skupini

Koliko otrok šteje idealna družina?
Skoraj devetina žensk je danes raje ženskega spola, kot da bi bila moškega, medtem ko je bila takšnega mnenja leta 1947 zgolj dobra polovica žensk - vsaj v Veliki Britaniji, kaže raziskava britanskega BBC. Iz raziskave izhaja tudi, da imajo ženske danes bolj pozitiven pogled na lasten zakon.

Lahko računalniške igre res krepijo razvoj možganov?
Kljub temu, da je igranje računalniških iger ena izmed zelo priljubljenih dejavnosti otrok in mladostnikov, je o tej tematiki večinoma zaslediti predvsem opozorila glede negativnih učinkov. Vsakršno pretiravanje je vsekakor odsvetovano in zelo pomembno je, da je čas, preživet za računalnikom, omejen, vendar pa se je kljub temu izkazalo, da imajo računalniške igre tudi kar nekaj pozitivnih vplivov na duševno zdravje ter kognitivne in socialne veščine.

Koliko mladih živi pri starših?
V Sloveniji je v času krize izginilo veliko delovnih mest, ki so jih zasedali mladi. Mladi Slovenci pa so med tistimi, ki pogosteje kot drugi živijo s starši, kaže poročilo OECD o razmerah v družbi, ki se posebej posveča položaju mladih v družbi in na trgu dela po koncu krize.

Otroci jedo tako zdravo kot starši
Malček, ki vidi, da njegova starša raje pojesta kakšen košček sadja kot pol vrečke nezdravega čipsa, bo tudi sam raje jedel bolj zdravo.

NAD DEMENCO Z ZGODNJIM UČENJEM
Znanstvene raziskave kažejo, da učenje tujega jezika pri otrocih pripomore k izboljšanju njegovih možganskih sposobnosti. Zadnje študije v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo in demenco dodatno poudarjajo, da gojenje dvojezičnosti skozi vse življenje upočasni razvoj teh bolezni v starosti. Tako lahko s pravilnimi pristopi in učenjem v zgodnjem otroštvu našim malčkom pomagamo preprečiti razvoj teh bolezni v zrelih letih.

Zaradi tega je zanosilo še več najstnic!
Robotski dojenčki, ki so jih avstralski raziskovalci naredili, da bi zmanjšali delež nosečnosti pri najstnicah, so se izkazali za neučinkovite oz. nosečnost pri najstnicah celo spodbujajo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Danes so v središču mladi
Združeni narodi (ZN) so letos v ospredje mednarodnega dne mladih postavili izkoreninjanje revščine in doseg trajnostne proizvodnje in potrošnje. V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine med mladimi sicer znižala, vendar pa na Mladinskem svetu Slovenije (MSS) opozarjajo na nujnost sistematičnega spremljanja položaja mladih.

Predsodki že od otroštva
Študija, objavljena v časopisu Frontiers In Psychology, navaja, da otroci zaupajo ljudem, ki so lepši. Se pravi, da imajo že otroci predsodke, da so lepi ljudje tudi vedno dobri.

Dojenje poviša otrokov IQ
Odkrili nove dokaze, da so zaradi dojenja otroci pametnejši.

Najpopularnejša imena ta hip vas bodo pustila brez besed!
Igra Pokemon GO presega vsa pričakovanja in obnorela je ves svet. Toda marsikdo misli, da je šlo vse skupaj predaleč, še posebej zato, ker starši otrokom dajejo imena po junakih igre Pokemon GO.

Ko se zgodi to …
Poglejte si posnetek in premislite, ali se je tudi vam med nosečnostjo dogajalo to? Ste bili pozabljivi? Vas je trebušček oviral pri pobiranju stvari s tal? Ste si tik pred predvidenim datumom lahko zavezali čevlje? Ste hrepeneli po čudnih kombinacijah hrane?

Otroke naravno zaščitite pred komarji
Poletje poleg toplega vremena in težko pričakovanega dopusta prinese tudi kakšno nadlogo. Ena od teh so nedvomno komarji, pred katerimi pa se lahko zaščitite tudi na naraven način.

Poglejte, kakšni sta danes!
Potem ko je bil svetovni splet šokiran nad ogromno razliko v velikosti trebuhov nosečnic, ki sta imeli predvideni datum poroda približno enak, sta prijateljici zopet objavili skupno fotografijo. Odziv je spet enak: je bila leva ženska sploh noseča?!

Za večjo varnost kolesarjev
16. 5. se je začela nacionalna preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev. Lani je na slovenskih cestah umrlo 14 kolesarjev, kažejo podatki Agencije za varnost prometa RS. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč kolesarjev so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti ter nepravilna stran in smer vožnje.

Vse o Petru
Te dni bodo številni Slovenci in tujci neštetokrat izrekli ime Peter. Mi smo pobrskali, kaj to ime sploh pomeni in kako pogosto se starši odločijo tako poimenovati svojega otroka.

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna
Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

Starši, ne zamudite! Rok je do petka!
Starši lahko otroke v novomeške vrtce vpisujejo do petka, 11. marca. V novem šolskem letu bodo lahko v šest javnih vrtcev Mestne občine Novo mesto in en zasebni sprejeli predvidoma nekaj manj kot 420 otrok. Število prostih mest je sicer odvisno od jesenskega odliva otrok v šolo ter oblikovanja skupin glede na prejete prijave.

Najbolj priljubljena slovenska imena
V Sloveniji je višje in visoko izobraženih več žensk kot moških, a zaslužijo manj. Ženske živijo bolj zdravo in dlje, a so zlasti v mlajših letih zelo kritične do svojega zunanjega videza. Slovenski mladostniki so v evropskem merilu nadpovprečno zadovoljni z življenjem, je razvidno iz publikacije, ki so jo predstavili na Statističnemu uradu RS.

Ali lahko v Sloveniji izberete, kakšnega spola bo vaš otrok?
Večina bodočih staršev pravi, da jim je vseeno, kakšnega spola bo njihov otrok. Želijo si samo, da bi bil zdrav in da bi na svet prijokal brez kakršnih koli zapletov. Kaj pa, če bi lahko izbirali, kakšnega spola bo vaš otrok, kakšne barve bodo njegove oči in lasje?

Nevarnost pnevmokoknih okužb pri malčkih
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Od otroških sanj do delujočega prototipa
V projektu MyMachine Slovenija (Moj sanjski stroj) se preko povezovanja vseh stopenj izobraževanja, industrije in drugih institucij na podlagi otroške ideje izdelajo čisto pravi delujoči prototipi. Projekt, ki v Sloveniji poteka že drugo leto, se bo letos junija zaključil z izdelavo 10 sanjskih strojev, ki so trenutno v fazi načrtovanja. Izbor idej je javnosti letos prvič predstavljen v sklopu razstave MyMachine: Gradimo sanjske stroje, ki je od 20. 1. do 20. 2. 2016 na ogled v Rampa laboratoriju za hekanje znanosti, umetnosti in družbe.

Zimske počitnice za otroke z obolenji dihal
Enotedenski program za otroke in starše v zdravilni klimi strunjanskega krajinskega parka – s celovito obravnavo, vključno z zdravstveno. In z družbo vrstnikov!

Joga za nosečnice
Vsaka mamica si želi, da bi bil otrok zdrav in se pravilno razvil. V času nosečnosti postane žensko telo dom za novo malo bitje, za katerega postane odgovorna. Poleg vsega pa ne sme pozabiti nase in tudi ne na svoje zdravje.

Prehrana na začetku spočetja vpliva na otrokov spol
Britanski znanstveniki menijo, da prehrana v času spočetja vpliva na spol otroka.

Je to rešitev za strije?
Mazanje s kakavovim maslom med nosečnostjo ne pomaga preprečevati nastanka strij, ki se pojavijo pri večini nosečnic.

To bo 40 najpopularnejših imen na svetu v letu 2016!
Spletna stran Disney Baby je objavila imena, za katera predvidevajo, da bodo v letu 2016 najpopularnejša na svetu.

Doslej terjal 34 milijonov življenj
HIV je še vedno javnozdravstveni problem, ki je doslej po svetu terjal 34 milijonov življenj. V Sloveniji letos mineva 30 let od prvih primerov bolnikov s HIV. Odtlej je bil narejen velik napredek pri njihovi obravnavi, a število okužb pri nas narašča. Tudi letos bodo dan boja proti aidsu zaznamovale rdeče pentlje in akcije testiranja na HIV.

Pnevmokokne okužbe
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Med otroki do 15. leta starosti 0,051 odstotka slepih in slabovidnih
Danes obeležujemo svetovni dan bele palice. V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije ob tej priložnosti opozarjajo, da so pogoji za življenje in delo ljudi z okvarami vida v nekaterih državah urejeni bolje, v drugih slabše in "na žalost se Slovenija uvršča med zadnje".

Vse slabša družinska komunikacija
Zavedanje o pomenu izražanja svojega mnenja in ustrezne komunikacije se sicer zvišuje, a so razmere za kakovostno komunikacijo v družinah kljub temu vse slabše, so ob tednu otroka zapisali pri varuhu človekovih pravic. Prostor, prej namenjen odnosom in pogovorom, namreč zapolnjujejo različne tehnologije.