pri nas

Kako otrokom razložiti strašne novice?
Mama se je skupaj z otrokom sprehajala po ulici v ruskem mestu Labinsk, ko je zapihal močan veter. Z bližnje stavbe je dvignilo streho in jo odneslo proti njima.

Slovenija: noben zajček in nobena čokolada ni dosegla želene oznake!
Društvo Focus je pred velikonočnimi prazniki, v sodelovanju s partnerji, razvrstilo čokoladne zajčke glede na njihov okoljski in družbeni odtis ter transparentnost podatkov o izvoru in ugotovilo, da niti en izdelek ni dosegel zadovoljivih standardov. Čokoladni zajčki imajo, kot so ocenili na današnji predstavitvi raziskave, "grenak" priokus.

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

Otrok in živali
Triletna deklica je skozi steklo levu poslala poljubček, toda lev se ni odzval nežno, ampak precej agresivno. Malčica se ni ustrašila, zavedala se je, da je med njo in kraljem živali dobra zaščita. To se je zgodilo v živalskem vrtu Wellington.

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna
Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

“Končno sem brez skrivanja pokazala moj trebušček.”
Priljubljena voditeljica kuharske oddaje Ana Žontar Kristanc je razkrila svoje razloge za opravljanje predrojstvenega Nifty testa.

Resnično življenje Chucka Norrisa
Chucka Norrisa je film Way of the Dragon izstrelil med filmske zvezde in od takrat smo ga lahko videli v številnih filmih in serijah. Zgledoval se je po Bruceu Leeju. Navduševal nas je tudi v nadaljevanki Teksaški mož postave. Za seboj ima zelo zanimivo ljubezensko življenje, danes je dedek devetim vnukom.

10 laži, ki so jih starši govorili otrokom
Vzgajanje otrok je težka naloga za starše. Včasih nas naši potomci ne želijo poslušati, zato nam preostane nič drugega, kot da se zlažemo.

Najbolj priljubljena slovenska imena
V Sloveniji je višje in visoko izobraženih več žensk kot moških, a zaslužijo manj. Ženske živijo bolj zdravo in dlje, a so zlasti v mlajših letih zelo kritične do svojega zunanjega videza. Slovenski mladostniki so v evropskem merilu nadpovprečno zadovoljni z življenjem, je razvidno iz publikacije, ki so jo predstavili na Statističnemu uradu RS.

Ustvarjamo kvačkane rožice
Včasih so kvačkale naše prababice in babice, toda to postaja spet vse popularnejše. Kvačkane rožice na kapah, verižicah, pasovih, puloverjih so prekrasno darilo za mamo, babico, teto, prijateljico … ki jo želite razveseliti za dan žena.

Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi
Ta teden je slovenski teden boja proti raku, v okviru katerega letos pozivajo k čim večji udeležbi na presejalnih programih Dora, Zora in Svit. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi, vsako leto pa zaradi raka umre okoli 6000 ljudi. Najpogostejši so pri nas rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Nočna mora: uši so mutirale, odporne so na šampone
Čeprav se sliši nemogoče, toda dejansko se dogaja. Pri 99,6 odstotkov uši so zaznali, da so mutirale in da so neuničljive. Noben šampon jih ne premaga.

Obeležili bodo dan Downovega sindroma
Z razstavo fotografij mladih ljudi z Downovim sindromom želijo v društvu Downov sindrom Slovenija javnosti prikazati njihove dejavnosti, hkrati pa bodo z razstavo obeležili dan Downovega sindroma, ki ga je za 21. marec razglasila Organizacija Združenih narodov. Razstavo bo danes odprl ljubljanski župan Zoran Janković, odprta pa bo do 26. marca.

Koliko soli dnevno potrebujemo?
V Sloveniji uživamo preveč slano hrano. Odvajanje od soli ni zahtevno in nas lahko vpelje v nov kulinarični svet, pozivajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v letošnjem svetovnem tednu o zavedanju škodljivosti soli pod okriljem Svetovne akcije za manj soli in več zdravja, ki se je začel v ponedeljek in se bo končal v nedeljo.

Pospravljena omara, mirnejša mama
Če v svoje življenje in omaro vnesemo red, s tem tudi umirimo svoje misli.

Ali lahko v Sloveniji izberete, kakšnega spola bo vaš otrok?
Večina bodočih staršev pravi, da jim je vseeno, kakšnega spola bo njihov otrok. Želijo si samo, da bi bil zdrav in da bi na svet prijokal brez kakršnih koli zapletov. Kaj pa, če bi lahko izbirali, kakšnega spola bo vaš otrok, kakšne barve bodo njegove oči in lasje?

Mobilna aplikacija, ki jo morate imeti!
Se tudi v vaši hiši razlega smeh, hrup in kdaj tudi jok novorojenčka ali malih otrok? Vemo, da se takrat naše življenje obrne na glavo. V izredno kratkem času se nakopiči množica fotografij in zgodbic iz življenja malega navihanca.

Nevarnost pnevmokoknih okužb pri malčkih
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Prvi nosečniški dnevnik pri nas
Blogerka in avtorica Nosečkinega dnevnika, Nina Držaj, je po poklicu diplomirana geografinja in sociologinja, a kot svoje poslanstvo dojema materinstvo in se tako najbolje počuti v družbi svojih dveh otrok in v sladkem pričakovanju tretjega.

Alkohol prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji
Slovenska karitas skupaj s partnerskimi organizacijami začenja s tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola, ki poteka pod geslom Vsak dan je nov začetek. Kot poudarjajo, alkohol prinaša eno izmed največjih težav v naši družbi, alkohol namreč tako ali drugače prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji.

Vse več rakavih bolezni
Pojavnost raka v družbi se povečuje, zlasti na račun staranja prebivalstva. Vendar pa je Slovenija po številu smrti zaradi raka še vedno v vrhu držav EU in OECD. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi. Najpogostejši raki pri nas so rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Resnica o mandarinah
Mandarine so najuglednejše med agrumi, vsebujejo vitamine A, B in C, tiamin, riboflavin, niacin, kalcij, železo, fosfor, kalij, magnezij, maščobe, ogljikove hidrate in beljakovine. Otroku jih lahko ponudite za malico, še posebej, ko je bolan.

Vsi imamo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega
Vsi ljudje imajo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega. Morda je vaše malčke melodija že začarala in že prav spretno ponavlja zvoke, melodije. Je vpis v glasbeno šolo dobra izbira?

Nov državni rekord v hitrem branju postavila 13-letnica
Na drugem državnem tekmovanju v hitrem branju HIbra je s 1874 besedami na minuto v kategoriji juniorji zmagala 13-letna Brina Poropat, ki bere devetkrat hitreje kot povprečni odrasli. S tem je učenka iz Osnovne šole Tabor 1 Maribor v soboto postavila absolutni državni rekord, so sporočili iz Evropskega inovacijskega centra Univerzum Minerva.

Resnica o šokantni fotografiji, ki je izzvala številne razprave!
Fotografinja in porodna babica iz Avstralije Emma Jean Nolan je še enkrat dokazala, da so prvi trenutki po rojstvu res čarobni. V objektiv je ujela prekrasno, a za mnoge šokantno fotografijo. Nekateri so celo zahtevali, da se jo umakne s Facebooka.

Kdaj z dojenčkom na mraz?
Megla, naliv, neurje niso vremenske razmere, ki so primerne za sprehod z dojenčkom. Vse ostale vremenske razmere, pa tudi nizke temperature, okrog 0 stopinj Celzija, pa so. Pomembno je le to, da dojenčka toplo oblečete.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Z zbiranjem računov za zmanjšanje sive ekonomije
2. januarja je v Sloveniji začel veljati Zakon o davčnem potrjevanju računov, s katerim se vzpostavlja sistem sledljivosti in učinkovitosti nadzora nad izdanimi računi, namen zakona je omejevanje sive ekonomije v naši državi.

Ali morajo že otroci uporabljati dezodorante?
Primarna naloga dezodoranta je, da prikriva telesni vonj. Ker zraven lepo dišijo, si jih želijo uporabljati tudi mlajši otroci. Zanimalo nas je, ali je to sploh priporočljivo.

V 80-ih sta obnorela Slovence, Nemce in Avstrijce. Poglejte ju danes!
Le kdo se ne spomni slavnega slovenskega filma Poletje v školjki, ki je zaznamoval leto 1985? Takrat je David Sluga odlično odigral Tomaža, ki je preživljal počitnice v Piranu. Zaljubil se je v prelepo plesalko Mileno, ki jo je igrala Kaja Štiglic.