prvih

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

To je najlepše darilo, ki ga lahko poklonite otroku
Starši se vsako leto trudimo, da bi prazniki našim otrokom ostali v lepem spominu. Zato si v veselem decembru zavestno vzamemo čas za skupno krasitev doma, peko piškotov in postavljanje božičnega drevesa. Ogromno časa posvetimo tudi iskanju pravega darila. Ne bi namreč radi kupili nekaj, kar bo zanimivo le dan ali dva in ne bo imelo nobene dodane vrednosti. Kaj torej podariti?

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?
Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Najboljše naravne metode za lajšanje kolik pri novorojenčkih
Ena najpogostejših nadlog novorojenčkov in njihovih izčrpanih mamic in očkov so trebušni krči (infantilne kolike), ki se lahko pojavijo že v 15. dnevu življenja. Čeprav dojenčki najbolj jokajo v prvih mesecih življenja, je jok, ki spremlja krče, značilen in jasno kaže, da otrok trpi bolečine in nelagodje, zato mnogi starši raje posežejo po naravnih rešitvah. Kako učinkovite so?

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom
Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino
Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Prednosti nošenja rabljenih oblačil za otroke
Recikliranje postaja vse bolj pomembno, saj si prizadevamo zmanjšati količino odpadkov in zaščititi okolje. Eno od področij, kjer lahko recikliranje pomembno vpliva na okolje, je svet otroških oblačil in izdelkov. Stara, rabljena oblačila pa pravzaprav ponujajo številne praktične prednosti za otroka.

Murskosoboška porodnišnica: domačnost, toplina in skrb v prvih trenutkih življenja
Sodobni prostori, prijazno osebje in celovita strokovna podpora v murskosoboški porodnišnici zagotavljajo porodnicam, novorojenčkom in družinam lepe prve družinske trenutke v okolju, ki daje občutek domačnosti in topline.

Telesne in duševne spremembe, ki lahko sledijo po porodu
Vsaka posameznica drugače doživlja izkušnjo nosečnosti in poroda. Pri prav vsaki izmed njih pa se odvijajo določeni procesi in spremembe, ki so lahko tako fizične kot duševne narave. Preverite, za katere spremembe gre.

Zato je kokosovo olje tako koristno za otroško kožo in lase
Ste vedeli, da je kokosovo olje glede na učinkovine, ki jih ima, dejansko podobno materinemu mleku? V tokratnem prispevku navajamo glavne značilnosti in razloge, zakaj je ta super sestavina še posebej uporabna za nego dojenčkove kože in las.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Dojenje ne bi smelo biti boleča izkušnja, opozarja svetovalka
Svetovalka za dojenje je razkrila zlata vredne trike, ki lahko pomagajo omiliti bolečine med dojenjem.

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)
Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna
Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Zakaj je prvi obrok po porodu tako zelo okusen?
Devet mesecev odrekanj, devet mesecev previdnosti, hrepenenja po določeni hrani, sestavinah, živilih, ki smo jih prej vsakodnevno vnašale v svoje obroke, odkar smo izvedele za nosečnost, pa smo jih potisnile na stran zaradi vseh priporočil, nasvetov in pridig okolice. Vam je kaj znano?

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Ko je obisk terapevta še edina rešitev
"Ko sem seželela pogovoriti o stvareh, ki me motijo, se je zaprl. To je bilo videti tako, da je kuhal mulo v tišiniali je enostavno šel kolesarit ali v fitnesstudio. Samo izginil je. To me je tako razbesnelo, da je bilo samo še slabše, ko se je vrnil domov,"je svoje doživljanje njegovega ignoriranja opisala Lara. Janijecelotno situacijo doživljal povsem drugače.

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Kranjska porodnišnica: prvi trenutki so lahko ujeti v fotografski objektiv
V kranjski porodnišnici zagotavljajo celostno oskrbo in podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam tako med kot tudi po porodu. Naučijo jih pravilnega pestovanja, rokovanja z novorojenčkom in nameščanja v lupinico za odhod domov. Lepa novost pa je možnost profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom
Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom
Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?
Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Porodnišnica Celje: prijetno okolje za varen prihod novorojenčka
V celjski porodnišnici stremijo k visokemu standardu strokovne oskrbe in individualne podpore ter ustvarjanju prijetnega vzdušja, ki omogoča, da porod poteka v varnem in spodbudnem okolju. Njihovo poslanstvo je porodnicam in novorojenčkom zagotoviti vso potrebno skrb za prijetno in nepozabno izkušnjo.

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga
V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Bi vedeli kaj storiti, če se dojenček začne dušiti?
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev in povsem spremeni dinamiko ter način življenja. Mnoge pare zato upravičeno skrbi, ali bodo prihajajoči nalogi zares kos. Na srečo obstaja program, ki vas s praktičnimi nasveti opolnomoči za samozavestno soočanje z vsakdanjimi izzivi starševstva.