Bibaleze.si

razvoju

Porodne zgodbe
01. 09. 2020 07.27

'Strlo se mi je srce ob misli, da sta oba bolna. Bilo je hudo, z možem sva jokala in bila prestrašena'

Bila sva mlada in zaljubljena. Vse je začelo s selitvijo v najino prvo stanovanje in testom nosečnosti. Linija na njem je bila tako zelo blaga, da si moral z enim očesom zaškiliti, če si jo želel videti. Pa vendar je bila.

Zanositev
28. 08. 2020 21.00

Ali lahko ženska z motnjo hranjenja zanosi?

Ženska, ki ima motnjo hranjenja, lahko zanosi, toda najprej mora poskrbeti za zdrav način prehranjevanja. Zavedati se mora, da ji materinstvo ne bo prineslo samo lepih trenutkov. S stresnimi situacijami se bo morala znati soočiti tako, da se ne bo tolažila s prenajedanjem ali zavračanjem hrane.

Dojenček
28. 08. 2020 20.36

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!

Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Malček
26. 08. 2020 12.03

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka

Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.

Malček
05. 08. 2020 08.15

10 pravil za vzgojo sina

Mama je najpomembnejša oseba v sinovem življenju. Ona je njegova prva ljubezen, prva učiteljica in oseba, pri kateri bo vse življenje iskal nasvete. Ameriška novinarka Tabitha Studer, mama dveh sinov, je zbrala nasvete drugih mam o vzgoji dečkov.

Nega in zdravje
31. 07. 2020 12.55

Vse, česar niste vedeli o škiljenju

Kaj pravzaprav je škiljenje? Je motnja, okvara ali bolezen oči? Mnoge starše tudi zanima, ali je to prirojeno, dedno ter ali je povezano s kratkovidnostjo in daljnovidnostjo. Odgovore nam je podal oftalmolog Dušan Pušnik, Bibin svetovalec.

Partnerski odnosi
17. 07. 2020 08.59

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?

Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Nega in zdravje
29. 06. 2020 08.08

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo

Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Že v prvem letu mora zaspati sam

Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Resnične zgodbe
29. 05. 2020 10.00

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.

Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Porodne zgodbe
28. 05. 2020 07.30

'Ko sem ga po 5 dneh prvič dobila k sebi, ni bilo nič drugega več pomembno.'

"Prvič sem zanosila pred dvema letoma. Na žalost je po treh mesecih otročku nehalo biti srce, zato je bila odločitev, da ponovno poskusiva, težka. Dolgo sem odlašala, pred zanositvijo sem opravila tudi več pregledov, da bi se prepričala, da ni moje telo tisto, ki je bilo krivo," v svoji zgodbi piše Cassandra Kralj, ki je v 29. tednu rodila svojega junaka Adriana.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Razvoj
12. 05. 2020 08.00

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh

"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Družina in odnosi
22. 04. 2020 14.24

Otroci preko pravljičnega junaka iščejo rešitve

Alenka Lanz je zakonska in družinska terapevtka, ki poudarja vlogo pravljic pri otrokovem razvoju, še posebej v prvih sedmih letih. "Branje pravljic otrokom prinaša veliko dragocenosti."

Prehrana v nosečnosti
21. 04. 2020 12.10

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti

Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Družina in odnosi
10. 04. 2020 11.08

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"

Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Vse o prehrani
09. 04. 2020 15.02

Koliko jajc lahko pojemo za praznike?

Med prazniki se lahko pregrešimo. Toda le, če se "praznično" ne prehranjujemo vse dni v letu. Po koncu velike noči oziroma katerega koli praznika se je treba vrniti k zdravi, uravnoteženi prehrani. Prvih nekaj dni se lahko poskušate prehranjevati celo malo bolj zdravo kot običajno.

Najstniki
03. 04. 2020 11.55

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Dojenček
01. 04. 2020 08.18

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'

Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Novice
05. 03. 2020 09.39

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"

»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

Zdrava nosečnica
04. 03. 2020 08.46

Z uživanjem teh živil boste zmanjšale tveganje za astmo

Nosečnice, ki uživajo veliko zelene zelenjave, zmanjšajo tveganje, da bi njihov otrok dobil astmo, je pokazala japonska študija. Je pa imelo uživanje zelene zelenjave tak učinek le, če so se nosečnice tako prehranjevale v prvem trimesečju.

Nega in zdravje
20. 02. 2020 08.48

Kako pravilno ravnati z dojenčkom?

Vsi starši želijo otroku omogočiti čim bolj srečno in zdravo otroštvo ter čim bolj poskrbeti za njegovo ustrezno rast in razvoj. Začeti želijo že v prvih minutah po rojstvu. Z Matejo Šerbec Medjimurec, diplomirano fizioterapevtko iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, smo se zato pogovarjali o pravilnem ravnanju z dojenčkom, handlingu.

Družina in odnosi
19. 02. 2020 08.44

Imate nedonošenčka ali dvojčka? Pripada vam daljša 'porodniška'

V Sloveniji so mamice največkrat po porodu doma z dojenčkom približno leto dni, nato se vrnejo v službo. V določenih primerih pa si lahko starši podaljšajo starševski dopust in z otrokom ostanejo doma dlje časa. Preverite, kdaj ste lahko dlje na "porodniški"!

Resnične zgodbe
17. 02. 2020 12.56

V Sloveniji samo 4 primeri: Tian ima redko mutacijo gena STXBP1

Tian je borec, ki vas v trenutku osvoji s svojim nasmehom. Njegova mamica Katja Razgoršek nam je pripovedovala, kako se vsi družinski člani učijo od njega, kljub temu da se mora vsak dan soočiti s številnimi izzivi zaradi zdravstvenih težav, ki jih ima.

Zdrav otrok
14. 02. 2020 09.05

Današnji dan je posvečen ozaveščanju o prirojenih srčnih napakah

V Sloveniji se letos prvič pridružujemo mednarodni pobudi ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah, ki – ne po naključju – sovpada z valentinovim, praznikom ljubezni, katerega simbol je srce. Letos tako z vsakim narisanim srcem ozaveščamo - ne le o ljubezni, pač pa tudi o prirojenih srčnih napakah.

Malček
14. 02. 2020 13.56

Iris Mulej razkrila, kako skrbi za dobro odpornost svojih otrok

V tem času je ogromno otrok, ki kašljajo, imajo zamašen nos in podobno. "Nekateri otroci pa so bolj odporni," pove Damir Dabranin, dr. med., specialist pediater. Več o tem, kako lahko tudi sami izboljšate otrokovo odpornost, pa v nadaljevanju.

Šola za starše
05. 02. 2020 14.08

Tega ne smete jesti, če ste noseče

Veselje, pričakovanje, strah in pravzaprav cela paleta čustev ter tisoč vprašanj roji po glavi bodoči mamici, ko zagleda tisti dve črtici na nosečniškem testu, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov za sproščen in brezskrben porodniški dopust.

Problematični najstnik
30. 01. 2020 08.57

Znaki, ki kažejo, da pije ali uživa droge

Kaj so tisti prvi znaki, ob katerih morate kot starši posumiti, da vaš otrok uživa prepovedane substance? Kako preprečiti, da zabrede še globlje, in na koga se obrniti po pomoč, smo povprašali Sandro Vitas, univ. dipl. psih.

Razvoj
27. 01. 2020 08.51

Preverite, kako velik je otrok, ki ga nosite pod srcem

Ste v veselem pričakovanju in pod vašim srcem bije še eno srce? Vas zanima, kako se razvija vaš otroček in kako velik je? Potem si pomagajte z aplikacijo Preverite razvoj otroka.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052