slabo

Nosečnica v poletni vročini: Najpogostejše težave in kako jih ublažiti
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Nosečnost in vročina: Kdaj je nevarno in kako zaščititi sebe in otroka
Zaradi podnebnih sprememb so poletja vse daljša in toplejša – in če pričakujete otroka, je vročina nekaj, na kar morate biti še posebej pozorni. Nova analiza organizacije Climate Central razkriva, kako lahko vročinski valovi vplivajo na nosečnost in kaj lahko storite, da zaščitite sebe in svojega otroka.

Te 4 nevarne izjave počasi uničujejo partnersko zvezo - preveri, če jih uporabljaš
Vsak dan izgovorimo na stotine besed, ki oblikujejo naše odnose – nekatere gradijo bližino, druge pa, pogosto nezavedno, ustvarjajo razpoke. Po mnenju psihologinje so štiri fraze še posebej nevarne za partnersko zvezo, saj sprožajo dvome, ustvarjajo razdaljo in znižujejo čustveno varnost.

Snorkljanje za otroke: pomembni varnostni ukrepi, ki jih morate poznati
Snorkljanje je čudovita dejavnost, ki otrokom omogoča raziskovanje podvodnega sveta, opazovanje pisanih rib in spoznavanje morskega življenja – vse to na zabaven in poučen način! Vendar pa je za varno in prijetno izkušnjo pomembno upoštevati nekaj osnovnih varnostnih pravil.

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?
Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Jezna sem, ker moram preživljati mamo in babico: To ni le breme, to je sistemska napaka
V svetu, kjer se vse več mladih odraslih srečuje z naraščajočimi življenjskimi stroški, nepredvidljivim trgom dela in starajočimi se starši brez prihrankov, se je 36-letno dekle znašlo v vlogi, na katero se nikoli ni pripravljalo – finančne skrbnice svoje matere in babice.

Ali smete disciplinirati tujega otroka?
Na obisku imate otroka nekoga drugega, ki pa se grdo vede. Morda je udaril katerega od vaših otrok, uporabil grdo besedo ali v umazanih teniških copatih skočil na vaš novi kavč. Bi se morali odzvati in kako?

Zmagala v teku na 100 km, medtem ko je dojila svojo dojenčico
Stephanie Case, ultramaratonka in pravnica za človekove pravice, je pred kratkim postala globalna senzacija, ko je zmagala na 100-kilometrski gorski preizkušnji v Snowdonii – medtem ko je na progi dojila svojo šestmesečno hčerko Pepper.

Sara o svoji borbi z endometriozo: "Kljub bolečinam in napačnim diagnozam sem vztrajala"
Sara je več let živela z neznanimi bolečinami in nejasnimi diagnozami, dokler ni končno izvedela, da ima endometriozo – kronično bolezen, ki ji je spremenila življenje. Njena pot je bila polna iskanja odgovorov, neuspešnih zdravniških obiskov, več kirurških posegov in neizmerne bolečine, ki je ogrozila tudi njeno željo po materinstvu.

Kaj vse vpliva na razvoj še nerojenega otroka?
Nosečnost je nekaj najlepšega. Nosečnica se pripravlja na rojstvo novega bitja in preživlja eno najpomembnejših obdobij v življenju. Komaj pričakuje trenutek, ko bo spoznala svojega otročka, in pazi nanj, še preden ugleda luč sveta. Kako pa lahko kar najbolje poskrbi zanj s svojimi navadami in življenjskim slogom?

Zakaj ta na videz neškodljiva starševska navada slabo vpliva na otroke?
Veliko staršev nezavedno vzgaja iz lastnih potreb, kar lahko škoduje otrokovemu duševnemu razvoju. Spoznajte, kaj je egoistični pristop v starševstvu in kako ga prepoznati.

Hčerka je ukradla ličila – kako naj se starši pravilno odzovejo?
Kaj storiti, ko odkrijete, da je vaš otrok kradel? To vprašanje si je nedavno zastavila tudi mamica na spletnem forumu, potem ko je izvedela, da je njena 14-letna hčerka ukradla ličila. Šok, sram, jeza in žalost – vse to so običajni odzivi. A ključno je, kako se kot starš odzvati, da otrok razume posledice in se iz tega nekaj nauči.

Ganljiva izpoved legendarne Hrvatice: Nikoli nisem videla, kakšne oči ima moj otrok
Mirna Berend, nekdanja jugoslovanska televizijska voditeljica in danes uspešna podjetnica, je ena izmed tistih javnih osebnosti, ki dokazujejo, da lahko tudi iz najtežjih življenjskih udarcev vstaneš še močnejši.

5 čudovitih destinacij, idealnih za družinski oddih
Počitnice z družino so lahko ena izmed najlepših in najbolj pričakovanih izkušenj, vendar pa je jasno, da s sabo prinesejo tudi nekaj pomislekov. Ko načrtujemo sproščen oddih z otroki, je pomembno, da izberemo destinacijo, ki ponuja tako udobje kot varnost. Čeprav je seveda najlepši del vsakega potovanja sprostitev, se je dobro vnaprej pozanimati o destinaciji, da bi se izognili nepotrebnim presenečenjem.

Meghan Markle o sreči, družini in duševnem zdravju: "Nikoli nisem bila srečnejša"
Meghan Markle je bila glavna govornica na Time100 Summit v New Yorku, kjer je delila osebna razkritja o svojem življenju, družini, duševnem zdravju in poslovnih projektih. V njenem govoru so bile pomembne besede o sreči, osebnem razvoju in ravnovesju med materinstvom in poklicnim življenjem.

Endometrioza: 12 let do diagnoze – ganljiva zgodba o boju z nevidno boleznijo
Endometrioza je ena najpogosteje spregledanih ginekoloških bolezni, ki lahko žensko spremlja več let brez ustrezne diagnoze. Ena takšnih zgodb je zgodba mlade ženske, ki se je s simptomi soočala že od 15. leta, a pravo diagnozo prejela šele pri 27.

Nevarne kemikalije v igračah: Kaj vse ogroža zdravje otrok?
V oddaji 24UR Inšpektor je novinarka Tea Šentjurc raziskovala zaskrbljujoče stanje varnosti otroških igrač. Na trgu so povsem legalno dostopne igrače, ki vsebujejo nevarne snovi – od rakotvornih kemikalij in hormonskih motilcev do snovi, ki so v prehrani in kozmetiki že dolgo prepovedane. Večina igrač nima označene sestave, zato starši pogosto sploh ne vedo, kaj dajo otroku v roke.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Ganljiva zgodba slovenske mamice
Kje naj začnem? Na začetku ... 22. maja, ko sem iz lekarne prinesla test nosečnosti in ga doma na skrivaj preizkusila. Izkazalo se je, da pod mojim srcem bijeta še dva srčka, a usoda je hotela drugače ...

Mama opozarja na nevarnost, zaradi katere bi njen sin skoraj oslepel
Mali Baylor se je med kopanjem v kadi igral z gumijastimi igračkami. Četudi jih je mama redno čistila, sta se mu zaradi neprimernega rokovanja z igračami vneli očesi.

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva
Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

'5 razlogov, zakaj sem se odločila podaljšati dojenje'
Podaljšano dojenje ni koristno le za dojenčke, ampak tudi za mame, ki pobirajo plodove tega posebnega obdobja. Neka mamica se je odločila na družbenih omrežjih deliti svoje razloge, zakaj je podaljšala dojenje svojega sina. Poglejte, kateri so.

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Slavni starši, stroga pravila: Mladi zvezdnik o strogih starših
V svetu slavnih in njihovih otrok je lahko vzgoja velik izziv. Patrick Schwarzenegger je delil vpogled v svoje odraščanje v družini s svetovno znanimi starši, kjer sta imela starša veliko pravil in visoka pričakovanja.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?
Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.