stiski

Težave pri vedenju otroka, na katere bi morali biti starši pozorni
Vzgoja otroka je ena od najbolj zahtevnih in hkrati tudi izpolnjujočih nalog, ki jih imajo starši. Od nas zahteva, da otroka usmerjamo, učimo in mu postavljamo meje. Od nje je tudi precej odvisno, v kakšnega odraslega bo zrasel naš otrok. Zato je potrebno biti pri vzgoji dosleden in pozoren na vedenjske težave, ki jih je potrebno pravočasno ustaviti ali prevzgojiti.

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'
Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Zlorabil jo je med petim in osmim letom starosti
Brezskrbno otroštvo, ljubeči objemi mame ali očeta, varno zavetje doma in dragocen čas za igro, prijatelje, vse to in še več, se mnogim zdi samoumevno, a obstajajo tudi otroci, ki tega niso nikoli imeli in ne bodo doživeli. Med njimi so prav gotovo žrtve zlorab, ki v sebi skrivajo grozljive spomine, a si o njih redko upajo spregovoriti na glas.

Mama svetuje, kako podpreti prijateljico, ki je imela spontani splav
Nekaj izjemno močnega je v tem, ko se prijatelji pojavijo ob pravem času na pravem mestu. Takrat, ko jih najbolj potrebujete.

Več deset tisoč staršev na FB obžaluje, da imajo otroke
Postati mama ni lahko, priznanje, da se v tej vlogi ne počutite najbolje, pa je še težje.

'Odšla sem na božično noč, ko sem bila pretepena kljub prisotnosti dveh malčkov'
Okoli nas je ogromno tragičnih zgodb, ki jih nikdar ne bomo prepoznali ali spoznali. Za nasmehi, krasnimi fasadami in fotografijami srečnih družin se lahko skriva marsikaj. Svojo zgodbo o peklu, ki se je odvijal v zlati kletki, nam je zaupala 27-letna Ana, ki se ji je uspelo izviti iz okovov in zaživeti polno življenje mlade mamice dveh otrok.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Krasen posladek za otroka ali pa čudovita pozornost za vse, ki bi jih radi obdarili
Za otroke je veseli december vznemirljiv čas pričakovanja dobrih mož s polno vrečo daril, zato z veseljem pomagajo pri pospravljanju doma, okraševanju božičnega drevesa ter peki prazničnih piškotov. Starši vemo, da lahko njihova angažiranost povzroči precej nereda, a žar v njihovih očeh odtehta vse razbite okraske, zavozlane lučke ter bele madeže od moke na vseh koncih in krajih. Sploh peka piškotov jim predstavlja izjemno veselje, zato pogumno spremenite kuhinjo v tovarno piškotov za kak dan. Mi pa vam zaupamo, kje dobite najbolj nasmejane praznične piškote, če se domača peka slučajno ponesreči – ter ste ob tem še dobrodelni!

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame
Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika
Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti
Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Duševne stiske vplivajo na vso družino
Z duševnimi stiskami se srečuje vse več ljudi, med njimi pa so tudi otroci. Težave so pogosto očem skrite, a prej ali slej priplavajo na površje. In prav zato je pomembno, da si upamo o tem govoriti – na glas. Depresija, anksioznost, posttravmatski stres, vedenjske motnje ... Ključno je predvsem to, da pravočasno poiščemo ustrezno strokovno pomoč.

Podjetnica, ki je bila kruta do žensk z otroki, po porodu priznala napako
"Še vedno me je sram, ko pomislim na to," svojo izpoved začne Katharine Zaleski, danes predsednica organizacije PowerToFly, ki išče službe za ženske, predvsem matere.

Tako sta videti simpatična otroka iz slavne družine Kardashian
Zvezdnica Khloe Kardashian je delila simpatično družinsko fotografijo, na kateri sta njena hčerka True in sin Tatum. Kljub preteklim težavam s partnerjem Tristanom Thompsonom, ki jo je večkrat prevaral, sta se Tristan in njegov mlajši brat po smrti Tristanove matere preselila h Khloe. V najnovejši epizodi resničnostnega šova kaže, da Khloe ni več zadovoljna s Tristanovo prisotnostjo v svojem domu.

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?
Občutek, da nam nekdo stoji ob strani, ko smo na kateri izmed življenjskih preizkušenj, je neprecenljiv. Ena izmed teh je prav gotovo tudi prihod novorojenčka. Mati v tem obdobju potrebuje vso podporo okolice, da bi bila kar se da pomirjena in čustveno stabilna. O tem, kakšno vlogo nosi oče otroka pri podpori matere in samem porodu, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, študentko zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinjo Sočutnega varstva otrok.

Seksting (pošiljanje eksplicitnih vsebin) med mladostniki
Vsakodnevna uporaba mobilnikov in drugih tehnoloških naprav je privedla do tega, da si že osnovnošolci vsakodnevno prek njih pošiljajo sporočila, a tudi fotografije in posnetke. Nekatera z neprimerno vsebino. Pri tem pa mladostniki redko pomislijo na morebitne posledice in to, kje vse lahko fotografije ter posnetki končajo. Več o tem v tokratnem prispevku na temo sekstinga med mladimi, ki je zanje v večjem delu postal normalen del odraščanja ter raziskovanja spolnosti in partnerskih odnosov.

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?
Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Slovenska pediatrinja: 'Bolan otrok naj ostane doma'
Kaj bo povečalo otrokovo odpornost? Recept je preprost in preverjen, pravi pediatrinja Vlasta Kunaver. Svetuje, da družina veliko časa preživi zunaj, na svežem zraku. In to tudi, kadar je vreme slabše ali pa je morda že padla tema. Poleg tega bo pomagalo še veliko sveže zdrave hrane in predvsem dovolj sadja in zelenjave.

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci
Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

To se zgodi, če otroka pretirano hvalimo
Ste prepričani, da na otroka ne gledate kot še na en svoj projekt? "Danes so ljudje navajeni načrtovati svoje izobraževanje, svojo kariero, smotrno preživljanje prostega časa ... Tako se zgodi, da skrbno načrtujejo tudi otroka in vse, kar je povezano z njim," pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. A kaj hitro lahko tako otrok postane le še en projekt, ki ga je treba uspešno izpeljati in se z njim drugim tudi dokazati.

Odkrit pogovor o poplavah zdravi pretresenega otroškega duha
Živimo, udobno v svojem svetu, prepričani, da nas nič ne more presenetiti in pretresti našega malega sveta. In potem pride veter, odkriva strehe, podira drevesa, rastlinjake in smetnjake. Nato pride dež, ogromno njega in skupaj z njim poplave ter zemeljski plazovi. In kar naenkrat ugotoviš, da nisi vsemogočen, varen v svoji trdnjavi, ki si si jo zgradil na tem svetu. Ampak, da si še kako ranljiv. V trenutku ti lahko narava izbriše vse, kar si do sedaj zgradil in ustvaril. Pet minut in vse je izbrisano ali zapacano. Ostanejo le ruševine.

7 skrivnosti srečnih otrok
Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe
Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija
Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Brezplačne počitnice bo doživelo 157 otrok
V tradicionalni februarski dobrodelni kampanji so člani Kluba zvestobe OMV SMILE & DRIVE donirali osem in pol milijona točk zvestobe. OMV Slovenija je temu dodal še milijon točk in jih namenil Zvezi prijateljev mladine Slovenije. S pomočjo teh sredstev bo v sklopu humanitarnega programa Pomežik soncu poletne počitnice doživelo novih 157 otrok iz socialno ogroženih okolij.