strokovno

Take naravne metode svetujejo v slovenskih porodnišnicah
Globoko dihanje, masaža, akupunktura, hipnoza, aromaterapija ... Lajšanja porodnih bolečin brez zdravil se poslužuje vse več Slovenk.

Takšni so očetje, ki ne vplivajo dobro na otroka
So očetje, ki želijo vedeti za vsak otrokov korak, in so takšni, ki se zanje sploh ne zmenijo. Očetova vloga je pri vzgoji otroka izjemnega pomena, saj predstavlja vir čustvene varnosti, spodbude in je hkrati vzor. Predstavljamo vam 6 tipov očetov, ki na otrokov razvoj ne delujejo spodbudno.

'To je eden izmed smrtnih grehov starša v 21. stoletju.'
Juliji, moji skoraj triletnici, velikokrat rečem, da je "pridna". Na ta način jo pohvalim in ji dam vedeti, da sem vesel, ker je upoštevala moja navodila. Lahko bi ji rekel: "Draga hčerka, hvala, da si upoštevala pravila in spoštovala moje poprej izražene želje", a sem samo človek in ne uporabljam takega besedišča, dasiravno vem, da je nakazovanje na pridnost otroka eden izmed smrtnih grehov starša v 21. stoletju.

Katera metoda predstavlja najvišji odstotek zanesljive zaščite?
Danes obeležujemo svetovni dan kontracepcije, ki je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih. Cilj obeleževanja tega dne je med drugim oblikovanje sveta, v katerem je vsaka nosečnost zaželena. Strokovnjaki s področja reproduktivnega zdravja si ob tem želijo več odprte komunikacije o varni spolnosti.

Masaža dojenčka sprošča, blaži bolečino in uspava
Masaža ne sprošča le odraslih, temveč tudi novorojenčke. Poskrbi, da začutijo toplino in bližino ljubljene osebe, hkrati pa jim lahko z masažnimi prijemi ublažite marsikatero bolečino. Čudežno moč masaže nam je razkrila Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije in maserka.

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?
V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš."
"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš," je zapisano na vratih sobe številka tri gorenjskega materinskega doma. V Sloveniji jih je osem, so večinoma polno zasedeni in potrebujejo vašo pomoč.

Kako lahko navdušimo mladostnike za branje?
"Menim, da se v debatah o primernosti in neprimernosti skriva dvoje: knjigo lahko nadziramo v primerjavi z digitalnimi mediji, ki so odraslim ušli izpod nadzora; drugi razlog pa je želja, da bi otrokom v zamaskirani podobi prikazovali življenje, ki ni ravno prijazno," o "primernih" in "neprimernih" knjigah pravi dr. Andreja Erdlen. Razložila je tudi, ali so stripi kakovostno branje.

Katere okužbe so najpogostejše te dni?
Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

Policista sta v Mislinji ustavila voznika, ki je prehitro vozil. Vzrok: žena je imela popadke
Včasih takšne zgodbe beremo, da se dogajajo v tujini. Ta se je pripetila pri nas v Mislinji. Policista sta ustavila voznika, ki je prehitro vozil, ker je imela njegova žena hude popadke. Ponudila sta mu spremstvo do bolnišnice in deček je s pomočjo carskega reza prijokal na svet.

Maja iz Ljubljane je zavračala odhode v šolo. Ugotovili so, da gre za šolsko fobijo
Maja iz Ljubljane je začela zavračati odhode v šolo, če pa je že šla, jo je začel boleti trebuh in se je vrnila domov. To je trajalo celo šolsko leto. Starši najprej niso vedeli, kako se soočiti s tem. Po pogovoru z učiteljico so s pravilnim pristopom otroku pomagali, da je prebrodil stisko. Ni edina učenka s takšnimi težavami. S tovrstno problematiko pri mladih se ukvarja Jelena Milić, magistra psihologija, ki je pojasnila tudi, kako se lahko v takšnih situacijah odzovejo starši.

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?
Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.

Koliko mladih se v Sloveniji odloči za študij?
Slovenija je s 46-odstotnim deležem študentov med 20- in 24-letniki na čelu držav članic Evropske unije. V študijskem letu 2018/19 se je v terciarno izobraževanje vpisalo skoraj 76.000 študentov, med študenti prevladujejo ženske. Uspešno diplomira dobra polovica vpisanih na prvo stopnjo, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Vedenje devetletnika
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati
Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Juhuhu, počitnice so tu! Kaj vse lahko počnejo otroci?
Šolarji bodo danes še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi, danes bodo prejeli tudi zaključna spričevala. Nato pa bodo za dobra dva meseca pozabili na šolo in se prepustili uživanju in brezskrbnosti. Da bodo počitnice polne doživetij, so poskrbele številne organizacije s počitniškimi delavnicami, poletnimi šolami, izleti in letovanji.

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Zala se je rodila s prirojeno srčno napako
Moja življenjska želja se je uresničila z dnevom, ko sem zagledala tisti plusek. Uživala sem vsak dan s trebuščkom. Čeprav mi je nosečnost delala nekaj preglavic, saj sem na vsake toliko časa krvavela, zelo sem otekala, naši punci pa se je grozno mudilo na svet. Komaj sem čakala, da vidim to malo bitjece, ki sem ga vzljubila že s tistim pluskom. Žal pa nisem vedela, da bo to obdobje eno tistih, ki jih bom želela izbrisati iz spomina ...

Mladostnikom odgovorili na več kot 43.000 vprašanj
Preventivni program To sem jaz, ki so ga uvedli v nekdanjem celjskem zavodu za zdravstveno varstvo, v teh dneh praznuje 18 let delovanja. V tej spletni svetovalnici so anonimnim mladostnikom doslej odgovorili na več kot 43.000 vprašanj, povezanih s težavami odraščanja, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Koliko je osnovnošolcev in srednješolcev?
V tem šolskem letu vrtce obiskuje 87.147 otrok, šolo pa 186.328 učencev in 73.110 dijakov. Med njimi jih 24.150 poleg šole obiskuje tudi glasbeno šolo. V osnovno šolo že nekaj let vstopajo številnejše generacije otrok kot pred leti, številnejše tudi od generacij, rojenih pred desetimi do 15 leti, ki zapuščajo šolo in odhajajo v srednje šole.

Pomagajmo zgraditi za njih varno Zatekalnico
Po raziskavah naj bi bil v Sloveniji spolno zlorabljen vsak peti otrok, kar pomeni, da ga srečujete na stopnišču, pa ne veste, kaj se dogaja pri njem doma, kar pomeni, da je lahko to sošolka ali sošolec vašega sina, pa ne veste, kakšne travme doživlja mogoče vsak dan ... Takšnih otrok je veliko preveč in prav je, da jim odrasli ponudimo roko pomoči. Nina Kočar, uni. dipl. biopsihologinja, je že leta na njihovi strani in jim je pripravljena prisluhniti in jih popeljati ven iz temnega tunela, stran od zlobe in zlorab tako psihično kot tudi fizično.

Žal sami ne morejo kolesariti. Pomagajmo jim
Nekateri otroci žal ne morejo svobodno tekati po igrišču, kolesariti, plezati na drevo, a kljub temu imajo željo po tem, da raziskujejo svet, da živijo na polno. S pomočjo terapevtov in prostovoljcev iz društva Vesele nogice se tako vsak dan na svoj način z vsemi močmi borijo. Da bo njihov jutri lepši, jim lahko pomagamo prav vsi.

Prihajajo zakonske spremembe za družine
15. 4. se začenja uporabljati večina novosti novega družinskega zakonika. Osrednja je prenos pristojnosti za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otroka s centrov za socialno delo na sodišča. Zakonik med drugim prinaša prenovljene določbe o starševski skrbi, svetovanju parom v težavah in skupnem starševstvu v primeru razveze.

Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka
Romana Čolič, je psihoterapevtka, stažistka relacijske družinske terapije ter del ekipe Sočutno varstvo otrok pod okriljem Inštituta Vita Bona.

Urška Studen, magistrica zakonskih in družinskih študijev
Urška Studen, strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok, kot soustanoviteljica družinskega centra nudi pomoč in podporo družinam, otrokom, posameznikom in strokovnim delavcem v vzgoji in izobraževanju. Vizija je podpreti ljudi v stiski in jim pomagati najti moč v sebi ter s celostno obravnavo nuditi sočutno spremstvo na poti do bolj izpolnjujočega življenja.

Prvi koraki: Kateri čevelj je najboljši za mojega otroka?
Izbira ustrezne obutve je pomembna popotnica za otrokov gibalni razvoj.

Alen ima Downov sindrom, je tudi uspešen plavalec
Ob svetovnem dnevu Downovega sindroma smo se pogovarjali z Ivano Šošter, mamico 20-letnega Alena. Navdušen plavalec, ki trenira trikrat tedensko, se prav danes s tremi srebrnimi medaljami vrača s specialne olimpijade v Abu Dabiju. Igra tudi harmoniko, zanima ga vse o vesolju in naravi, upa, da bo našel delo v gostinstvu ali lesarstvu ... Je živ dokaz, da je življenje z Downovim sindromom lahko izredno polno.

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja
Bibina svetovalka, specialna pedagoginja in psihologinja dr. Blanka Čebašek, nudi dodatno strokovno pomoč v vrtcu, strokovno in znanstveno delo je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami.

Občutljivost na zvoke in postavljanje enakih vprašanj
Pozdravljeni. Na vas se obračam za nasvet. Sem mamica triletnega fantka. Na njegovo obnašanje so nas že opozorili v vrtcu pa vendar me zanima kaj je "vzrok". Naj vam razložim; zadnje tri mesece opažam...

Hipotonija
Pozdravljeni. Imam kar kompleksno, dolgo/veliko vprašanje. Imamo sina starega 3,5 let in mlajšega starega 5 mesecev. Starejšemu sinu je bila pri starosti 9 mesecev diagnosticirana hipotonija. Hodili s...