprašujejo, ali naj svojemu šolarju sploh dovolijo, da se vozi v šolo brez njihovega spremstva, kdaj je za to dovolj star in kdaj ima pravico opraviti kolesarski izpit.

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Začelo se je nacionalno preverjanje znanja
Šestošolci in devetošolci danes začenjajo z nacionalnim preverjanjem znanja, uvod v katero bo preizkus iz matematike. Za devetošolce je preverjanje obvezno, letošnja novost pa je elektronsko vrednotenje preizkusov.

Bo treba za učbenike odšteti še več denarja?
Vlada sprejela uredbo o oblikovanju cen učbenikov, ki določa način in postopek oblikovanja cen učbenika, ki ga s sklepom potrdi pristojni strokovni svet in je edini učbenik za posamezen predmet oziroma strokovni modul v nekem razredu, letniku ali programu.

Kakšni so vzgojni ukrepi za nasilne učence?
Učenci so že na začetku leta seznanjeni s pravili, ki jih morajo upoštevati. Kljub temu so iznajdljivi in navihani ter tu pa tam nagajajo. Za to se morajo učitelji z njimi pogovoriti ali pa jih celo kaznovati.

Kako lahko otrok vzljubi matematiko?
Roko na srce – veliko otrok ne mara matematike, ker mislijo, da so za njih računske operacije pretežke. Zato je pomembno, da jim starši že od prvega razreda pomagate, da vzljubijo številke, odštevanje, seštevanje, množenje, deljenje.