Bibaleze.si

prva pomoč

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Malček
13. 10. 2021 08.08

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo

Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Resnične zgodbe
17. 09. 2021 15.18

'Vzel mi je vse, kar bi lahko postala ...'

Mamica Ana nam je zaupala pretresljivo zgodbo o spolnih zlorabah v otroštvu. Babičin partner jo je zlorabljal in ji ob tem zatrjeval, da to počne zato, ker je nekaj posebnega…

Vzgoja in vrtec
18. 08. 2021 14.01

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?

Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Zdrav otrok
18. 08. 2021 07.43

Tega ni vedelo kar 90 odstotkov staršev

Kar devetdeset odstotkov staršev ni vedelo, kakšen je pravilen odziv, če se otrok opeče, je pokazala avstralska študija. Večina poleg tega ni vedela niti, kaj je najpogostejši vzrok opeklin pri majhnih otrocih. Kaj pa vi? Kaj mislite, da je najpogostejši vzrok opeklin? In ali veste, kakšen je pravilen odziv, če do tega pride?

Porodne zgodbe
26. 07. 2021 08.00

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'

Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Novice
29. 06. 2021 07.30

Princesa Beatrice si želi biti takšna mama

Čeprav svojega prvega otroka pričakuje šele jeseni, se je princesa Beatrice že začela aktivno pripravljati na materinstvo. Za vzor pa si ni izbrala Meghan Markle, temveč si želi biti takšna mama, kot je Kate Middleton.

Malček
10. 06. 2021 08.08

Čudovita rojstnodnevna zabava, ki bi se je razveselil vsak malček

Praznovanje rojstnega dne je pomembno prav za vsakega otroka. Z nekaj več domišljije in doma pripravljeno dekoracijo lahko otroku pričarate nepozaben dan. To je dokazala tudi Eva, Jaševa mamica, ki se je neizmerno potrudila, da bi malčku priredila najlepšo rojstnodnevno zabavico. In veste kaj? Uspelo ji je.

Novice
12. 05. 2021 07.24

Anja Susič: "Sem močna in takšna bo tudi moja hči"

Ena izmed priljubljenih slovenskih vplivnic, ki ustvarja iskrene in hudomušne objave na družabnih omrežjih, je prav gotovo radijska voditeljica Anja Susič, ki je nedolgo nazaj povila svojo prvorojenko Sofio. Z njo smo se pogovarjali o porodu in materinstvu, med drugim pa je z nami delila tudi nekaj nasvetov za vse bodoče mamice. Vabljeni k branju.

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Intervju
05. 05. 2021 07.00

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica

"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

Družina in odnosi
23. 04. 2021 16.41

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'

Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Novice
31. 03. 2021 08.15

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice

Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Očkov kotiček
22. 02. 2021 09.11

To je ključ za ljubeč in trden odnos med očetom in hčerjo

Kadar je govora o čustvovanju hčere in globokih, iskrenih pogovorih, se očetje precej radi umaknejo v ozadje in te zadeve prepustijo materam. Vendar pa se dolgoročno obrestuje, če zberejo nekoliko poguma in se soočijo s svojimi strahovi, da ne bi znali biti hčerina opora.

Trači
13. 10. 2020 07.51

Njeno otroštvo je bilo pretresljivo. Jo prepoznate?

Številne otroške zvezde se niso uspele rešiti pasti, ki se skrivajo za bliščem Hollywooda, vendar je njej kljub vsem težkim izkušnjam uspelo. V igralski svet je vstopila že pri 11 mesecih, kot majhno deklico pa se je najbolj spomnimo iz filma E. T. Po težkih preizkušnjah je odrasla v uspešno, ljubečo in skrbno mamo.

Dojenček
03. 09. 2020 07.29

Dve veliki resnici o dojenčku in materi po porodu

Ti resnici o materi in dojenčku po porodu povsem držita. Sta nekaj naravnega. In proti naravi ne smemo delovati, je prepričan zdravnik, ki je bil prisoten pri več kot 18.000 porodih.

Zdrav otrok
28. 08. 2020 20.37

Lajšanje motnje ADHD

Hiperaktivnost oziroma motnjo ADHD naša družba sprejema kot motečo; v drugi kulturi bi bil lahko tak posameznik izjemen. Za lajšanje motnje pedopsihiatri pogosto predpisujejo psihostimulanse, ki pa so za mnoge sporni.

Nega in zdravje
18. 08. 2020 07.19

Kaj storiti v primeru pleničnega dermatitisa?

Novopečeni starši kljub pogostem menjavanju plenic dojenčku, ostanejo nemočni, ko se pojavi plenični dermatitis. Pomirite se, tudi za takšno vnetje kože obstaja vzrok in prav tako zdravilo.

Resnične zgodbe
29. 05. 2020 10.00

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.

Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Recepti za malčke
20. 05. 2020 16.30

Ali lahko otrok uživa čemaž?

Pomladno nabiranje čemaža zahteva potrebno znanje, saj obstaja nevarnost zamenjave z njemu podobnimi strupenimi rastlinami, opozarjajo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. V primeru prebavnih težav moramo čim prej obiskati urgentno ambulanto in s seboj prinesti zaužito rastlino, saj se na podlagi tega določi tudi zdravljenje.

Trači
03. 04. 2020 12.06

Kim Kardashian ima dovolj otrok: 'Želja po petem me je zdaj minila'

Klan Kardashian je znan po svojih velikih družinah in kot kaže, je imela takšne načrte s svojo tudi Kim Kardashian, ki ima z raperjem Kanyejem Westom sicer že štiri otroke. Prva dva je sicer rodila sama, druga dva pa je zaradi zdravstvenih težav starlete donosila nadomestna mati.

Nosečnost
01. 04. 2020 13.39

Kaj storiti ob nenačrtovanem porodu doma?

Če nosečnica ob popadkih zaradi kakršnih koli vzrokov ne more priti do porodnišnice, mora najprej ostati mirna in prisluhniti svojemu telesu ter se na to primerno odzvati. Gordana Njenjić, diplomirana medicinska sestra in babica, nam je pojasnila, kako potekajo vse tri faze poroda in na kaj mora biti porodnica pozorna, da ne bo ogroženo njeno ali otrokovo življenje.

Nosečnost
16. 03. 2020 08.53

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja

"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

Razvoj
02. 04. 2025 14.03

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?

Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Novice
27. 11. 2019 15.06

Policista sta v Mislinji ustavila voznika, ki je prehitro vozil. Vzrok: žena je imela popadke

Včasih takšne zgodbe beremo, da se dogajajo v tujini. Ta se je pripetila pri nas v Mislinji. Policista sta ustavila voznika, ki je prehitro vozil, ker je imela njegova žena hude popadke. Ponudila sta mu spremstvo do bolnišnice in deček je s pomočjo carskega reza prijokal na svet.

Novice
27. 11. 2019 07.45

'Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov'

''Vsi bi morali vedeti, kaj lahko pretep v šoli izzove in kaj lahko prinese najstniško nasilje. Zgodilo se je mojemu otroku, lahko se zgodi kateremu drugemu otroku. Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov,'' je povedala Milica Sretenović, njena pretresljiva zgodba je lahko v opozorilo vsem.

Blog
19. 11. 2019 14.42

Ničesar ne skriva: tretjič je noseča in ni ji lahko

Ashleigh Wilening se je razpisala na Scarry Mommy o vseh treh nsoečnostih, kako se razlikujejo, kaj je takrat doživljala.

Vzgoja in vrtec
07. 11. 2019 07.58

Kaj storiti, ko otroka udari drug otrok?

Med sovrstniki seveda pride do sporov, ampak kako naj se starši ali vzgojitelji odzovejo, ko en otrok udari drugega. Kaj naj malčku sporočimo, kako naj se odzove, ko je žrtev, kako naj ustavi nasilneža? Je pravi odgovor, da se na nasilje odgovori z nasiljem? Po nasvet smo se obrnili na zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024