učencev

Nova šolska zakonodaja? Telefoni prepovedani, informatika obvezna
Na izredni seji Državnega zbora je bil obravnavan predlog novele zakona o osnovni šoli. Ključne novosti vključujejo uvedbo informatike in digitalnih tehnologij kot obveznega predmeta ter omejitev uporabe elektronskih naprav v šolah.

Poletne počitnice 2025: Ideje, kako lahko šolarji preživijo počitnice
Zadnji šolski dan je za več kot 253.000 slovenskih osnovnošolcev in dijakov pomenil tudi začetek težko pričakovanih poletnih počitnic. V učilnicah so še zadnjič letos sedli v šolske klopi, prejeli spričevala, se poslovili od sošolcev in učiteljev ter zakorakali v dva meseca brezskrbnosti, igre in raziskovanja.

Francija namerava prepovedati družbena omrežja za mlajše od 15 let
Francija je po smrti učne pomočnice, ki jo je v torek zabodel 14-letni učenec, napovedala prepoved uporabe družbenih medijev za mlajše od 15 let. Če v kratkem ne bo napredka pri skupnem ukrepanju na ravni EU, bo Pariz to storil sam.

Otroci v gibanju: Zakaj telesna zmogljivost upada in kaj lahko storimo
Najnovejši rezultati športnovzgojnega kartona (ŠVK) za leto 2025 razkrivajo, da slovenski otroci in mladostniki še vedno zaostajajo za telesno zmogljivostjo pred pandemijo. Čeprav so se v zadnjem letu opazili nekateri pozitivni premiki, so rezultati še vedno zaskrbljujoči.

Finančno pismeni otroci: Zakaj osnovnošolci že poznajo delnice, inflacijo in davke
V času, ko cene rastejo, obrestne mere nihajo in davki postajajo vsakdanja skrb odraslih, se vse bolj poudarja pomen finančne pismenosti med mladimi. Vlada je zato letos sprejela nov nacionalni program finančnega opismenjevanja, ki predvideva, da bodo otroci s ključnimi pojmi, kot so delnice, inflacija, obrestne mere in davki, seznanjeni že v osnovnih in srednjih šolah.

Prvomajske počitnice brez skrbi: Kje lahko otroci aktivno preživijo svoj čas?
Letos bodo prvomajske počitnice 2025 trajale od sobote, 26. aprila, do nedelje, 4. maja, kar pomeni kar devet dni prostih za približno 276.000 slovenskih učencev in dijakov. V šolske klopi se bodo vrnili v ponedeljek, 5. maja.

NPZ 2025: Vpogledi v ovrednotene preizkuse do 25. aprila
Nacionalno preverjanje znanja (NPZ) za učence 9. razredov je letos pritegnilo večjo udeležbo kot lani. Učenci in njihovi starši lahko med 22. in 25. aprilom 2025 dostopajo do ovrednotenih preizkusov na spletni strani Državnega izpitnega centra. Končne rezultate bodo učenci prejeli 13. maja.

Takšno je stanje prijavljenih in vpisnih v srednje šole
Do 2. aprila 2025, ko je potekel rok za prijavo za vpis novincev v srednje šole za prihodnje šolsko leto 2025/2026, se je na 26.008 razpisanih prostih mest prijavilo skupaj 23.933 kandidatov.

Šolski koledar 2025/26 razkriva dolge novoletne praznike
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je na spletnih straneh objavilo šolski koledar za osnovne šole za šolsko leto 2025/26. Pouk se bo začel v ponedeljek, 1. septembra. Od počitnic med šolskim letom bodo najdaljše novoletne, ko bodo učenci pouka prosti 11 dni. Kulturni praznik Prešernov dan pa bo v prihodnjem letu na nedeljo.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Pomembni datumi za vpis v srednjo šolo
Izbira srednje šole predstavlja pomemben korak, ki oblikuje prihodnost in ponuja številne možnosti za karierni in osebni napredek. Za nami so že informativni dnevi, kjer so naši najstniki dobili prvi vpogled v srednjo šolo, v članku pa so nanizani vsi pomembni datumi in postopki, ki so povezani z vpisom.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost
December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

10 otroških imen, ki so povezana s prazniki
Zbrali smo čudovita imena, ki poosebljajo praznike in praznične čase. Če še nimate izbranih imen, vas bo morda očaralo kakšno, ki nosi duh božiča in meseca decembra.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

6 razlogov, zakaj otroka čim prej učiti tuji jezik
Dandanes znanje tujih jezikov prinaša številne prednosti. Poleg tega, da lahko komuniciramo z ljudmi različnih kultur, nam odpirajo številna vrata do poslovnih in ostalih priložnosti, do katerih bi bilo sicer nemogoče priti. Preverite, zakaj je ključnega pomena, da otroke že v zgodnjem otroštvu spodbujamo k učenju tujega jezika.

Kdo so otroci generacije alfa?
Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Prešernov dan in ideje za dejavnosti z otroki
8. februarja slavimo največji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan. Ta dan je odlična priložnost, da otrokom predstavimo največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, in pomen slovenskega jezika, kulture in poezije. Kako? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kakšne spremembe lahko pričakujemo z novim šolskim letom?
Že prav kmalu se nam obetajo spremembe v šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. V primeru, da ste starši otrok, ki obiskujejo šolo ali pa jo bodo kmalu obiskovali, vas zagotovo zanima, kaj vse bo po novem drugače. Več o tem v nadaljevanju.

Učiteljica oštela mamo zaradi neprimerne malice, ki jo je imel njen otrok
V boj proti nezdravi hrani ali v boj za zdravo hrano? Morda gre za isto stvar, morda niti ne. Ne moremo zanikati pomena zdrave in uravnotežene prehrane, toda kaj, če je govora o 'neprimerni hrani', ker učiteljici ni všeč vonj le-te?

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Nekateri otroci že zelo zgodaj začnejo kazati zanimanje za glasbo, bodisi za petje bodisi za igranje kakšnega inštrumenta. O tem, zakaj je pomembno, da starši znamo prepoznati in predvsem spodbujati glasbeni talent pri otroku, in kakšen vpliv pravzaprav ima glasbeno udejstvovanje na sam razvoj, kreativnost in izražanje čustev, smo se pogovarjali z Ninom Ošlakom, priljubljenim slovenskim pevcem, avtorjem glasbe in besedil, producentom ter glasbenim pedagogom.

Hčerka Brada Pitta se je odrekla očetovemu priimku
Do pred kratkim je vseh šest otrok Angeline Jolie in Brada Pitta nosilo priimek Jolie-Pitt, sedaj pa temu ni več tako.

Enostavna rešitev za večjo varnost otrok v osnovnih šolah
Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

Tako lahko starši pomagate vašim šolarjem
Kot starš ste otrokov prvi in najpomembnejši učitelj. Obstaja veliko načinov, kako lahko starši podprete svoje otroke pri učenju doma in skozi šolsko leto. Tukaj je nekaj idej za začetek!

Ime za fantke, ki ima bogato zgodovinsko ozadje
Tokrat predstavljamo moško ime, ki je bilo široko uporabljeno skozi zgodovino in v različnih kulturah. Ostalo pa je priljubljena izbira v mnogih državah, vključno s Slovenijo. Pa preverimo, za katero ime gre.

Učiteljica Edita: Vsaka moja ura se začne z vprašanjem "Kako ste?"
Edita Pašagić je mlada učiteljica matematike, ki med otroki slovi po svojem širokem nasmehu, prijaznem pristopu in veseli naravi. Uro pouka vedno začne z vprašanjem ''Kako ste?'', saj si želi, da bi se sleherni otrok v njeni učilnici počutil prijetno in sprejeto. To, da ima večina ljudi slabe spomine na osnovnošolsko matematiko, pa je bil eden glavnih razlogov, da se je odločila za poučevanje tega predmeta. Vedela je namreč, da lahko s pravim pristopom in motivacijo pri učencih spodbudi zanimanje za ta pomemben predmet in razbije predsodke o tem, da je matematika naporna in težka. Skozi miselne igrice in postavljanje matematičnih izzivov otrokom omogoča, da jim matematika pomeni sprostitev in ne bremena.