Bibaleze.si

težave s spanjem

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Nega in zdravje
30. 08. 2024 05.00

7 korakov do zdrave najstniške kože

Zaradi divjega tempa sodobnega življenja in stresa, ki ga prinaša s sabo, najstniki pogosto zanemarijo pomemben vidik svojega zdravja –nego kože. Kako hitro in učinkovito priti do zdrave in čiste kože?

Malček
16. 08. 2024 14.53

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?

Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Spanje in dojenje
16. 08. 2024 14.52

Je dojenčka primerno uspavati tako, da ga pestujemo?

Čeprav večkrat slišimo dobronamerne nasvete, da dojenčka ni dobro veliko nositi v naročju, ker se bo navadil na ta način uspavanja, pa strokovnjakinja trdi, da pri dojenčkih, mlajših od štiri mesece, to pravzaprav ni slaba odločitev. Preverite, zakaj.

Spanje in dojenje
16. 08. 2024 05.00

Kako vemo, da je dojenčku prevroče?

Preverite, kakšna je priporočena sobna temperatura za vašega dojenčka in kako ga pravilno obleči za spanje.

Družina in odnosi
12. 08. 2024 05.00

To se zgodi, ko se starša prepirata pred otrokom

Način, kako starši razrešujejo svoje spore, lahko otroke zaznamuje za vse življenje. Kako starševski prepiri vplivajo na njih in njihovo duševno zdravje?

Za mami
10. 07. 2024 05.00

'Bila sem tik pred izgorelostjo ...'

"Bila sem tik pred izgorelostjo in na srečo sem se ustavila v zadnjem hipu. Lani mi je po hudi, kruti in dolgotrajni bolezni umrla mama, za katero sem aktivno skrbela ob treh majhnih otrocih. Šele pred pol leta sem se znova začela sestavljati. Načrtno delam na sebi, si vzamem čas zase. Iščem staro mene," priznava mamica treh.

Družina in odnosi
03. 07. 2024 05.00

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev

Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Vzgoja in vrtec
30. 06. 2024 05.00

Psihologinja opozarja: Zakaj je pretirana zrelost otroka nevarna?

Otroci so praviloma brezskrbni, razposajeni, precej naivni in igrivi. A so tudi otroci, za katere se zdi, da na svojih ramenih nosijo vse breme tega sveta. Zaradi pretirane zaskrbljenosti pa izražajo tudi pretirano zrelost, kar pa ne more biti dobro, opozarja psihologinja.

Zdrav otrok
29. 06. 2024 05.00

Nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih

Poletje je polno zabave in druženja na prostem: od skoka do mestnega bazena in druženj na piknikih do uživanja na plaži. Prav tako pa poleti zunanje temperature dosegajo visoke vrednosti, zato je treba preventivno poskrbeti za starejše, še posebej pa za dojenčke in malčke. Tu je nekaj nasvetov, kako preprečiti pregrevanje otroka.

Za mami
03. 06. 2024 05.00

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti

Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Potek nosečnosti
18. 05. 2024 04.30

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti

Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

Zdrav otrok
04. 03. 2024 05.00

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome

Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
13. 02. 2024 05.00

Dominantne in nadzorujoče tašče: kako se lotiti tega odnosnega in družinskega izziva

Dominantne, kritične in nadzorujoče tašče imajo velik vpliv na naše družinsko življenje, a z zavedanjem lastne vrednosti, trdnim odnosom s partnerjem in potrpežljivostjo lahko najdemo načine za premagovanje vseh večjih frustracij. V nadaljevanju preverite, kaj je značilno za takšno taščo, kaj se skriva v ozadju njenega vedenja in kako se spopasti s tovrstnim izzivom.

Za mami
02. 11. 2023 05.00

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov

Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Problematični najstnik
09. 09. 2023 05.00

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?

Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

5KA
02. 09. 2023 05.00

Tako lahko starši pomagate vašim šolarjem

Kot starš ste otrokov prvi in najpomembnejši učitelj. Obstaja veliko načinov, kako lahko starši podprete svoje otroke pri učenju doma in skozi šolsko leto. Tukaj je nekaj idej za začetek!

Družina in odnosi
25. 08. 2023 05.00

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci

Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

Nosečnost
24. 08. 2023 09.08

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob

V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
13. 08. 2023 05.00

Tako veste, da gre za 'rastne bolečine'

"Moj sin ponoči pogosto joče, da ga močno bolijo nogice. Pediatrinja mi je razložila, da se to lahko dogaja pri otrocih, ki prehitro rastejo, in da ni z njim nič narobe. Vendar me še vedno skrbi, saj resnično močno joka in so njegove bolečine kar pogoste," je zaskrbljena mamica. Gre za tako imenovane "rastne bolečine" ali bi morali obiskati zdravnika?

Družina in odnosi
11. 08. 2023 09.36

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe

Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

Nega in zdravje
19. 05. 2023 05.00

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?

Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Za mami
02. 05. 2023 05.00

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice

Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Vzgoja in vrtec
01. 03. 2023 05.00

To naj bo del večerne rutine z otroki

Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Nosečnost
03. 01. 2023 07.53

Razlage najpogostejših nosečniških sanj

Pravijo, da so sanje okno v našo podzavest. S kakšnimi sanjami pa se ponavadi srečujejo nosečnice?

Novice
15. 11. 2022 10.40

Rodil se je osemmilijardti otrok. Kdo sta bila 6. in 7.?

Svetovno prebivalstvo je po izračunih Združenih narodov danes preseglo simbolično mejo osem milijard ljudi.

Vzgoja in vrtec
01. 11. 2022 05.00

Kako otroku olajšati žalovanje?

Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024