prebivalcev

Cepljenje priporočajo tudi mlajšim otrokom
Na območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo v ponedeljek začeli cepiti proti gripi. Nekaterim še posebej priporočajo cepljenje, denimo starejšim od 65 let in kroničnim bolnikom. Zdravstveni dom Ljubljana pa je že začel akcijo cenejšega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu, ki bo v njegovih enotah potekala do 27. oktobra.

Revščina prisotna tudi v Sloveniji
Stopnja tveganja revščine je v Sloveniji, Avstriji in na Madžarskem primerljiva, v pragu tveganja revščine in materialni prikrajšanosti pa so velike razlike. V Sloveniji je relativno reven vsak sedmi prebivalec, v EU vsak šesti. Resno materialno prikrajšan pa je v Sloveniji vsak 19. prebivalec, so sporočili s Statističnega urada RS.

Ste srečni na delovnem mestu?
Svetovni dan duševnega zdravja, ki se zaznamuje danes, je letos posvečen ohranjanju in krepitvi duševnega zdravja na delovnem mestu. Po informacijah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) približno 20 odstotkov ljudi na delovnem mestu občuti duševne težave, povečuje se delež tistih, ki stres doživljajo zaradi obremenitev na delovnem mestu.

Ana Klašnja ima posebno poslanstvo
V Sloveniji z luskavico oz. psoriazo živi okoli 40.000 ljudi, do 30 odstotkov jih prizadene še psoriatični artritis, pomembna sta hitra diagnostika in ustrezno zdravljenje, so povedali na današnjem posvetu pred svetovnima dnevoma revmatikov in luskavice. Vnetne revmatične bolezni ima med 40.000 in 60.000 Slovencev.

Že 18 let najpopularnejše ime v Sloveniji
V 2016 se je rodilo 20.345 otrok. Največ dečkov je dobilo ime Luka, največ deklic pa ime Zala. Povprečna starost vseh mater, ki so rodile v letu 2015, je bila 30,9 leta, povprečna starost tistih, ki so v 2016 rodile prvič, pa 29,4 leta. Na dan se je rodilo povprečno 56 otrok. Dvakrat v 2016 so se rodili trojčki, 387-krat pa dvojčki, ugotavlja Surs.

Tudi v Sloveniji lahko pride do izbruha ošpic
Začenja se evropski in svetovni teden cepljenja, ki letos poteka pod geslom Cepljenje deluje - za zaščito zdravja v vseh starostnih obdobjih. Namen tega tedna je povečati ozaveščenost o pomenu cepljenja in poudariti pomembnost tega preventivnega ukrepa, ki dokazano rešuje življenja po vsem svetu.

Več kot 30 let to risanko otroci naravnost obožujejo
Pisalo se je leto 1984, ko je na knjižne police prišla knjiga stripov o Transformerjih in to je bil njihov veliki začetek. Sledila so leta risank o teh velikih junakih, ki so male gledalce 'prikovale' pred televizijske zaslone.

V središču nova definicija družine
Družina je življenjska skupnost otroka z enim ali obema staršema ali drugo odraslo osebo, če ta skrbi za otroka in ima do njega obveznosti in pravice, se glasi opredelitev družine v novem družinskem zakoniku, ki bo začel veljati v soboto. Družino opredeljuje bolj skladno z današnjo družbeno realnostjo, meni Alenka Švab s fakultete za družbene vede.

Stopnja rodnosti naj bi se v Sloveniji z leti dvigala
Glede na projekcije prebivalstva 2015 naj bi imela Slovenija leta 2080 približno 1.940.000 prebivalcev. Tedaj naj bi se v državo priselilo 2400 več prebivalcev, kot se jih bo iz nje odselilo. To je skoraj petkrat toliko, kot je znašal selitveni prirast Slovenije s tujino leta 2015, so sporočili iz državnega statističnega urada.

Povečuje se tveganje za lakoto
Po dveh letih vojne se družine v Jemnu vse pogosteje zatekajo k skrajnim ukrepom, da bi zagotovile preživetje svojih otrok, v najnovejšem poročilu opozarja Unicef. Zaradi nasilja v državi primanjkuje hrane in pitne vode. Okoli pol milijona otrok je akutno podhranjenih, kar povečuje tveganje za lakoto.

Do leta 2040 skoraj 600 milijonov otrok na območjih z izjemno omejenimi vodnimi viri
Sklad ZN za otroke (Unicef) v poročilu ob svetovnem dnevu voda opozarja, da bo do leta 2040 skoraj 600 milijonov oz. četrtina otrok na svetu živelo na območjih z izjemno omejenimi vodnimi viri.

Vse pogostejša pojavnost te bolezni
Začenja se teden boja proti raku. Pojavnost rakavih bolezni se v Sloveniji povečuje in se je v zadnjih 20 letih skoraj podvojila. K zmanjšanju obolevnosti in umrljivosti za rakom lahko pripomoreta zlasti zdrav način življenja in zgodnje odkrivanje bolezni.

Koliko časa bomo živeli?
Pričakovana življenjska doba se v razvitih državah vseskozi podaljšuje in do leta 2030 naj bi v Južni Koreji za ženske znašala že 90 let, v danes objavljeni študiji menijo raziskovalci. Precejšnje podaljšanje lahko pričakujejo tudi Slovenke. Kot še ugotavljajo, se glede trajanja življenja zmanjšuje razkorak med moškimi in ženskami.

'Še vedno lahko rešimo življenja.'
Skoraj 1,4 otrok v Nigeriji, Somaliji, Južnem Sudanu in Jemnu trpi zaradi podhranjenosti, kar lahko vodi v smrt zaradi lakote, so sporočili iz Sklada ZN za otroke (Unicef). V Jemnu se je na primer število otrok, ki trpijo zaradi podhranjenosti, od leta 2014 povečalo za 200 odstotkov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V Sloveniji umrljivost novorojenčkov najnižja
Skupno poročilo Evropske komisije in OECD o kazalnikih zdravja za leto 2016 kaže, da se Slovenija pri večini kazalnikov nahaja v povprečju držav EU, a z nekaterimi odstopanji. V Sloveniji je pričakovano trajanje življenja višje od povprečja EU, umrljivost novorojenčkov je najnižja, umrljivosti zaradi raka in samomora pa je višja od povprečja EU.

Revščina je tudi v Sloveniji resen problem
Generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini pozval k borbi proti vsem oblikam revščine in nepravičnosti. Predsednik Rdečega križa Slovenije Dušan Keber pa je opozoril, da je revščina tudi v Sloveniji resen problem. V svetu okoli 385 milijonov otrok živi v ekstremni revščini.

Preprečimo debelost pri mladih
Slovenija je med redkimi evropskimi državami z organiziranim sistemom šolske prehrane. Čeprav šole pripravljajo obroke hrane na osnovi strokovnih priporočil, ugotavljajo, da imajo otroci slabe prehranjevalne navade. Kot odgovor temu je nastal projekt Uživajmo v zdravju, ki uvaja različne inovativne modele in pristope za zmanjšanje debelosti.

Ujeta v cestnem zastoju rodila kar v avtomobilu
Za mladi par iz okolice italijanske Savone se je miren praznični vikend končal s porodom v avtomobilu. Novorojenček se je odločil na svet prijokati pred rokom, zaradi dolgih zastojev na obalni cesti od Genove proti francoski meji pa je ženska ob pomoči moža rodila kar v avtomobilu, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Zelenjava je zdrava!
V ameriški znanstveni študiji je dokazano, da vsakodnevno uživanje zelenjave ugodno vpliva na možgane.

Znano je, kateri imeni sta bili lani najpopularnejši v Sloveniji!
V 2015 se je rodilo 20.641 otrok. Največ dečkov je dobilo ime Luka, največ deklic ime Ema. Povprečna starost vseh mater, ki so rodile v letu 2015, je bila 30,7 leta, povprečna starost tistih, ki so v 2015 rodile prvič, pa 29,3 leta. Največ otrok se je rodilo 10. aprila. Štirikrat v 2015 so se rodili trojčki, 390-krat pa dvojčki, ugotavlja Surs.

Ko boste videli to, vam bo zastal dih!
V naših dojemanjih so šolske poti nevarne predvsem in samo zaradi prometa. Po drugi strani pa gneča in divjanje nekaterih voznikov za 15 kitajskih šolarjev ne pomenita nikakršne ovire na poti v šolo. Spopadajo se namreč z veliko večjo nevarnostjo: prepadi.

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

Najbolj priljubljena slovenska imena
V Sloveniji je višje in visoko izobraženih več žensk kot moških, a zaslužijo manj. Ženske živijo bolj zdravo in dlje, a so zlasti v mlajših letih zelo kritične do svojega zunanjega videza. Slovenski mladostniki so v evropskem merilu nadpovprečno zadovoljni z življenjem, je razvidno iz publikacije, ki so jo predstavili na Statističnemu uradu RS.

Koliko je učencev, dijakov in študentov?
V Sloveniji je bilo 1. januarja letos med prebivalci, starimi 15 ali več let, 31 odstotkov upokojencev, ali vsaka tretja odrasla oseba. Število aktivnih prebivalcev se je v primerjavi z letom 2014 povečalo, delež višje- in visokošolsko izobraženih pa je dosegel 21 odstotkov, so sporočili iz Statističnega urada RS (Surs).

Veliko očetov sami vzgajajo otroke
Na mednarodni dan moških, ki ga zaznamujemo danes, je glavna pozornost namenjena promociji zdravja moških, izboljšanju odnosov med spoloma, pomembnosti vloge moških in njihovega prispevka k družbi, v družini, zakonu ter pri vzgoji in osebnostnem razvoju otrok. Od leta 1999 dan moških zaznamujejo v več kot 70. državah sveta.

Uživanje zdravil na recept
Študija, objavljena v reviji Ameriškega zdravstvenega združenja, ugotavlja, da danes že okoli 60 odstotkov odraslih Američanov uživa zdravila na recept, pri čemer gre večinoma za zdravila, povezana s prekomerno telesno težo oziroma nezdravo prehrano.

Kriv je poljub na usta!
16. septembra je Claire Henderson iz Anglije objavila šokantne fotografije. Njihovo sporočilo pa je, da dojenčka nikakor ne smete poljubljati na usta, ker to lahko ogrozi njegovo življenje.

Tretjina vseh gospodinjstev enočlanskih
V 820.541 zasebnih gospodinjstvih v Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.024.604 prebivalcev, kar je 98,1 odstotka vseh. Število gospodinjstev z manjšim številom članov še naprej narašča. Enočlanske predstavljajo že tretjino vseh gospodinjstev, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Vsaka sedma družina v Sloveniji zunajzakonska skupnost
Vsaka sedma družina v Sloveniji je zunajzakonska skupnost, med družinami z otroki, starimi do šest let, pa vsaka tretja, navaja državni statistični urad. Prvič objavlja tudi podatke o družinah istospolnih partnerjev, ki jih je bilo 81.

Najpogostejši imeni za deklico in dečka, ki spominjata na pojav iz narave
Izbira imena je za starše zelo odgovorna naloga. Med imeni, ki nas spominjajo na pojave iz narave, sta najpogostejša Val in Zarja.