prebivalcev

Takrat Slovenka postane mama
Za veliko družino se največkrat odločajo Korošice in Dolenjke, zadnje so tudi najbolj zadovoljne z življenjem.

Toliko Kurentov je v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev nosi priimek Pust in Kurent, Krof pa malo manj. Preverite, koliko se jih piše Kurent v kurentovi domači regiji!

Namig za kulturni izlet: Vrba
V Prešernovem rojstnem kraju si lahko ogledate hišo, v kateri se je rodil, in cerkev Svetega Marka. Pa tudi preverite, ali je resnično 16 kamnov okoli lipe, ki stoji v središču!

Takrat je bilo rojenih največ Francetov
V Sloveniji je 316 Francetov in 345 Prešernov. Preverite, ali v Sloveniji živi soimenjak našega največjega pesnika!

France
V letu 2018 je bilo v Sloveniji 316 Francetov.

Večinoma popolna prepoved obiskov!
Preverite, v katerih slovenskih porodnišnicah in kje na otroških oddelkih veljajo prepovedi obiskov zaradi pojava gripe in povečanega števila drugih virusnih obolenj!

Prepoznate igralko na fotografiji?
Igralka in po novem tudi glasbenica je ob fotografiji zapisala: "Prvi portret. Kot vidite, me je od nekdaj vse navduševalo."

Takrat ima rojstni dan največ Slovencev! Preverite, zakaj!
Statistični urad razkriva, kdaj ima rojstni dan več prebivalcev Slovenije kot na kateri koli drug dan v letu. Preverite tudi, kdaj je spočetih ogromno Slovencev!

V Sloveniji lahko srečate Božička! In mogoče celo dedka Mraza!
Razkrivamo, kakšno ime slovenski starši radi izberejo za novorojenčke, rojene v decembru. In še, katera so zimska imena in priimki v Sloveniji!

Kako se z otroki pogovarjate o spolnosti?
V Sloveniji je spolno aktiven že vsak peti 15-letnik. Raziskave so pokazale, da bi mladi počakali s prvim spolnim odnosom, če bi imeli več informacij. Večjo vlogo bi morali odigrati tudi starši, ki z otroki, običajno dekleti, govorijo predvsem o kontracepciji, ne pa tudi o preprečevanju prenosa spolno prenosljivih okužb.

Koliko otrok so v Sloveniji rodile neporočene ženske?
Zunajzakonskih skupnosti, katerih število se med vsemi tipi družine najhitreje povečuje, je v zadnjih treh letih 5500 več. Vsaka peta družina z dvema otrokoma je zunajzakonska skupnost, navaja državni statistični urad.

Razkrivamo najpogostejša imena v Sloveniji!
Prebivalci Slovenije imamo 55.520 različnih imen in 118.491 različnih priimkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs). Na lestvico 200 najpogostejših moških imen so se v zadnjem letu uvrstila imena Liam, Svit, Nace in Dalibor, med najpogostejšimi ženskimi imeni pa sta po novem tudi Tara in Zarja.

Za ženske je najbolj usoden rak dojk
Število rakavih obolenj kljub boljši preventivi in zgodnejšemu prepoznavanju bolezni po svetu narašča. Bolezen bo letos terjala skoraj deset milijonov življenj, opozarja novo poročilo Mednarodne agencije za raziskave raka (IARC).

Toliko so stare Slovenke, ko se odločijo za prvega otroka
Se je v zadnjih letih kaj spremenilo in se vse več parov odloča za otroka? Ali pa rodnost iz leta v leto pada? Se za otroka odločijo mlajše ženske? Koliko je star moški, ko postane oče? Odgovore smo poiskali na statstičnem uradu Republike Slovenije.

Že 19. zaporedno leto je najpopularnejše ime ...
Prebivalci Slovenije imamo skoraj 55.000 različnih imen, med katerimi je nekaj tudi takih, ki so enaka imenom nekaterih mesecev. Po podatkih državnega statističnega urada (Surs) skoraj 3000 Slovenk nosi ime Julija in največ, 13 odstotkov, jih je bilo rojenih v mesecu juliju. Med 852 Avgusti jih 28 odstotkov praznuje v avgustu.

Hrvaška: bolezen bi se lahko še dodatno razširila
V dubrovniško-neretvanski županiji je za ošpicami zbolelo 17 ljudi. Nazadnje so v torek zabeležili tri nove primere pri otrocih, enega od njih so sprejeli na zdravljenje v dubrovniško bolnišnico. Na območju Dubrovnika sicer beležijo najnižjo stopnjo precepljenosti proti ošpicam med otroki na Hrvaškem. Lani so cepili 55 odstotkov otrok.

Več kot polovica Slovencev prekomerno težkih
Peta nacionalna raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog, ki je potekala leta 2016, je pokazala, da se polovica odraslih v Sloveniji prehranjuje pretežno nezdravo, več kot polovica jih je prekomerno težkih. Slovenec na običajen delovni dan v povprečju presedi pet ur, kadi pa slaba četrtina odraslih. V cepljenje zaupa 61,3 odstotka odraslih.

O tem hrvaškem otoku vsi govorijo!
Občina Vir na istoimenskem otoku nedaleč od Zadra daje največja nadomestila za novorojene otroke na Hrvaškem. Za prvega otroka v družini podarijo 11.000 kun (1500 evrov), za petega pa kar 176.000 kun (24.000 evrov). V mestu s 4000 prebivalci načrtujejo gradnjo novega vrtca, ki bo – tako kot že zdajšnji – brezplačen.

Ne boste verjeli, v kateri slovenski občini živi največ otrok
Prvega januarja letos je v štirih slovenskih po številu prebivalcev največjih občinah živelo skupaj več kot pol milijona prebivalcev. Najmanjši dve občini, to sta Hodoš in Osilnica, sta imeli po manj kot 400 prebivalcev. Povprečno najstarejši so bili prebivalci občine Kostel (50,6 leta), najmlajši pa v Komendi (38 let), kažejo podatki Sursa.

Pojdimo na Brnico!
Namen svetovnega dneva gibanja, ki ga zaznamujemo danes, je spodbujanje telesne dejavnosti in zviševanje deleža telesno dejavnega prebivalstva. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije delež telesno nedejavnih prebivalcev narašča v mnogih državah in tako vpliva na zdravje svetovnega prebivalstva. Stroka zato priporoča aktiven življenjski slog.

Ideja za majski izlet: Kamnik
V Kamniku bo od 25. maja do 3. junija potekala edinstvena prireditev Igra rož. Da bodo s cvetjem okrašeni tudi balkoni in okenske police domov v ožjem mestnem središču mesta, je Zavod za turizem, šport in kulturo med prebivalce brezplačno razdelil sadike balkonskega cvetja, so sporočili iz omenjenega zavoda.

Priljubljeni filmi med Slovenci
Po celodnevnem potepanju, ko bo čas za počitek, se stisnite vsi družinski člani skupaj na sedežni in si oglejte eden izmed animiranih filmov. Prepričani smo, da se boste nasmejali, hkrati pa naučili veliko novih stvari. Ekipi Bibaleze.si in OTO vam želita čudovite prvomajske počitnice!

Dobrodelna razstava Punčk iz cunj
Letošnji svetovni teden cepljenja, ki ga obeležujemo med 24. in 30. aprilom, poteka pod geslom Cepljenje deluje. V Unicefu poudarjajo, da cepljenja vsako leto rešijo do tri milijone otroških življenj. Teden cepljenja bo Unicef Slovenija obeležil z dobrodelno razstavo Punčk iz cunj, s katerimi zbirajo sredstva za cepljenje otrok v državah v razvoju.

35 odstotkov jih ne spi dovolj
Danes obeležujemo 11. svetovni dan spanja, ki letos poteka pod sloganom Pridružite se svetu spanja in ohranite svoj ritem, da boste uživali v življenju. S tokratnim sloganom želijo poudariti pomen notranjih ritmov telesa, mednarodna organizacija za spanje pa je ob tem izpostavila, da obstaja že skoraj 100 motenj spanja, ki jih je mogoče obvladati.

DAN ŽENA: Odločene, da ne bodo več molčale
Letošnji mednarodni dan žensk, 8. marec, sovpada z odločenostjo žensk po svetu, da ne bodo več molčale o spolnem nadlegovanju. Letos je priložnost, da se to spremeni v akcijo, so pozvali v ZN. Spolna enakost in opolnomočenje žensk je še nedosežen cilj in največji izziv na področju človekovih pravic, opozarja generalni sekretar ZN Antonio Guterres.

Polovica vseh rakov je posledica načina življenja
Začenja se teden boja proti raku, ki bo postregel z različnimi dogodki. Že danes bo v prostorih Onkološkega inštituta Ljubljana novinarska konferenca, na kateri bodo sodelovali predstavniki inštituta in Zveze slovenskih društev za boj proti raku ter drugi strokovnjaki s tega področja. Letno v Sloveniji za rakom zboli več kot 12.000 ljudi.

V kar 75 odstotkih primerov prizadenejo otroke
Danes je svetovni dan redkih bolezni, gre za bolezni večinoma genetskega izvora. Pri tem so pogosto kronične, napredujoče in degenerativne ter imajo težke posledice za obolele. Pogosto so te bolezni neozdravljive ter s tem doživljenjske ali celo smrtonosne. Gre za bolezni, ki prizadenejo pet ali manj ljudi na 10.000 prebivalcev.

Ali kajenje med nosečnostjo škodi?
V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, ki so v večini primerov začeli kaditi že kot najstniki. Večina jih kadi redno, vsak dan. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v državi umre vsako leto 3600 prebivalcev. Dan brez cigarete, ki ga zaznamujemo danes, lahko zato kadilcem pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja.

Danes ne pojdite na Center za socialno delo. Vlog ne bodo sprejemali
Sindikat Centrov za socialno delo SINCE07 se bo pridružil stavki javnega sektorja, ker stavkovne zahteve po mnenju predsednika sindikata Perice Radonjića izražajo problematiko, s katero se srečujejo tudi v socialnem varstvu. "V sredo bomo na centrih za socialno delo obravnavali le najnujnejše primere in izvajali prvo socialno pomoč," je dejal.

Začnejo kaditi večinoma otroci in najstniki
Na NIJZ so ob mesecu preprečevanja zasvojenosti opozorili, da je tobak ena najbolj razširjenih oblik zasvojenosti. Pri nas je tobak med vodilnimi preprečljivimi dejavniki za smrt in izgubljena zdrava leta ter vzrok prezgodnjih smrti. Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, pri nas vsak dan umre 10 prebivalcev, kar četrtina od teh pred 60. letom.