učencev

Veliki dan za devetošolce
Učenci devetih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od 8. ure preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

V državnem zboru bodo danes prihodnost načrtovali otroci
Državni zbor bo danes gostil zasedanje 27. nacionalnega otroškega parlamenta, ki ga že tradicionalno prireja ZPMS. Tokrat bo 114 mladih iz vse Slovenije razpravljalo o načrtovanju prihodnosti, vrednotah, okolju, pa tudi o tem, kdo so in kakšen človek želijo postati. Opoldne bosta mlade nagovorila predsednika DZ in vlade Milan Brglez in Miro Cerar.

FOTO: 'Ne samo učilnice, dobili smo tudi stranišča. Hvala, Slovenija!'
Leta 2012 je vihar uničil šolo v kraju Nyangungu v Burundiju. Skoraj 900 otrok je ostalo brez šole in možnosti za izobraževanje, lokalna skupnost pa je za pomoč prosila slovensko misijonarko. V akcijo gradnje nove šole sta se vključila Slovenska karitas in zunanje ministrstvo ter razveselila tamkajšnje otroke z novo šolo.

Ministrica: Staršem prvošolčkov ne bo treba doplačevati učnih gradiv
V preteklih letih učbeniške politike ni bilo, učbeniški skladi so bili zelo različno financirani, sredstva so bila bistveno nižja, šole so stanje reševale "ad hoc", obnova učbeniških skladov se marsikje sploh ni izvajala. Zato smo pripravili trajen in vzdržen model, pravi ministrica Makovec Brenčičeva. Med drugim so odločili, da staršem prvošolčkov ne bo treba doplačevati učnih gradiv.

Pomemben dan za osnovnošolce
Učenci 6. in 9. razredov osnovne šole bodo danes s preizkusom iz slovenščine začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim preverjajo njihovo znanje pri treh predmetih. Dijakinje in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol pa bodo z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

Danes je zadnji dan za prenos prijave za vpis v srednjo šolo
Učenci, ki so svojo odločitev o vpisu v srednjo šolo spremenili, lahko prijavo le še danes prenesejo na drugo srednjo šolo ali program. V srednješolskih programih je v šolskem letu 2017/18 na voljo 23.440 vpisnih mest. O morebitnih omejitvah vpisa v posameznih programih bodo prijavljeni kandidati obveščeni najpozneje do 6. junija.

Ali učitelji v Sloveniji dovolj motivirajo učence?
Rezultati o blagostanju učencev iz mednarodne raziskave PISA kažejo, da je večina slovenskih 15-letnikov zadovoljna s svojim življenjem. Podobno kot učence drugih držav OECD jih je strah pred preverjanjem znanja in poročajo o podobni meri medvrstniškega nasilja. Medtem sta na nižji ravni občutek pripadnosti šoli in storilnostna motivacija.

Ne zamudite!
Učenci oziroma kandidati, ki se za vpis v 1. letnik programov nižjega in srednjega poklicnega, srednjega strokovnega oz. tehniškega izobraževanja in gimnazij prijavljajo prvič, imajo samo še danes čas, da oddajo prijavnico. V srednješolskih programih je v šolskem letu 2017/18 na voljo 23.440 mest. Izteka se tudi rok za prijavo v dijaške domove.

Na predmetni stopnji se skoraj 60 odstotkov šolarjev uči več kot en tuji jezik
V EU se je leta 2015 58,8 odstotka učencev predmetne stopnje učilo več kot en tuji jezik, v Sloveniji pa 51,5 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. Tako v EU kot v Sloveniji je angleščina najpogostejši tuji jezik, ki se ga učijo v višjih razredih osnovne šole oz. v nižjih srednjih šolah.

Na zimske počitnice še šolarji zahodne in osrednje Slovenije
Potem ko se z enotedenskih zimskih šolskih počitnic vrnili šolarji z vzhoda države, se na težko pričakovane počitnice danes odpravljajo njihovi vrstniki iz osrednje in zahodne Slovenije. V času počitnic bodo po državi potekale številne, tudi brezplačne dejavnosti in delavnice, ki jih bo največ v prestolnici. Organizirano je tudi otroško varstvo.

Jupiii, počitnice!
Za slabo polovico slovenskih osnovnošolcev in dijakov se danes začenjajo enotedenske šolske zimske počitnice. Težko pričakovane počitnice začenjajo učenci in dijaki jugovzhodne Slovenije, koroške, podravske, pomurske, savinjske in spodnjeposavske regije. Mladim bodo na voljo raznovrstne dejavnosti.

Če otroci v razredu nosijo copate, dosežejo boljše rezultate pri testih
Nam je povsem samoumevno, da so otroci v osnovni šoli obuti v coapte, toda dejansko ne vemo, da to pripomore k boljšemu učnemu uspehu. To so namreč ugotovili raziskovalci z univerze Bournemouth.

Koliko vpisnih mest bo na voljo v srednješolskih programih?
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je na svoji spletni strani objavilo razpis za vpis v srednješolske programe in dijaške domove za šolsko leto 2017/18. Po navedbah ministrstva osnovno šolo letos zaključuje 17.448 učencev, kar je 24 več kot lani, kandidirali pa bodo lahko na skupno 23.440 vpisnih mest na srednjih šolah, lani 22.960.

Spet v šolo
Okoli 250.000 učencev in dijakov se bo danes po božično-novoletnih praznikih znova vrnilo v šolske klopi. Tokrat so šolarji na počitnicah uživali kar deset dni, ki so jih preživeli vsak po svoje.

Naši osnovnošolki med najuspešnejšimi na tekmovanju World's Scholar's Cup
Na Turnirju šampionov v Ameriki sta OŠ Dravlje zastopali Lina Leskovec, iz 9. razreda, in bivša učenka Ajda Tomažin, sedaj dijakinja Škofijskega zavoda Sv. Stanislava v Ljubljani. Pohvalita se lahko z vrhunskim dosežkom, kljub temu da se za tekmovanje nista posebej pripravljali.

Novost: ukinjajo posamezne predmete, učenci bodo sami izbirali teme
Finski šolski sistem je že tako eden najboljših na svetu in vedno je na lestvici med 10 najuspešnejšimi, vendar finska vlada se ne bo ustavila pri tem, temveč delajo na izboljšanju.

Preko delavnic do večje osveščenosti o preseljevanjih
Osnovnošolci tretje triade ter srednješolci so se prek delavnic Unicefa v sklopu pouka med junijem in oktobrom seznanili z vzroki za preseljevanje v sodobnem času. Med njimi jih je 62 odstotkov menilo, da o tematiki ne vedo dovolj. S pomočjo delavnice jih je 77 odstotkov znalo našteti pozitivne posledice migracij.

Znani so predmeti za nacionalno preverjanje znanja
Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič je izbrala štiri predmete za določitev tretjega predmeta, iz katerega bodo učenci devetih razredov osnovne šole opravljali nacionalno preverjanje znanja (NPZ). Izbrala je geografijo, biologijo, tuji jezik in šport ter določila, iz katerega od teh predmetov bodo na posameznih šolah opravljali NPZ.

Bistvene novosti v novem šolskem letu
Pred začetkom novega šolskega leta danes na Brdu poteka konferenca ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot so prepričani v Zavodu RS za šolstvo, je šolski prostor pripravljen na začetek pouka. Novost je uvedba tujega jezika v drugi razred, težave pa se pojavljajo glede podaljšanega bivanja. Na ministrstvu že snujejo naslednje novosti.

Velik dan za šestošolce
Učenci šestih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na Nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od osme ure naprej preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Ta teden pomemben za učence in dijake
Učenci 6. in 9. razredov so v sredo s preizkusom iz matematike začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim se preverja njihovo poznavanje učnih programov. Dijaki in dijakinje zaključnih letnikov srednjih šol pa so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

Koliko je osnovnošolcev?
Na začetku šolskega leta 2015/16 je bilo v osnovnošolsko izobraževanje vpisanih 172.013 otrok, kar je 1,7 odstotka otrok več kot v prejšnjem šolskem letu. Število osnovnošolcev ponovno narašča že od šolskega leta 2011/12. Tudi letos je v šolske klopi sedla številčno zelo močna generacija prvošolcev, in sicer 21.632, so danes sporočili s Sursa.

'Mlada leta zelo zaznamujejo življenje posameznika.'
Mednarodni dan mladih prostovoljcev je vsakoletna kampanja, ki postavi v ospredje milijone mladih, ki vsak dan s prostovoljstvom izboljšujejo svoje skupnosti. Z njimi in zanje se že vse od leta 1988 na današnji dan zaznamuje ta pomemben dogodek. Vsako leto ob tem dnevu potekajo praznovanja v sto državah. Aktivnosti bodo potekale do nedelje.

Otroci bodo spregovorili o pasteh mladostništva
V prostorih DZ bo danes zasedal nacionalni otroški parlament, mladi iz vse Slovenije pa bodo tokrat razpravljali o pasteh mladostništva. Uvodoma jih bo nagovoril predsednik DZ Milan Brglez. Na mnenja otrok o življenju v Sloveniji in njihovem položaju pa se bo odzval tudi predsednik republike Borut Pahor.

Vsi imamo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega
Vsi ljudje imajo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega. Morda je vaše malčke melodija že začarala in že prav spretno ponavlja zvoke, melodije. Je vpis v glasbeno šolo dobra izbira?

Kakšne spremembe prinaša leto 2016 družinam?
Denarna socialna pomoč za samsko osebo se z novim letom z dosedanjih nekaj manj kot 271 evrov zvišuje na malenkost manj kot 289 evrov. Otroški dodatki v petem in šestem dohodkovnem razredu se vračajo na raven pred uveljavitvijo varčevalnega zakona. Več bo državnih štipendij in subvencioniranih kosil, navaja ministrstvo za delo.

Koliko je učencev, dijakov in študentov?
V Sloveniji je bilo 1. januarja letos med prebivalci, starimi 15 ali več let, 31 odstotkov upokojencev, ali vsaka tretja odrasla oseba. Število aktivnih prebivalcev se je v primerjavi z letom 2014 povečalo, delež višje- in visokošolsko izobraženih pa je dosegel 21 odstotkov, so sporočili iz Statističnega urada RS (Surs).

'Absolutno sem šokirana ...'
Lily Grace Hooper je stara samo sedem let in je slepa. Obiskuje osnovno šolo v Hambrooku, v Veliki Britaniji. Do sedaj se je s pomočjo palice uspešno znašla na šolskih hodnikih, odslej pa je ne sme več uporabljati. Mama je besna na šolo.

Zakaj imajo nekateri slabše ocene pri matematiki?
Kolumbijski strokovnjaki so ugotovili, da obstaja povezava med poznavanjem številk v prvem razredu osnovne šole in osnovnih računskih operacij v kasnejšem obdobju. Spoznali so, da so otroci v višjih razredih imeli slabše ocene pri matematiki od tistih, ki so že v prvem razredu poznali številke.

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati
Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.