Bibaleze.si

razvoju

Zdrava nosečnica
24. 01. 2020 12.13

Tako lahko zmanjšate tveganje za nosečniško sladkorno bolezen

Tako o nosečnostni sladkorni bolezni, ki se pojavi v drugi polovici nosečnosti in izgine ob porodu, kot o tisti, ko ima nosečnica že pred zanositvijo sladkorno bolezen tipa ena ali dva, smo se pogovarjali z mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. 

Razvoj
02. 04. 2025 14.03

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?

Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Družina in odnosi
23. 12. 2019 07.12

Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami?

V življenju se vedno znova srečujemo z različnimi izzivi, preizkušnjami in mejniki. Včasih se z njimi spopadamo uspešno, drugič zahtevajo od nas več napora, a včasih pridemo tudi to točke, ko ne znamo ali ne zmoremo naprej. Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami? Ena od rešitev je vključitev v družinsko terapijo, ki posameznika obravnava kot del družinskega sistema.

Oto
04. 12. 2019 07.50

Zakaj je za otroke prijateljstvo tako pomembno?

Otrokom povezanost s sovrstniki zelo veliko pomeni. S prijatelji se igrajo, preživljajo dneve v vrtcu, šoli, se zabavajo, smejijo, skupaj iščejo rešitve za težave. Moč prijateljstva se lepo prikaže tudi v risanki Moj mali poni: Čarobno prijateljstvo, ki se vrti na OTO.

Izleti in počitnice
29. 11. 2019 08.03

Na vrhu lestvice najboljših božičnih sejmov v Evropi

Ko nastopi vikend, smo vsi pripravljeni, v mislih nam že roji, kam nas bo pot vodila tokrat. Ne daleč, v glavno mesto Hrvaške, ki je od Ljubljane oddaljeno 142 km, v Zagreb, kulturno, gospodarsko in politično središče, kjer bomo odprli vrata kakšnega muzeja, pokukali v živalski vrt, se sprehodili po znamenitem trgu, parku, občudovali cerkve in spomenike. Tako kot vsako leto nikakor ne bomo zamudili najlepšega božičnega sejma v Evropi.

Ustvarjamo
26. 11. 2019 07.55

13 prednosti barvanja pobarvanke

Mogoče se premalo zavedamo, kako pomembno je, da ima otrok pobarvanko in barva. Ne gre samo za aktivnost, s katero se kratkočasi, temveč pripomore tudi k njegovemu razvoju.

Problematični najstnik
26. 11. 2019 07.53

Maja iz Ljubljane je zavračala odhode v šolo. Ugotovili so, da gre za šolsko fobijo

Maja iz Ljubljane je začela zavračati odhode v šolo, če pa je že šla, jo je začel boleti trebuh in se je vrnila domov. To je trajalo celo šolsko leto. Starši najprej niso vedeli, kako se soočiti s tem. Po pogovoru z učiteljico so s pravilnim pristopom otroku pomagali, da je prebrodil stisko. Ni edina učenka s takšnimi težavami. S tovrstno problematiko pri mladih se ukvarja Jelena Milić, magistra psihologija, ki je pojasnila tudi, kako se lahko v takšnih situacijah odzovejo starši.

Bibini svetovalci
25. 11. 2019 21.03

Nenehno razmišlja o slabih stvareh

Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Novice
22. 11. 2019 08.19

Zakon za rešitev problematike dodatkov za nego slepih otrok sprejet

DZ je z 89 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, ki rešuje problematiko dodatkov za nego slepih in slabovidnih otrok. Prav tako rešuje problematiko dodatkov za nego otrok z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju, ki so po polnoletnosti nadaljevali izobraževanje v posebnem programu.

Dojenček
21. 11. 2019 07.42

V tej slovenski občini dobite 500 evrov ob rojstvu otroka

V eni od slovenskih občin dobite 500 evrov enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka! Našli pa smo tudi občino, ki plačilo vrtca čisto pri vsakem otroku zniža še za 30 odstotkov.

Oto
20. 11. 2019 08.09

Risanka, priljubljena v 148 državah, zdaj tudi pri nas: Tri mucke

Leta 2017 je luč zagledala risanka Tri mucke, ki je osvojila male gledalce v kar 148 državah. In zdaj imamo za vas najlepšo novico: na OTO se bo začelo risanko premierno predvajati 22. 11. 2019. Preberite si, zakaj je ta risanka primerna, da si jo ogledajo otroci med tretjim in šestim letom starosti. Na koncu pa si natisnite pobarvanko!

Zdrav otrok
19. 11. 2019 07.47

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?

Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.

Malček
19. 11. 2019 07.32

Slovenija ima posebno zaščito otrok tudi v ustavi

Nisem mogla verjeti, kako zelo lepo znata moja sedem- in skoraj šestletnik pospraviti sobo. Igrače, ki so bile prej nametane po celi pisalni mizi in tudi na tleh, sta pospravila v zabojnike, zložila sta knjige po velikosti, postala sta postelji ter celo pobrisala prah in posesala. Res da po mojih večkratnih pozivih, ampak sta na koncu vendarle jo. In že pred časom smo se dogovorili, da je pospravljena sobica njuna odgovornost in dolžnost.

Razvoj in odnosi
18. 11. 2019 07.56

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno

Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Šola za starše
11. 11. 2019 07.56

Kako biti kos burnim odzivom?

Prej ali slej se boste po vsej verjetnosti srečali z burnim odzivom svojega otroka in zagotovo je ena najtežjih nalog staršev, kako mu postaviti meje. Več o tem pa v nadaljevanju.

Problematični najstnik
08. 11. 2019 07.58

Naslednje leto obvezen pouk o podnebnih spremembah

Italijanski učenci se bodo morali v skladu z načrti pristojnega ministra s prihodnjim šolskim letom obvezno udeleževati učnih ur, ki bodo posvečene podnebnim spremembam. Italija bo s tem postala prva država na svetu, v kateri bo za šolarje pouk o tej pereči svetovni problematiki obvezen.

Malček
11. 10. 2019 09.21

Moč deklic je neustavljiva!

Danes je svetovni dan deklic, ki letos poteka pod sloganom Moč deklic je neustavljiva. Sklad ZN za otroke (Unicef) ob tej priložnosti poudarja, da so deklice neustavljive, saj v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti. Vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe.

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Novice
25. 09. 2019 13.03

Končno lahko vidimo malega Archieja!

Tretji dan turneje po Južni Afriki sta princ Harry in Meghan Markle predstavila petmesečnega sina staremu prijatelju. Mali Archie je spoznal nadškofa Desmonda Tutuja in njegovo hčerko Thandeko.

Novice
20. 09. 2019 11.09

Kate Middleton znova dokazala, da ima veliko srce

Kate Middleton je obiskala center za otroke in mlade v Londonu. Želela je izvedeti več, kakšno pomoč strokovnjaki nudijo ženkam med nsoečnostjo in kasneje pri otrokovem razvoju.

Bibini svetovalci
19. 09. 2019 14.01

Tepe mamico, udarja v stol zaradi jeze

Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Šola za starše
10. 09. 2019 10.05

Kaj so ključni dejavniki za otrokov razvoj?

Vse se začne, ko v naročje dobite malo bitje in se začnete srečevati s prvimi izzivi starševstva. Kaj vse lahko pričakujete v prvih treh letih otrokovega razvoja, vam razkrivamo v nadaljevanju.

Zdrava nosečnica
09. 09. 2019 07.24

Ali lahko med nosečnostjo spijem kozarček vina?

Danes obeležujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so ob tem izpostavili, da na zdravje otroka ne vpliva samo materino pitje alkohola pred otrokovim rojstvom, temveč tudi očetovo. Pitje alkohola med nosečnostjo povzroča motnje v razvoju otroka pred in po njegovem rojstvu, so zapisali.

Problematični najstnik
03. 09. 2019 07.56

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli

Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Problematični najstnik
02. 09. 2019 08.01

Vse o šoli, ki jo obiskujeta princ George in princesa Charlotte

Slovenske šolarke in šolarji so v ponedeljek po dvomesečnih počitnicah znova sedli v šolske klopi, kjer bodo vse do junija prihodnje leto pridno nabirali znanje. Tudi drugod po Evropi se s septembrom pričenja novo šolsko leto, a datumi nekoliko variirajo. Britanski princ George je s poukom začel danes. Letos mu bo družbo delala tudi sestrica Charlotte, ki je prvošolka!

Malček
07. 08. 2019 08.03

Težave pri izgovorjavi šumnikov in glasu R – kdaj k logopedu?

''Pozdravljeni, sin bo septembra star štiri leta. Zelo površno izgovarja šumnike, o R ni sledu. Ko govori, zelo hitro govori in marsikdo ga ne razume, ker zelo površno izgovarja besede oz. malce po svoje. Tisti, ki smo z njim pogosto v stiku, vemo, kaj želi povedati, drugi ne. Ko ga opozorimo, da govori počasneje, pove razločneje, ampak ne čisto jasno. Bi moral k logopedu? Na sistematskem pregledu tega niso omenili, ampak mene je strah, da ne bo prepozno. Ne upam se čakati do pregleda v šolo. Naj omenim pediatrinji in jo prosim za napotnico za logopeda? Če bo hodil, ali se da to popraviti ali pa bo imel vse življenje težave pri izgovorjavi? Hvala za pomoč. Lep pozdrav,'' je zapisala v sporočilu, ki ga je na Bibaleze.si naslovila, mamica.

Nazaj v šolo
31. 07. 2019 08.14

Kakšna je kakovost zvezkov, barvic, svinčnikov z risanimi junaki?

Čeprav je poletje počitniško obarvano, je treba misliti tudi na september in vse obveze, ki jih prinaša. Takrat bo vaš otrok potreboval nove šolske potrebščine, in če se te dni odpravljate po nakupih, vam bodo spodnji nasveti prišli zelo prav.

Bibini svetovalci
30. 07. 2019 14.51

Meta Dolinar, prof. spec. in reh. pedagogike-logoped

Meta je logopedinja, ki se ukvarja z diagnostiko in terapijo otrok, ki imajo težave na področju govorno-jezikovne komunikacije.

Novice
29. 07. 2019 15.36

Otroški dodatek se ne bi smel razlikovati glede na gmotni položaj družine

V strokovni javnosti in nevladnih organizacijah, ki delujejo na področju otrok, pozdravljajo napoved javne razprave o univerzalnem otroškem dodatku, ki jo je minuli teden nakazala ministrica za delo Ksenija Klampfer. Otroški dodatek je ukrep družinske in ne socialne politike, izpostavljajo. Nekatere pa tudi svarijo pred nepretehtanimi odločitvami.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052