stiski

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom
Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Kako izbrati primerno varuško za otroka?
V trenutnih precej negotovih časih si zaradi različnih razlogov marsikatera družina pri organizaciji in usklajevanju družinskega življenja pomaga tudi z varuško. A še preden se odločite za ta korak, je dobro vedeti, na kaj morate biti pri izbiri varuške oziroma osebe, ki bo pazila na vašega otroka (ali več otrok), pozorni. Pri tem z lahkoto rečemo, da ne morete biti prezahtevni.

Izpoved matere: 'Strah me je praznikov'
Matere in očetje samohranilci praznične dni doživljajo nekoliko drugače kot ostali ljudje. Lahko so v veliki stiski, čeprav tega morda ne pokažejo. Srečujejo se z dilemami, o katerih se „običajnim“ družinam niti ne sanja.

Praznični piškoti, ki jih otroci naravnost obožujejo
Naši domovi so že okrašeni, iz domačih kuhinj pa omamno diši po prazničnih dobrotah. Božična drevesa so postavljena in čakajo na množico daril, ki se bodo zgrnila pod njimi. A v vsem blišču praznovanja ne smemo pozabiti na tiste otroke in mladostnike, katerih prazniki zaradi takšne ali drugačne stiske ne bodo tako čarobni. Preverite, kako lahko enostavno narišete nasmehe na njihove obraze – s piškoti!

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'
Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

'Pusti to, saj ni pomembno ...'
Objavljamo zapis, ki je postal spletna uspešnica. Zapis za vse mamice, ki se počutijo obremenjene in v stiski. Za vse tiste mamice, ki se jim zdi, da ne bodo zmogle, in se slabo počutijo. Spomnite se, kaj je v tem življenju za vas resnično pomembno, in izpostavite svoje prioritete. Ne morete biti prisotne na vseh koncih, niti ne morete biti na vseh področjih odlične. Lahko pa ste najboljša verzija same sebe in se odločite osredotočiti zgolj na pomembne stvari, predvsem pa ljudi.

Zgodba, ki je namenjena najstnikom, a bi jo morali prebrati tudi starši
Premnogokrat se zgodi, še posebej v zadnjem obdobju, da pogledamo stran, ko opazimo stisko sočloveka, krivico, problem. To seveda ni prav. Kaj pa storiti, kadar je v stiski otrok? Kako bi se odzvali, če bi srečali otroka, ki je že na prvi pogled drugačen od vrstnikov? Kako bi se nanj odzvali njegovi sošolci? O tem premalokrat razmišljamo in ganljiva zgodba avtorice R. J. Palacio je ravno pravšnji povod za pogovor o tej temi.

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'
Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'
Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

Je epidemija vplivala na raven znanja otrok?
V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Potrebno bo veliko truda, da jih zapolnijo ter nadgradijo in utrdijo znanje. Zato so se slovenski učitelji združili in ponudili zabavnoresne vsebine, s katerimi bodo otroci hitreje in lažje dopolnili in utrdili svoje znanje.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

Vas je strah, ste napeti in imate nelagodne občutke? Lahko gre za tokofobijo
Ste vedeli, da je v nekaterih primerih strah pred porodom lahko tako močan, da se ženska nikoli ne odloči za otroka? Če pa se že, jo močna občutja tako zelo ohromijo, da ji obdobje nosečnosti predstavlja pravo nočno moro. Zakaj se tokofobija pojavi in kako si v takšnem primeru pomagati, si preberite v spodnjih vrsticah.

'Po rojstvu sina sem začela doživljati napade panike'
Po porodu se lahko zaradi različnih dejavnikov pri ženski pojavijo težave na področju duševnega zdravja. Kanadska novinarka Kelly Boutsalis se je odločila o lastni izkušnji spregovoriti na glas in s tem tudi druge ženske spodbuditi, da o tovrstnih težavah spregovorijo javno.

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Odlična rešitev, ko nimate časa za kuhanje
Vsak otrok potrebuje uravnoteženo prehrano, s katero mu lahko zagotovimo vsa hranila, ki jih njegovo telo potrebuje za zdrav razvoj. Nemalokrat pa nam ne uspe pripraviti popolnega obroka, ker pogosto nimamo časa, da bi vsak dan kuhali in to celo večkrat na dan. Za vas imamo rešitev, ki vam bo v pomoč, ko nimate časa ali pa ste preprosto preveč utrujeni od vseh obveznosti, za katere verjamemo, da jih ni malo.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

'Najtežje mi je bilo takoj zatem, ko sem ostala sama'
Priljubljena oddaja Delovna akcija je že v polnem zagonu, Ana Praznik pa je s svojimi pridnimi mojstri tokrat obnovila dom tridesetletne Jožice, ki je ostala sama z otrokoma, potem ko jih je nekdanji partner zapustil zaradi druge ženske. V spodnjem videu si oglejte ponos mlade mamice, ko je zaživela v čudovitem novem domu.

To je najlepše darilo, ki ga lahko podarite
Dobrodelna dejanja mnogim olajšajo trenutno življenjsko situacijo, ki je zaradi epidemije še toliko težja. Zakaj ne bi tudi sami naredili nekaj dobrega za otroke in mladostnike v stiski?

Najlepše otroške slikanice, ki jih morate prebrati
Branje otrokom posredno pomeni, da smo si vzeli čas zanje in smo z njimi pripravljeni deliti svoje znanje. S tem pa jim dajemo tudi občutek, da jih imamo radi. Da bi bila izbira knjig, ki jih boste brali skupaj s svojimi malčki ob večerih lažja, smo v uredništvu za vas izbrali odlične predloge, ki vas bodo prav gotovo navdušili.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

"Kako sem uživala ... pri jedi sladoleda na kavču v popolni samoti!"
Saj veste, da imam naše tri "sončke" rada do lune in nazaj, pa še enkrat naokoli in vse do neskončnosti. Ampak vseeno sem neizmerno uživala, ko sem bila včeraj popoldne čisto sama doma. Za približno tri ure je bila cela hiša popolnoma prazna. Tiha. Tako tiha, da sem lahko slišala sama sebe razmišljati. Po več kot pol leta.

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

HOFER z Nasmeškotki za Botrstvo zbral rekordnih 21.039 evrov
Lukovica, 12. januar 2021 – HOFERjevi dobrodelni Nasmeškotki so med prazničnim časom že četrto leto zapored delili nasmehe in obenem zbrali 21.039 evrov. V letošnji akciji je bil zbran najvišji znesek do sedaj, sredstva od prodaje pa so tokrat namenjena kritju oskrbnin v dijaških domovih za dijake iz socialno šibkih družin pod okriljem programa Botrstvo v Sloveniji. Dobrodelni akciji se je kot ambasador letošnjega Nasmeškotka pridružil Peter Poles, prvič pa je Nasmeškotek ponujal tudi možnost osebnega posvetila.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"
Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

MaMaMija: Že vem, kaj si bom zaželela za novo leto!
BLOG: Maticu so trojke končno vsaj približno uspele, ampak šele ko je v zvezek začel risati "ritke". Uf, ampak koliko potrpljenja in mirnih živcev je bilo potrebnih pri učenju trojic! On bi zvezek obrnil postrani ali na glavo, po zapisu ene same vrstice njegovih približkov trojk bi on premor, ker je "takoooo zeloooo utrujen" in "ker so trojke tako težke". Da sploh ne govorim o njegovem motoviljenju po stolu, stokanju in nešteto glasnih vzdihih "trooojke so reees težkeeeee". Uf!

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.