prehrano

Kdaj in kako uvajati alergena živila v prehrano otroka?
Uvajanje goste hrane je mejnik, ki se ga starši prav posebej veselijo. A pri tem je treba biti previden, še posebej, ko gre za alergena živila.

Recepti za sladice in prigrizke po navdihu Jasmine Drolc
Se bliža praznovanje rojstnega dne, družinska jubilejna obletnica ali prav poseben dosežek vašega otroka? Bi radi slavljencu in povabljencem pričarali pravo kulinarično doživetje in razvajanje brbončic? Za ideje in recepte, s čim obložiti slavnostno mizo, smo povprašali Jasmino Drolc, pravo kulinarično umetnico in mojstrico slaščic. Posebnost njenih sladic pa je tudi ta, da so poleg izjemnih okusov in čudovitega videza prav vse veganske.

Tako naj se prehranjujejo najstniki, ki se ukvarjajo s športom
Vrline najstnika, ki se redno ukvarja s športom so predanost, disciplina in pozitiven pristop do treniranja. Poleg redne telesne vadbe, pa ima zdrava in primerna prehrana ključno vlogo pri izboljšanju njegovih zmogljivosti in okrevanju po telovadbi. Kakšna hrana je torej primena za najstniškega športnika?

Zdrava in okusna malica, ki jo lahko vzamete s seboj v službo
Vizualno privlačen in izjemno okusen trend je v svetu kulinaričnih užitkov z leti vse bolj pridobival na priljubljenosti. Gre za solato v kozarčku. Sveže sestavine živahnih barv v plasteh ponujajo čudovito kombinacijo okusov, tekstur in številne prehranske prednosti. Je tudi idealna rešitev za hitro pripravljeno malico, ki jo lahko vzamete s seboj v službo ali na pot.

Živila, ki bi jih moški morali vključiti v prehrano za izboljšanje plodnosti
V zadnjih 40. letih je število semenčic povprečnega moškega vztrajno upadalo. Zakaj je prišlo do tega upada in kako lahko tudi hrana vpliva na kakovost sperme in plodnost moškega? Preverite.

Triki, s katerimi si lahko olajšate poletno nosečnost
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Slovenski sistem varnosti in sledljivosti mesa omogoča sledenje vse do rejca
Varnost, kakovost in sledljivost mesa so na področju prehrane zagotovo ključnega pomena. Številni potrošniki se vedno bolj zavedajo pomena teh vidikov in izbirajo slovensko meso, pri katerem je zagotovljena visoka raven varnosti in kakovosti. Ob izbiri mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" smo lahko prepričani, da dosega vse varnostne standarde, poleg tega pa je slovenskega porekla in višje kakovosti.

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Poskrbite za zdravje otroka že danes
Vaš otrok bo zdrav in pripravljen na izzive, ki jih prinaša življenje, če boste začeli skrbeti za njegovo zdravje in razvoj že pred samim rojstvom.

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov
Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

Zato so sveže stisnjeni sokovi top izbira za otroke
Vsi imajo radi sok, še posebej otroci. Da pa bi jim ponudili zdravo različico te okusne pijače, je najbolje da pri tem uporabimo sveže stisnjene sokove, ki vsebujejo manj sladkorja in veliko več hranilnih vrednosti kot industrijski sokovi. Za kaj vse so sveže stisnjeni sokovi dobri? Preverite.

Veganska prehrana v šoli – da ali ne?
Na seji strateškega sveta za prehrano so te dni razpravljali o recenziji novih smernic za prehrano v vrtcih in šolah ter med drugim predlagali dva jedilnika, od katerih naj bi eden temeljil na osnovi rastlinskih živil. Na zamisel o veganski prehrani v šolah in vrtcih so se ostro odzvali slovenski pediatri.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Razlogov, zakaj bi ga morali uživati, je veliko
Da bodo malčki zrasli v velike in zdrave junake, je pomembno, da dnevno uživajo uravnoteženo prehrano, med katero sodijo tudi mleko in mlečni izdelki. Ti dajejo organizmu pomembne hranilne snovi, ki jih telo potrebuje za rast in razvoj. V nadaljevanju smo pripravili nekaj idej, kako jih lahko vključite v okusne obroke, ki jih bodo otroci z veseljem pojedli.

Tako se lahko znebite želje po nezdravi hrani v nosečnosti
Včasih je želja po nezdravi hrani tako močna, da se ji komaj lahko upremo. Še posebej smo pred izzive postavljeni v obdobju nosečnosti. A ker se zavedamo pomembnosti zdrave prehrane v tem občutljivem obdobju, smo za vas poiskali nekaj zdravih različic in nasvetov, ki vam bodo pomagali premagati trenutke šibkosti.

Izbirčnost in neješčnost v času rasti sta normalen pojav
Otroku je v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, mešano prehrano iz različnih kombinacij živil rastlinskega in živalskega izvora, saj je organizem v obdobju intenzivnega fizičnega, psihosocialnega in kognitivnega razvoja. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Kdaj otrok ne sme v vrtec?
Le redkokateri otrok uspe vse šolsko ali vrtčevsko leto preživeti, ne da bi vsaj enkrat zbolel. Od odpornosti otroka pa je odvisno, ali bo bolezen premagal hitro ali se bo z njo boril nekaj dni ali celo tednov. Se pa marsikateri starš nemalokrat znajde v dilemi, kdaj otroka obdržati doma.

Skrb in nega za tanke in krhke lase po porodu
So po porodu vaši lasje postali suhi, krhki in lomljivi? Obstaja kar nekaj strokovnih trikov, s katerimi boste dosegli želene rezultate in izboljšali videz ter zdravje vaših las.

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva
Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Kako sprejeti svoje telo po porodu?
Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?
Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Pomembni nasveti za bodoče mame
Nosečnost je prav posebno obdobje v našem življenju. Čas pričakovanja in veselja, včasih tudi strahov. Da bi bilo neprijetnih občutkov v tem edinstvenem obdobju manj, smo za vas pripravili nekaj nasvetov.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Pametni nakup v Eurospinu za pomoč otrokom
S pomočjo pametnih nakupov v Eurospinu se že peto leto piše še ena zgodba s srečnim koncem. V mesecu septembru so namreč predstavniki podjetja Eurospin v zelenem okolju ljubljanskega živalskega vrta (ZOO) Zvezi prijateljev mladine Slovenije predali donacijo v višini 10.000 evrov.

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu
Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Zato v nosečnosti odsvetujejo nalakirane nohte
Med nosečnostjo je priporočjivo ohranjanje nohtov v čim bolj naravnem stanju, brez barvnih lakov, geliranja ali umetnih nohtov, saj so nohti direkten pokazatelj splošnega zdravstvenega stanja.

Kaj storiti, če otrok ne mara mleka?
Mleko in mlečni izdelki so pomemben vir kalcija, ki pomaga, da otroci razvijejo močne kosti in zdrave zobe. Poleg tega je pomemben tudi za razvoj živčevja in delovanje mišic. A kaj storiti, če otrok zavrača mleko ali pa ga ne sme uživati zaradi alergije na mleko ali intolerance na laktozo? Preverite.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Vzroki moške neplodnosti: resnice in miti
O moški neplodnosti obstaja precej mitov in to je tema, o kateri se le redko govori. Ko se namreč pri paru pojavijo težave z neplodnostjo, običajno misel najprej preskoči v smer, da je nekaj narobe z žensko. Ta postane "nepopolna", ker ne more zanositi, toda raziskave kažejo, da gre pri neplodnosti vzroke iskati tako pri moškem kot pri ženski. Nekako pol-pol.