samozavest otroka

Tako boste vzgojili empatičnega otroka
Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Kako opogumiti otroka in mu vliti samozavest?
Otroci se večinoma učijo z zgledom, in kadar preizkušajo nove stvari, potrebujejo ob sebi nekoga, ki verjame vanje in jih opogumlja. Super je, če so to njegovi starši. A kako otroku vliti samozavest in pogum? Svetujejo strokovnjaki.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Nežna ščetka od vsega začetka
Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Besede, ki jih nikoli ne bi smeli reči otroku
Psihologi razkrivajo, s katerimi besedami starši nikdar ne bi smeli nazivati svoje otroke. Preverite.

8 korakov, s katerimi otroka učimo sprejemati svoje napake
Velik in pomemben del odraščanja otrok predstavljajo tudi napake, spodrsljaji, padci in neuspehi, ki jih doživljajo tako v odnosih z drugimi kot tudi pri šolskih zahtevah. Kako se bodo znali soočati z njimi, pa je močno odvisno tudi od staršev. Ste med starši, ki otroka pozitivno spodbujajo in učijo, da so tudi napake del življenja, onimi, ki grajajo in kaznujejo, ali tistimi, ki želijo otroka zaščititi pred vsemi neprijetnimi izkušnjami odraščanja?

6 napak, ki jih starši počnejo pri reševanju domačih nalog z otrokom
Domače naloge so načeloma dodatna šolska obveznost, ki bi jo morali otroci reševati sami. A predvsem na začetku šolanja, pa včasih tudi kasneje, nekateri otroci pri tem potrebujejo pomoč staršev. Za vas smo pripravili seznam šestih napak, ki se jim je dobro pri reševanju domačih nalog skupaj z otrokom izogibati. Preverite.

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?
Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Zakaj imajo otroci tako radi dinozavre?
Veliko dečkov se v določenem obdobju razvoja sreča z neverjetnim navdušenjem nad dinozavri in vsem prazgodovinskim. Motivi dinozavrov na oblačilih, igračah, peresnicah, skodelicah, celo posteljnini – to ni v tem obdobju nič nenavadnega. So tudi vaš dom preplavili dinozavri? Psihologi so tej nedolžni obsesiji posvetili že kar nekaj raziskav in pozornosti, saj se 'dinoobdobje' pojavi pri mnogih otrocih. Predstavljamo vam njihove ugotovitve.

Kako izbrati primerno posteljo za otroka?
Povsem normalno je, da kot starši želimo za svoje otroke le najbolje. To je sploh pomembno pri izbiri in zagotavljanju optimalnega in varnega prostora za spanje.

Zvezdnica le nekaj mesecev po porodu znova zanosila
Svetovno priljubljena glasbenica Rihanna se je po daljšem odmoru vrnila na najveličastnejši oder in občinstvu med polčasom Super Bowla zapela venček svojih največjih hitov. Še najbolj pa je oboževalce navdušila z razkritjem svojega nosečniškega trebuščka.

Kako ozdraviti ranjenega notranjega otroka
Delo z notranjim otrokom, imenovano tudi zdravljenje notranjega otroka, je način za reševanje naših nezadovoljenih potreb in celjenje ran navezanosti. Gre za notranje delo, pri katerem gremo globoko vase, da bi raziskovali občutke in tiste dele nas samih, ki so jih drugi morda spregledali, zavrnili ali označili za neprimerne. Na ta način preprečimo, da bi neprijetne izkušnje prenašali na naslednje generacije.

Kako sprejeti svoje telo po porodu?
Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Ustvarjanje otroku pomaga izražati čustva
Pomislite – koliko časa ima vaš otrok na voljo za prosto ustvarjanje, slikanje ali risanje? Preverite tudi, zakaj je pomembno otroku omogočiti čas, ko lahko brezskrbno ustvarja in odmisli vse tegobe tistega dne. Kaj pridobi skozi ustvarjanje in katere veščine razvija? Preverite v spodnjih vrsticah.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Ideje za top rojstnodnevna darila za otroke
Je tudi vaš otrok večkrat povabljen na rojstni dan svojega prijatelja, pa nikoli nimate ideje, kaj bi otroku kupili in s čim bi ga lahko razveselili? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kakšen starš ste glede na 4 vzgojne stile?
Vzgoja zajema celostni razvoj osebnosti, ki poteka na kognitivni, emotivni in vrednostni ravni. Znotraj vzgoje pa lahko govorimo tudi o vzgojnih stilih, ki vključujejo sistem metod, sredstev in postopkov, s katerimi starš vzgaja svojega otroka. Poznamo 4 ključne stile: avtoritarni, avtoritativni, permisivni in nevključeni.

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo
Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

Kaj je Bradleyjeva metoda rojstva?
Verjetno ni nosečnice, ki v obdobju devetih mesecev ne bi razmišljala o porodu. A za porodni proces, kot ga poznamo danes, se imamo zahvaliti dr. Bradleyju, ki je prvi začel uvajati porodnici in njenemu partnerju prijazno metodo rojstva. Bradleyjeva metoda poudarja, da je porod naraven proces in spodbuja zaupanje v svoje telo. Zagovarja tudi zdrav življenjski slog v času nosečnosti in podporo partnerja med porodom. Primarni cilj njegove metode sta zdrava mati in novorojenček.

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?
Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant
"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Se vaš otrok sooča z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Zaradi različnih dejavnikov, kot so pomanjkanje gibanja, aktivnosti, prekomerna poraba časa za sedenje pred računalnikom, pretiran vnos sladkorjev in nezdrave prehrane ipd., ima vse več otrok težave s prekomerno telesno težo. Kako jim pomagati?

Življenje z introvertiranim otrokom
Le kateri starš si ne želi srečnega in zadovoljnega otroka? Po svojih najboljših močeh jih usmerjamo, da bi bili karseda pripravljeni na življenje. Beremo knjige o starševstvu, raziskujemo najboljše strategije vzgoje ter iščemo nasvete pri lastnih starših in prijateljih. A velikokrat mnogi nasveti izvzemajo dejstvo, so nekateri otroci introvertirani. Zelo pogosto se jih zamenjuje za sramežljive, kar pa ni isto. Starši lahko opazijo, da se njihov otrok ne druži toliko z vrstniki in čas raje preživlja sam, bere ali se ukvarja z ostalimi individualnimi dejavnostmi.

Kako prepoznati in zdraviti vnetje dojk pri dojenju?
Dojenje otroka lahko na začetku prinese marsikateri izziv: od zapoznelega presežka mleka, razpokanih in bolečih bradavic, trdih in bolečih dojk ter mastitisa do utrujenosti in izčrpanosti matere. Pomembno je, da pri dojenju vztrajate in usvojite ritem ter čim prej preprečite ali odpravite vnetne procese v dojkah. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem.

Teh življenjskih veščin se otroci naučijo s hišnimi opravili
Otroke je treba vključevati v hišna opravila že od majhnega. Lep zgled smo jim starši, ki sodelujemo pri skrbi za dom in drug drugega. Z opravljanjem hišnih opravil pa se bodo otroci naučili marsikatere življenjske veščine.

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?
Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."