spremembe

Nepravilna uporaba ima negativne vplive
Po razmeroma hladnem poletnem obdobju bo ta konec tedna prišla otoplitev s pretežno sončnim vremenom in temperaturami do 30 stopinj Celzija. V vročih dneh so klime že skoraj nepogrešljive in prinesejo predvsem olajšanje. A je treba klimo prav izbrati, jo namestiti in vzdrževati. Sicer ima lahko tudi negativne vplive na zdravje.

Ne nosi več poročnega prstana!
Odkar je odjeknila novica, da je Hank Baskett skočil čez plot, njegova žena Kendra Wilkinson ne nosi več poročnega prstana. Sama pravi, da je bila res nora, ker mu je verjela.

Posledice se pokažejo z leti
Po dnevih kilavega vremena s temperaturami pod sezonskim povprečjem in tudi s precej dežja bo prihajajoči konec tedna po napovedih meteorologov res poleten. A sončno vreme prinaša tudi svoje neprijetnosti, med katerimi so bolj boleče in škodljive opekline zaradi izpostavljanja soncu. Dermatologi opozarjajo na pomen ustrezne zaščite pred soncem.

Kako starši uničujejo otrokovo družabno življenje?
Starši imajo lahko pozitiven učinek na otrokovo družabno življenje, lahko pa ga povsem uničijo. Preberite si, kaj vse je ugotovila psihologinja in učiteljica Michele Borba.

Slovenija: V prihodnjem šolskem letu spremembe
Novost prihodnjega šolskega leta je obveznost tujega jezika v drugem razredu. A se bo ta novost zaradi kadrovskega primanjkljaja po besedah ministra Jerneja Pikala uvajal postopoma, vsi drugošolci bodo imeli na programu tuj jezik v šolskem letu 2016/17. Šolskih uniform pa, kot kaže, ne bo.

Poletni razvrat slovenskih najstnikov
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opažajo, da je čas dopustov oziroma počitnic pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos spolno prenosljivih okužb. Zato mladim pri spolnih odnosih priporočajo najbolj zanesljivo metodo zaščite - t. i. dvojno zaščito, ki pomeni dosledno uporabo kondoma in hkrati uporabo drugih kontracepcijskih metod.

Preprečite kožnega raka!
Kožni rak je v porastu, tudi v Sloveniji. Zato dermatologi opozarjajo na pomen zaščite pred soncem. Oblačila, ki pokrijejo kožo, in umikanje soncu v najbolj obremenjenem delu dneva sta najpomembnejša, krema za zaščito pred soncem je šele tretji steber zaščite, poudarja dermatologinja Ana Benedičič.

Slovenija:Spremembe glede dela preko napotnice
Sistem socialne zaščite lahko pomembno zmanjša obseg otroškega dela, opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO) ob 12. juniju, svetovnem dnevu boja proti otroškemu delu. Gremo v pravo smer, toda napredek je prepočasen, ocenjujejo. V svetu je še vedno 168 milijonov otrok, ki delajo.

Najbolj vroča novica v vseh medijih!
Mila Kunis in Ashton Kutcher pričakujeta prvega otroka. Njuno življenje bo razveselila hčerka, ime za njo pa sta tudi že izbrala …

Fenomen 'nosečniških možganov'
Strokovnjaki so ugotovili, da nosečnice večinoma uporabljajo desno stran možganov. Spremembe, ki se dogajajo v možganih pri ženski, ko je v veselem pričakovanju, botrujejo temu, da se kot mati bolje poveže z otrokom.

Slovenija: Spremembe za gimnazijce?!
V zadnjih štirih letih je na osemnajstih gimnazijah potekal poskus posodobitve učnega načrta. Vodja projekta Mojca Pušnik je ob robu zaključne konference Zavoda RS za šolstvo za STA pojasnila, da gimnazije ob sklepu poskusa ugotavljajo, da je v šolah potreben bolj odprt in fleksibilen predmetnik ter uvedba nivojskega pouka.

Kako preprečiti nastanek strij?
Nosečnost spremljajo tudi telesne spremembe. In če niste dovolj pozorni in ne skrbite za svoje telo, vam strije lahko ostanejo tudi po porodu. Kako pa lahko preprečite nastanek strij?

Čustven vrtiljak med nosečnostjo
Nenadna sprememba razpoloženja med nosečnostjo je povsem vsakdanja zadeva. V enem trenutku boste prekipevali od veselja, čez minuto pa boste že jokali in obupovali. Na vse to imajo vpliv hormoni in niste čudni, če ste ujeti na vrtiljaku nenehno spreminjajočih se čustev.

Zakaj začnejo lasje izpadati? Kako to preprečiti?
Med nosečnostjo in po porodu imajo hormoni velik vpliv na rast in izpadanje las. Na to lahko vplivate le z ustreznim izborom šampona in prehrane.

V Sloveniji zbolelo 6938 oseb
Svetovni dan zdravja, obeležujemo ga 7. aprila, je letos posvečen boleznim, ki jih prenašajo vektorji oz. prenašalci. To so največkrat členonožci, kot so komarji, klopi, uši in bolhe. Zato letos ta dan poteka pod geslom Majhen ugriz - velika težava. V Sloveniji sta najpogostejši vektorski bolezni klopni meningoencefalitis in lymska borelioza.

Dober oče, slab ljubimec
Raziskovalci so prišli do zanimivih ugotovitev, in sicer da niso samo ženske tiste, ki po porodu izgubijo zanimanje za spolnost. Prihod novorojenčka v dom v veliki meri vpliva tudi na moške, ki nato niso tako zainteresirani za spolno življenje.

Spremembe glede materinskega, očetovskega in starševskega dopusta
DZ se je na današnjem nadaljevanju marčevske seje lotil tretje obravnave zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Uvodna predstavitev stališč poslanskih skupin je pokazala, da ima zakon zagotovljeno podporo koalicijske večine. Zakon je tudi v delu opozicije naletel na dober odziv. Najbolj kritična do zakona je NSi, ki ga ne bo podprla.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Realne spremembe, ki jih prinese dojenček
Dojenček v hišo prinese srečo, veselje, navdušenost, obenem pa skrb in utrujenost. To bi lahko potrdili vsi starši. Četudi se trudijo, da bi se vrnili na stare tire, jim to nekako ne uspe … Toda sčasoma s takšnim življenjem postanejo zadovoljni!

Slovenija: Število obolelih naraslo
Slovenija sodi med države, kjer je visoka verjetnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Lani je število obolelih za lymsko boreliozo, ki je najpogostejša bolezen, ki jo prenaša klop, in klopnim meningoencefalitisom občutno poraslo. Strokovnjaki zato opozarjajo na preventivo, saj se s toplejšimi meseci prične tudi aktivnost klopov.

Izpoved Tine Maze ganila Slovence in Italijane
Gazzetta dello Sport piše, da je dobitnica dveh olimpijskih zlatih kolajn Mazejeva naredila prelom, vendar le profesionalnega. Razšla se je z vodjo ekipe in kondicijskim trenerjem Andreo Massijem. "Težko je, ko te trenira partner. To povzroča preveč napetosti in stresa. Zdaj bom šla na morje in bom premislila o svoji karieri," je povedala Mazejeva.

Slovenija: Obetavne spremembe za otroke
Otrokom bodo pri varuhu kmalu namenili posebej zanje urejene prostore, je danes napovedala varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Odprtje prenovljenih prostorov, kjer bo tudi varna točka za otroke, bo po njenih besedah predvidoma čez mesec dni.

Slovenija: Kar 25.500 učencev je že vključenih
V Sloveniji je bilo ob začetku šolskega leta 2013/14 v osnovno glasbeno in plesno izobraževanje vključenih približno 25.500 učencev, kar je približno enako kot v prejšnjem šolskem letu. Vsak četrti se uči igrati klavir, vsak deseti violino ali kitaro, so podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Najbolj odmevna hrvaška novica!
Igralka Doris Pinčič je gledalce osvojila z vlogo, ki jo je imela v seriji Larina izbira. Po poročanju hrvaških medijev je postala mamica sinu, ki ga je poimenovala Donat.

NE PREZRITE PRVIH ZNAKOV ATOPIJSKEGA DERMATITISA
Atopijski dermatitis je v razvitem svetu najbolj razširjena kožna bolezen pri otrocih, z njo se spopada tudi približno 5 % odrasle populacije.

Ali dojenje vpliva na obliko prsi?
Vas je strah, da vaše prsi po daljšem obdobju dojenja ne bodo več takšne, kot so bile? Preberite si, kaj pravzaprav vpliva na njihovo čvrstost.

Pomembno obvestilo za vse starše!
Vlogo za podaljšanje odločbe za znižano plačilo vrtca je treba oddati do konca leta. Starši, ki so že upravičenci do pravice in želijo podaljšati odločbo, lahko razen izjemoma vlogo oddajo na predpisanem obrazcu za enostavnejšo vlogo. V primeru nekaterih izjem pa starši oddajo vlogo na obrazcu vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

Kako se znebiti suhe kože?
Raziskovalci so ugotovili, da od 35 odstotkov do 75 odstotkov staršev opaža, da imajo njihovi otroci suho in občutljivo kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete. Navajamo tudi, kako učinkovito lahko preprečite njeno izsušitev.

Slovenija: Boste dobili več denarja od države?
Državni zbor je po pričakovanju sprejel vladne spremembe socialne reforme, ki jih prinašata noveli zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in zakona o socialno varstvenih prejemkih. Finančne posledice sprememb so ocenjene na deset milijonov evrov.

'Noseča sem!'
Kaj se dogaja z otrokom in mamico v drugem in tretjem trimesečju? Na vprašanje nam je odgovorila ginekologinja Marija Ocvirk, ki nam je zaupala tudi, kdaj mora nosečnica nujno na pregled h ginekologu. Pojasnila je, kako ločiti lažne in prave popadke in kateri so prvi znaki poroda.