pri nas

Naj kaj paziti pri izbiri pohištva za otroško sobo?
Starši bi za svojega otroka naredili vse. Njegovo dobro počutje je naša osrednja skrb, zato mu skušamo nuditi vse, kar potrebuje za zdrav razvoj in kvalitetno življenje. Prav zato je veliko pozornosti potrebno nameniti ureditvi prostora, v katerem naš malček preživi največ časa – otroški sobici. A kako izbrati tako, ki mu bo resnično nudila kar največ udobja in v kateri bo rad bival?

Sledil je sinu in v objektiv ujel takšne fotografije
Ljubeč oče in odličen fotograf Thimothy Archibald je v objektiv ujel avtističnega sina. Prikazal je, kaj vse počne, in čeprav je nameraval narediti preproste fotografije, se v njih skriva mnogo več. Naučil se je zelo veliko o sinu, stopil je v njegov posebni svet, fotografiranje pa ju je celo še dodatno povezalo.

Ta fotografija razkriva več, kot si sploh lahko predstavljate
Leah Paske je na Facebooku objavila fotografijo svojega avtističnega sina, kako kosi v šolski jedilnici. Fotografija pa je posebna zato, ker mu je družbo delal le znani ameriški športnik Travis Rudolf.

Število obolelih se je zmanjšalo za več kot 99 odstotkov
V zadnjih treh desetletjih je bil na svetovni ravni narejen velik napredek v boju proti otroški paralizi, saj se je število obolelih zmanjšalo za več kot 99 odstotkov. Leta 1988 se je s tem virusom na letni ravni okužilo 350.000 otrok v 125 državah, letos le še 27 - v Pakistanu, Afganistanu in Nigeriji, so danes sporočili iz Unicefa.

Slovenija: zelo pomembna pregleda za nosečnico!
Mineva 35 let od začetka izvajanja amniocenteze in 20 let od začetka preiskav nuhalne svetline pri nas. Gre za preiskavi, s katerima pri plodu odkrivajo morebitne nepravilnosti. Pregleda nuhalne svetline se danes udeleži približno 80 odstotkov nosečnic, od začetka izvajanja teh testov pa se je pomembno zmanjšalo število otrok z Downovim sindromom.

Objava, ki je v Sloveniji doživela velik odziv
Rokometni klub Slovenj Gradec je na Facebooku objavil posebno sporočilo za starše, naj na tekmi svojemu otroku pomagajo, njega in ekipo spodbujajo, so sproščeni in ob gledanju uživajo. Takšna objava je naletela na pozitiven odziv, saj na šolskih tekmovanjih zadnje čase slišite le kričanje, vreščanje, preklinjanje številnih nezadovoljnih mam in očetov.

Naučimo malčka reči 'oprosti'
Malčka moramo prej ali slej naučiti, da imamo čustva tudi drugi in da nas včasih lahko prizadene, kar reče ali stori. Tudi zanj je dobro, da se zna v takih primerih opravičiti.

Pomagajmo Nejcu in ostalim, ki imajo cistično fibrozo!
Cistična fibroza je bolezen, ki je zelo redka, pri nas jo ima trenutno okrog 120 ljudi, od tega je tri četrtine otrok. V nadaljevanju vam predstavljamo šestletnega Nejca Koreniko iz Kopra, ki se vsak dan bori s to boleznijo. In če bi marsikdo pomislil, da deček le počiva, vam lahko zaupamo, da je letos pretekel dva maratona.

Lahko računalniške igre res krepijo razvoj možganov?
Kljub temu, da je igranje računalniških iger ena izmed zelo priljubljenih dejavnosti otrok in mladostnikov, je o tej tematiki večinoma zaslediti predvsem opozorila glede negativnih učinkov. Vsakršno pretiravanje je vsekakor odsvetovano in zelo pomembno je, da je čas, preživet za računalnikom, omejen, vendar pa se je kljub temu izkazalo, da imajo računalniške igre tudi kar nekaj pozitivnih vplivov na duševno zdravje ter kognitivne in socialne veščine.

Bi se moral pouk začeti kasneje?
Najstniki težko vstanejo zgodaj zjutraj, kar pa ni super, če imajo preduro, ki se začne še pred osmo uro. Preberite si, zakaj jih moramo dobesedno zvleči iz postelje, zvečer pa nikakor ne morejo zaspati pred 22. uro.

To je obnorelo tudi Slovence!
Približuje se noč čarovnic in ja, z leti smo prevzeli tudi mi ta ameriški praznik. Tako se takrat tako otroci kot tudi njihovi starši oblečejo v kostume in gredo od hiše do hiše. Tisti dan so sladkarije ob soju sveč, ki migetajo v izrezljanih bučah, dovoljene! Za vaše otroke imamo za ta dan poseben kostum risanke Divja brata Kratt, kostum Martina!

Super ideje za jesenske dni
Ste že obuli pisane škorenjce, se podali v gozd in skupaj z vašimi malčki brcali v kupe listja? Spoznavanje narave, zabava in iskanje idej za ustvarjanje – vse to boste našli, če boste veverice in polhe namesto v otroških knjigah te dni iskali zunaj.

STRAST BIVANJA - poslovite se od alergij in draženja kože!
Sodeč po raziskavah strokovnjakov so alergije v zadnjih desetletjih v velikem porastu, kar je med drugim mogoče pripisati tudi spremembi kakovosti prehrane, onesnaženosti, stresnem tempu življenja in nekaterim drugim spremljajočim dejavnikom.

Vabimo vas na brezplačne predstavitvene angleške urice!
Tinkaro Kovač vsi poznamo kot uspešno slovensko pevko, mi pa smo jo tokrat pocukali za rokav in z njo poklepetali o njeni materinski vlogi, o tem, kakšne vrednote želi svojima hčerkama Gali in Almi posredovati. Pokukali smo v njihov družinski svet, prežet z zabavo, petjem in učenjem.

STRAST BIVANJA: Inglesina otroški vozički - ko se klasika spoji s sodobnostjo
Kaj se zgodi, ko združite vrhunski italijanski dizajn in potrebo po funkcionalnosti, ko je v igri otroški voziček? Rezultat je enostavnost uporabe za starše in maksimalna varnost in udobje za vašega otroka.

Pred 100 leti se je rodil priljubljeni otroški avtor Roald Dahl
Pred 100 leti se je na današnji dan rodil britanski literat Roald Dahl, ki velja za enega najvidnejših mladinskih pisateljev. Svojo priljubljenost pri otrocih si je pridobil že leta 1964 s knjigo Čarli in tovarna čokolade ter s poznejšimi deli, kot so Veliki dobrodušni velikan, Čarovnice in Matilda. Jubilej obeležujejo po vsem svetu, tudi pri nas.

Novost v ptujski porodnišnici
Porodi v vodi so v Sloveniji še vedno med manj pogostimi oblikami poroda. Največ jih opravijo v porodnišnici v Postojni, kjer letno tako rodi okoli 30 žensk. Takšne porode že vrsto let omogočajo tudi v Murski Soboti in Šempetru, letos pa so jih uvedli še na Ptuju.

Koliko spanca potrebujejo šolarji?
Spanje je naravno stanje telesnega počitka in je nujno za preživetje. Človeško telo ima notranjo biološko uro, ki nas opozarja, kdaj je čas za počitek in spanje. Ta je občutljiva na svetlobo in temo v dnevu. Šolarji potrebujejo od devet do deset ur spanca na dan, odraslim večinoma zadošča od sedem do osem ur, so sporočili iz NIJZ.

Pozor, nevarna igrača!
Tudi pri nas prodajajo kužka na baterije, ki ni primeren za otroško igro.

Trije nasveti za lažje delo (domačih) nalog
Največ, kar lahko naučimo svoje otroke je, da je za reševanje nalog (in s tem tudi srečo in zadovoljstvo) odgovoren sam. Mi smo se to že naučili, priučili tekom življenja, pomembno je, da delovnost in odgovornost za dejanja prenesemo na svoje otroke že v zgodnjih letih.

7 nasvetov za udobno spanje med nosečnostjo
Nosečnost je za žensko prečudovito obdobje, ko pod njenim srcem raste bitje. Toda ni vse tako lepo: srečate se lahko z nespečnostjo, krči, zgago … Začnete se spraševati, kaj je prav in kaj lahko škoduje otroku. Tokrat se osredotočamo na spalne položaje in navade, ki vam bodo olajšale spanec, da boste otroka z odprtimi rokami dočakali spočiti.

Koliko so stari otroci po Evropi, ko gredo v šolo?
Z novim šolskim letom, ki se bo začelo 1. septembra, bo v šolo prvič vstopilo okoli 22.300 otrok. Večina izmed njih bo starih šest let, kar velja tudi za velik del njihovih vrstnikov v Evropi. V večini evropskih držav namreč otroci v 1. razred osnovne šole vstopajo s šestimi leti, kažejo podatki angleške fundacije za izobraževalne raziskave (NFER).

Mladi Slovenci v tujini
Izkušnje s študijem v tujini so po mnenju mladih Slovencev neprecenljive. Vsi študenti bi morali vsaj malo študirati v tujini, kajti prav izkušnja iz tujine po trditvah pravnika Primoža Rojca človeku da tisto pravo mero samozavesti in širok pogled na svet. Po oceni društva Vtis v tujini študira okoli 600 Slovencev.

Kot dojenček naj bi živela le nekaj ur, danes pri 26 letih pa je spletna senzacija
Ko je Yulianna Yussef pokukala na svet v Ukrajini, so bili zdravniki šokirani. Deklica je imela po celem telesu ogromne rjave madeže. Imela je redko motnjo kože, ki je bila izjemno vidna. Zdravniki so bili prepričani, da bo živela le nekaj ur, toda pri 26 letih je danes prava spletna senzacija.

To ime te dni dviguje ogromno prahu!
Vuk je popularno in tradicionalno ime v Srbiji, pri nas ima 40 moških tako ime, toda španski par čaka hud boj na sodišču. Svojega novorojenega sina želita poimenovati po volku, divji živali, Lobo. Pritegnila sta medijsko pozornost, zbirata pa tudi podpise v podporo.

Downov sindrom
Mama deklice z Downovim sindromom je zaupala, kaj se je zgodilo, ko je bila z njo v lokalu. Vsi so buljili v njo, dokler …

Znana Slovenka je dala sinu ime, ki mu super pristoji
Ana Žontar Kristanc, voditeljica oddaje Ana kuha, je pred nekaj dnevi drugič postala mama. Na svet je pokukal mali princ Liam.

Kaj storiti po piku komarja?
Pred piki komarja se zavarujemo z uporabo oblačil, ki zakrijejo večji del kože, priporočajo na Nacionalnem inštituti za javno zdravje (NIJZ), kjer svetujejo tudi uporabo repelentov. Če nas komar vseeno piči, pa pomaga uporaba antihistametikov in hlajenje vbodnega mesta, svetuje pediatrinja iz Zdravstvenega doma Ljubljana Tatjana Grmek Martinjaš.

Bela majica ni primerna, ker sploh ne zagotavlja zaščite
Včasih smo mislili, da smo, če lahko oblečemo katero koli srajco ali majico, varni pred sončnimi žarki, a zadeva ni tako preprosta. Zaščitna sposobnost oblačil je zelo različna in odvisna od številnih vplivov. Ker danes o škodljivosti sončnih žarkov vemo precej več kot včasih, se številni odločajo tudi za nakup majic z UV-faktorjem. Na ZPS so tokrat preverili 10 otroških majic z deklarirano UV in izmerili stopnjo zaščite. Ugotovitve so presenetljive. Le 6 jih je doseglo na izdelku deklarirano zaščito. Ponovno pa se je potrdilo, da imajo pomembno vlogo pri zaščiti tudi barve oblačil.

Porodna babica na labodu prišla do nosečnice
Cathy Allen Rude je že leta in leta porodna babica v Kathy Birth Centru. Ko je bil pred časom Houston poplavljen, je na pomoč nosečnici prihitela kar na labodu.