samozavest otroka

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'
"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Sodelujte v nagradni igri za slikanico Medved Henri in klic na 112
Znanje in poznavanje prve pomoči lahko močno vpliva na samozavest, varnost in sposobnost otroka, da pomaga drugim. Sodelujte v naši nagradni igri in se potegujte za poučno in krasno knjigo, s pomočjo katere boste otroku približali znanje iz prve pomoči. Vse, kar morate storiti, je to, da izpolnite spodnjo prijavnico.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

5 prednosti otrok, ki odraščajo blizu starih staršev
Ko imaš otroke, je lepo in koristno, če so starši blizu. Stari starši imajo namreč velik vpliv na to, kako odraščajo naši otroci, hkrati pa so nam v veliko pomoč pri varstvu. Navajamo pet prednosti otrok, ki živijo v bližini starih staršev.

Vrstni red rojstev razkriva jezik ljubezni: najmlajši obožuje darila
Jezik ljubezni opisuje, na kakšen način ljudje dajejo in prejemajo ljubezen. Obstajalo naj bi pet "uradnih" jezikov ljubezni, ki pa jih je prvotno opredelil dr. Gary Chapman.

Šest lastnosti dobrih staršev
Znajo postaviti meje in reči 'ne', pustijo otroku, da se samostojno uči na svojih napakah, znajo pa se tudi sprostiti in zabavati s svojimi otroki, pri čemer je najbolj pomemben medsebojni odnos.

7 korakov do zdrave najstniške kože
Zaradi divjega tempa sodobnega življenja in stresa, ki ga prinaša s sabo, najstniki pogosto zanemarijo pomemben vidik svojega zdravja –nego kože. Kako hitro in učinkovito priti do zdrave in čiste kože?

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?
Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

To vas bo o družini Elona Muska šokiralo
Najbogatejši človek na svetu je del impresivnega družinskega drevesa. Kaj nas je pri njem presenetilo?

Uporabni nasveti za vse starše prvošolcev
Prestop iz vrtca v šolo je za otroka pomemben in edinstven dogodek. Vsi se spomnimo tega občutka, kajne? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka kar najbolje pripraviti na novo obdobje življenja. Pa poglejmo.

Zakaj se otroci zjutraj ne želijo obleči?
Kaj narediti, če se malček zjutraj, ko se vsem mudi v šolo ali službo, odloči, da se ne bo oblekel in pri tem vztraja? Zakaj se to dogaja in kako ravnati, preverite v tokratnem prispevku.

Ne delajte te napake, ko se pogovarjate s svojim otrokom
Pred vstopom v šolo starše pogosto skrbi, ali so njihovi otroci pripravljeni na ta korak in imajo dovolj znanja, da bodo kos vsem izzivom. Med številnimi vprašanji pa se poraja tudi, kako otroku pomagati, da do vstopa v šolo osvoji izgovorjavo vseh črk. Na to in na druga vprašanja, ki so nam jih postavili naši bralci, odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike.

6 stvari, ki bi jih starši morali govoriti najstnikom
Obdobje, ko otrok prehaja iz otroštva v svet odraslih, imenujemo najstništvo. Zaradi nihanja hormonov, želje po samostojnosti in neodvisnosti, pa tudi uveljavljanju, lahko pride med mladimi in starši do nekaterih trenj. A kako vzpostaviti zdrav odnos in komunikacijo? Preverite.

Zakaj so majhni otroci navezani na plišaste igrače?
Pomen plišastih igrač v razvoju otroka je precej velik. Mehke odejice, ninice ali igrače privlačnega in ljubkega videza lahko v večini primerov postanejo otrokov prvi prijatelj in zasedajo prav posebno mesto v njegovem življenju. Preverite, zakaj.

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?
Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

5 ključnih stvari, ki se jih bo vaš otrok spominjal iz otroštva
Čeprav smo bili vsi otroci, včasih enostavno pozabimo, da se najdlje spominjamo tistih spominov, ki nas vežejo na bližnje ljudi, starše, trenutke, ne pa na materialne stvari in velike in pompozne dogodke.

Kateri plavalni pripomočki so najboljši za otroke?
Medtem, ko se bliža toplejše vreme in zabavne aktivnosti ob vodah, se boste želeli prepričati, da je poskrbljeno tudi za varnost. Poleg plavalnega tečaja za otroke, je treba poskrbeti tudi za ustrezno, varnostno opremo. A kateri plavalni pripomočki so za otroke najboljši?

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?
Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Kako otroke naučiti pravilnega ravnanja z denarjem?
Ko gre za razumevanje denarja, so otroci pametnejši, kot si mislite. Po raziskavi britanske vladne službe večina otrok do 7. leta starosti razume vrednost denarja in da jim lahko nekatere finančne odločitve v prihodnosti povzročijo težave.

Predpuberteta: vstop v čas največjih sprememb odraščanja
V predpubertetnem obdobju, ki okvirno traja približno od 9. do 11. leta starosti, se pri odraščajočih otrocih začnejo dogajati telesne, čustvene, kognitivne in socialne spremembe. Vse to vključuje tudi razvijanje neodvisnosti in premikanje mej, ki številnim staršem predstavlja velik izziv. Poleg sprememb, ki se dogajajo v tem obdobju, izpostavljamo tudi koristne nasvete, kako ravnati.

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'
Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Jelena Đoković razkrila, kaj je ključno za srečno družino
Jelena Đoković, dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača Novaka Đokovića, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, je razkrila ključne dejavnike, ki vplivajo na to, da je družina srečna.

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"
Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka
Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu
Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

(Ne)športno vedenje staršev, ki vpliva na otroke
Starši so pri otroškem športu izjemno pomemben dejavnik – so tisti, ki otroka peljejo na treninge, spremljajo na tekmah, mu omogočijo opremo, primerno prehrano in vse, kar otrok potrebuje, da bi se lahko vključil v neko športno dejavnost. Lahko so veliki spodbudniki in podporniki, celo osebni menedžerji, a tudi precejšen vir stresa in pritiska, če se ne znajo vesti športno. Kako (ne)športno vedenje staršev vpliva na otroke? Preverite.

Kako otroka učiti komunikacijskih veščin
Komunikacijske veščine so bistvene za otrokov razvoj, saj pripomorejo k lažjemu in jasnejšemu izražanju misli, občutkov in idej, omogočajo lažje oblikovanje odnosov z drugimi ter večajo sposobnosti reševanja problemov. V nadaljevanju preverite konkretne načine, kako otroka na zabaven način spodbuditi h komunikaciji, širjenju besednega zaklada in učenju empatije.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.