premagati

Ob zmagi sta Rogliča na oder pospremila oba sinova
Primož Roglič je osvojil skupno zmago na zahtevni dirki po Dofineji in s tem razveselil svoje navijače. Tako kot ponavadi je v zadnji etapi vložil svoj maksimum, kot to zna le on in slavil pred Giuliem Cicconejem (Lidl Trek) in moštvenim kolegom Aleksandrom Vlasovom. Ob zmagoslavju pa sta se mu tokrat na odru pridužila oba sinova, Lev in mlajši Aleks.

Pozitivne afirmacije za bodoče mamice v porodnišnici Novo mesto
Pozitivne afirmacije so več kot le citati ali fraze za dobro počutje; so močna orodja, ki lahko spremenijo miselnost in življenja. Afirmacije, ki temeljijo na načelih pozitivne psihologije in kognitivno-vedenjske terapije, so izjave, ki lahko posameznikom pomagajo premagati negativne misli. Če jih dosledno izvajamo, lahko spodbudijo bolj optimističen pogled, izboljšajo samospoštovanje in celo splošno duševno zdravje.

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Kako uspešno komunicirati z najstnikom?
Se trudite vzpostaviti stik s svojim najstnikom? Učinkovita komunikacija je ključ do vzpostavitve močnega odnosa z vašim najstnikom. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri izboljšanju komunikacije z najstnikom.

Kako preprečiti strah pred letenjem pri otroku?
Veliko je odraslih, ki jih že ob omembi letenja spreleti nelagoden občutek ali celo izrazita tesnoba. Strah pred letenjem je eden od najpogostejših strahov pri odraslih, a nekateri starši vedo, da se lahko pojavi tudi pri otrocih. Pri mlajših so ti neprijetni občutki običajno bolj povezani s čutnimi izkušnjami letenja, kot je denimo ropot motorjev, občutek vzleta, utesnjenost v letalu in ne s strahom pred strmoglavljenjem. V nadaljevanju preverite, kako najlažje preprečiti tovrstne strahove in kako jih otroku pomagati premagati.

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!
O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih
Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Kako navezati stik z drugimi mamicami?
Če imamo v bližini prijatelje in druge mamice, je starševstvo lažje. Če pa tega ni, se počutimo osamljeno. Naučite se premagati strah in se povežite z drugimi mamicami.

Poklici prihodnosti: več kot 80 deklet podalo svoje ideje
21. novembra 2023, je pod sloganom Poklici prihodnosti – Hackathon s twistom 83 osnovnošolskih deklet med 10. in 14. letom starosti delilo svoje vizije poklicev prihodnosti.

Zato je objem najboljše 'zdravilo' za čustvene izpade otroka
Objem ima pomirjujoč in celo zdravilen učinek, tako na otroke kot starše.

Očetje iskreno: 6 pomembnih življenjskih lekcij, ki so jih predali otrokom
Malo je življenjskih vlog, ki so tako vplivne in pomembne, kot je vloga očeta. Očetove modrosti, vodstvo in podpora lahko otroka izoblikujejo v močnega, samozavestnega in uspešnega posameznika. To pa je šest življenjskih lekcij, ki jih očetje najpogosteje radi predajajo svojim otrokom.

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'
Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Četrti otrok je 'čudežna' številka, ki pomeni manj stresa
Morda se mame z veliko družino naučijo bolje soočati s stresom in se ne obremenjujejo z nepotrebnimi malenkostmi. Morda pa se ženske, ki se lažje borijo s stresom, odločajo za več otrok. A zdi se, da je četrti otrok magična številka, ki za mamo pomeni manj stresa.

Očetje pomembno vplivajo na samopodobo svojih hčera
Oče igra v življenju hčere izjemno veliko vlogo. Lahko je njen zaveznik, varuh, vir ljubezni in spoštovanja ter vzor moškega, ki ga bo nekoč iskala v partnerju. Lahko pa pusti številne posledice na čustvenem in duševnem stanju hčere. Zato je izjemno pomembno, kako se spoprime z očetovsko vlogo in kakšne vrednote ji predaja.

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki
Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Skandinavsko ime za fantke, ki pomeni 'zaščitnik'
Ime za dečke, ki je v Sloveniji še dokaj redko, a vse bolj priljubljeno. Najbolj značilno je za Švedsko, a počasi in vztrajno prihaja tudi k nam. Nosi ga eden najpopularnejših bobnarjev na svetu. Že veste, za katero ime gre?

Kako premagati spomladansko utrujenost?
Na začetek pomladi, ko nas pobožajo prvi sončni žarki in nastopijo prijetnejše zunanje temperature, se lahko naše telo odzove s pomanjkanjem energije, zaspanostjo in občutkom nemoči, kar je posledica spomladanske utrujenosti. Gre za čisto resničen pojav, ki pa ga nekateri občutijo močneje kot drugi. Še posebej pa je to lahko pravi izziv za mlade mame, ki se že tako ali tako spopadajo z neravnovesjem hormonov. Kako si lahko pomagate?

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Tako se lahko znebite želje po nezdravi hrani v nosečnosti
Včasih je želja po nezdravi hrani tako močna, da se ji komaj lahko upremo. Še posebej smo pred izzive postavljeni v obdobju nosečnosti. A ker se zavedamo pomembnosti zdrave prehrane v tem občutljivem obdobju, smo za vas poiskali nekaj zdravih različic in nasvetov, ki vam bodo pomagali premagati trenutke šibkosti.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Mesec tabu tem na Bibaleze.si
Tabu teme so del našega življenja, zato je pomembno, da o njih odkrito spregovorimo. Iskren pogovor brez dlake na jeziku o vsem, kar nas teži, nam lahko namreč mnogokrat odkrije povsem enostavne rešitve ali nas usmeri na pravo pot. Zato smo se na našem portalu odločili v mesecu oktobru odkrivati različne mite in resnice o tako imenovanih tabuiziranih temah.

Trije iz istega gnezda, pa tako različni
Matevž v pekarni izbere pico, Matic hrenovko v testu, Mija čokoladni rogljiček. In tako kot imajo različen okus, se ponašajo z edinstvenimi osebnostmi.

Otroci, ki jih lovijo in tudi ubijejo zaradi delov telesa
V očeh enih čudoviti in prelepi, v očeh drugih zanimivi in nenavadni, v očeh tretjih prekleti in hudičevi. Drugačni in zato ponekod preganjani. Nič niso krivi, a so vseeno označeni. Albini.

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?
Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

'Ni močnejše sile na tem svetu, kot je mati, ki brani svojega otroka'
Včasih se zgodi, da kje zasledimo in preberemo besedilo, s katerim se lahko popolnoma poistovetimo. Vsaka mama, ki bo prebrala naslednje besede, se bo prav gotovo lahko našla v njih. Ni je sile, močnejše, od materine ljubezni, pravijo. In o tem govori avtorica besedila, Jelena Milenković Mladenović.

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'
Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.