skupini

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Damjan Baš, diplomirani vzgojitelj predšolskih otrok
Diplomirani vzgojitelj Damjan Baš nam daje vpogled v vrtčevsko življenje, vzgojo in razvoj malčkov ter nam svetuje na področju predšolskih otrok. Njegove dolgoletne izkušnje v različnih starostnih skupinah vrtčevskih otrok so podlaga za izjemno razumevanje delovanja malčkov. Z njim se pogovarjamo o temah, ki se nanašajo na razvoj in vzgojo predšolskih otrok, njihovo samostojno ali medsebojno igro, delovanje in razmišljanje.

Babice in dedki, ki preživijo več časa z vnuki, živijo dlje
Čas, ki ga vnuki preživijo s svojimi starimi starši, je neprecenljiv. Odnos med njimi je namreč edinstven in drug drugega lahko naučijo marsikaj. Nedavna študija pa je odkrila tudi dobrobit starih staršev, ki svoj čas radi namenijo vnukom.

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Karmen Mandl, psihologinja
Bibina svetovalka je psihologinja Karmen Mandl, ki zaključuje integrativno psihoterapijo, izobraževala pa se je tudi iz vedenjsko kognitivne terapije, čuječnosti, mediacije in hipnoze. Med drugim raziskuje in deluje tudi na področju selektivnega mutizma pri otrocih.

Zakaj otroci tako težko delijo?
Deljenje stvari in sodelovanje pri igri z vrstniki sta dve spretnosti, ki se jih morajo naši otroci priučiti. Do približno četrtega leta starosti so namreč malčki precej osredotočeni na lastne potrebe, zato jih moramo nekoliko bolj spodbujati, da delijo s prijatelji in okolico.

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so
Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Zato pri matematiki spodbujajo uporabo prstov, abaka, kamenčkov in kock
Spominjam se, kako v osnovni šoli pri učenju matematike ni bilo dovoljeno uporabljati prstov, saj so učiteljice zahtevale "računanje na pamet", pa tudi starši niso bili naklonjeni "štetju na roke". Danes je popolnoma drugače, saj celo zelo priporočajo in spodbujajo uporabo različnih pripomočkov, pa naj bodo to abak, kamenčki, kocke ali seveda tudi prstki.

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Demet Özdemir pričakuje prvorojenca z drugim?
Turška lepotica Demet Özdemir, ki smo jo pri nas spremljali kot igralko v uspešnici Jutranja ptica, naj bi bila noseča. Šušlja pa se, da otrok ni plod romance z Oğuzhanom Koçem, priljubljenim turškim pevcem, s katerim naj bi bila lepa Demet trenutno v zvezi.

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Kdaj je ’varen’ čas za razkritje nosečnosti?
Marsikatera srečna nosečnica se ob potrditvi nosečnosti sprašuje, kdaj je pravi čas za razkritje vesele novice. Kdaj povedati družini, prijateljem, sodelavcem? Nekatere ženske novica navda s tolikšno srečo, da je enostavno ne morejo skriti, druge so malce bolj zadržane in se držijo ’zlatega’ pravila 12 tednov, tretje pa čakajo z razkritjem, dokler le gre. V vseh primerih velja, da ni napačnega časa, ko lahko sporočite veselo novico vsem najbližjim.

9 tipov mater, ki jih najdemo na družbenih omrežjih
Vsi poznamo različne forume in skupine na družbenih omrežjih za nosečnice, novopečene matere in starše. Namenjene so predvsem medsebojni podpori, izmenjavi izkušenj in mnenj. Če ste tudi sami del katere od njih, potem ste najbrž že opazili, da jih sestavljajo različni tipi uporabnic, s katerimi lahko vzpostavimo neverjetno povezanost ali pa ravno obratno.

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi
V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

Vesela druščina nocoj na programu OTO
Nocoj nas bodo zabavali Alvin in veverički. Kdo se že veseli ogleda priljubljenega animiranega filma?

Ženske v Sloveniji rojevajo vedno kasneje, vsako leto so starejše
Podatki oddelka za demografske statistike in življenjsko raven Statističnega urada Republike Slovenije razkrivajo marsikatero zanimivost. Med drugim, da število živorojenih otrok v Sloveniji zadnjih deset let upada in da so slovenske porodnice z vsakim letom starejše.

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?
Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Neurejen dom pomeni, da se v vas skriva kreativni genij
Posoda, perilo, kupi igračk ... Zdi se, da pospravljanju kar ni in ni konca. Čeprav se trudimo vzdrževati red v domu in pospravljati, se večkrat znajdemo sredi nereda. Morda pa vas izsledki naslednje raziskave nekoliko potolažijo.

Jernej Tozon oder zamenjal za vrtčevsko igralnico
Škofjeločan in najmlajši izmed članov skupine Čuki, Jernej Tozon, ki ga poznamo tudi kot udeleženca prve sezone oddaje Zvezde plešejo, je že od začetka septembra spet zaposlen v škofjeloškem vrtcu, kjer skrbi za skupino najmlajših.

Pismo mame štirih otrok: 'Ljubim vas bolj kot vse na tem svetu'
Včasih smo preprosto utrujene, nervozne, neprespane. Svoje otroke pa kljub temu ljubimo v vsakem trenutku. Tudi, ko si želimo kratek premor, tudi ko nas razjezijo, ne ubogajo ali vreščijo na ves glas. Ljubimo jih z vsem srcem, vendar jim včasih to pozabimo povedati.

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Krompirjeve počitnice in pester program na OTO
Letošnje leto bomo morali svoje načrte za preživljanje krompirjevih počitnic nekoliko prilagoditi. Vendar pa je kljub temu to čas za družabne igre, zabavo in ogled najljubših TV-vsebin, v spremstvu tople odeje, čokoladnega mleka in slastnih piškotkov.

Otrok na vhodu vrtca joka. Kaj lahko naredimo?
Kljub temu da otrok rad hodi v vrtec, lahko pride do obdobja, ko bo na vratih že jokal in se bo krčevito oklepal mame ali očeta. Po navadi se to zgodi, potem ko se po bolezni vrne med sovrstnike v igralnico. Kaj storiti takrat?

Takšni so bili v otroških letih znani slovenski sodniki
Minuli teden se je po koncu poletnega premora na POP TV vrnil priljubljeni kuharski šov MasterChef Slovenija, ki pa se je začel malce bolj sproščeno, kot smo sicer vajeni, saj so sodniki presenetili z izzivom, ki je vključeval njihove najljubše otroške jedi, zato so tudi imitirali svoje otroške videze. Ob tem so pokazali svoje otroške fotografije.