ponudite

'Korenje za rentgenski vid'
Zelenjava je nekaj, česar se otroci pogosto otepajo, vendar so raziskovalci našli rešitev: preimenujte jo! Tako je bodo malčki pojedli kar dvakrat več.

Ribe so dobre tudi za dojenčke
Morda je naš malček globoko v sebi pravi ljubitelj rib in ribjih jedi, le da se tega še sam ne zaveda. Izvabimo ga na plan!

Kaj mamice še zanima o razvoju njihovih dojenčkov?
Z rojstvom otroka se rodi tudi tisoč in eno vprašanje. Največkrat mamice delamo po svoji presoji pravilno, ali pa poiščemo nasvet pri patronažni sestri ali pediatru.

Ko se malček uči jesti …
Slej ko prej bo vašega malčka zamikalo, da bi sam držal žlico, poskušal hrano spraviti nanjo in jo ponesti do ust. Seveda bo trajalo, da bo hrana na žlički in da bo z žličke odromala v usta. Pripravite se na nekaj packarije!

Bitke ob času za spanje
Prav tako kot ostali malčki se tudi vaš nadebudnež začenja zavedati, da je ločen od vas in samosvoja osebnost ter želi uveljaviti svojo neodvisnost. Zavračanje spanja zvečer je eden od načinov za uveljavljanje svoje volje.

Meso – je res nujno?
Nedvomno bo dojenček zrasel in postal krepak tudi brez mesa, vendar gre z njim nekoliko lažje. Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je dobro, da dojenčka, ko malo zraste, hranite tudi z mesom.

So res zobje krivi za otrokovo slabo počutje?
Ko dojenčku rastejo prvi zobje, so otroci in starši pogosto utrujeni in neprespani. Vendar je lahko prepričanje, da otrok ne spi in je siten, ker mu rastejo zobki, tudi zmotno. Je dojenček res cmerav zaradi zob?

Zdravi obroki za naše najmlajše
Za dobro mentalno pozornost, stalen nivo energije in zbranost ni pomembno le, kaj otroci jedo, temveč tudi kdaj jedo. Malčki so posebej občutljivi na padce sladkorja v krvi, kar lahko vodi v spremenljivo razpoloženje, razdražljivost in slabšo pozornost.

Katere igrače dojenček res potrebuje?
Police v otroških trgovinah se šibijo pod težo vseh igrač, ki jih ponujajo. Prav nič manj niso založene police in omarice v otroških sobah. Ponudba otroških igrač je brezmejna in starši so pogosto v zadregi, kaj izbrati za najmlajšega.

Kako otroka prelisičimo, da bo jedel sadje in zelenjavo?
Otroci naj bi zaužili pet obrokov sadja in zelenjave dnevno, priporoča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). To pomeni trikrat na dan sadje in dvakrat zelenjavo. Kako lahko to dosežemo?

Okusno je lahko tudi zdravo
Otrok običajno ne morete odvrniti od posladkov, zaradi katerih postanejo obroki zanje bolj zabavni. Lahko pa poiščete bolj zdrave nadomestke za njihove priljubljene jedi.

Ko kljub napenjanju ne gre in ne gre!
Otroški zdravniki govorijo o zaprtju, kadar ima otrok zelo trdo blato. To lahko poškoduje nežno sluznico zadnjika in začne se začarani krog: otrok zaradi bolečin zadržuje blato, to postaja še trše, poskusi odvajanja blata pa še bolj boleči.

Ostanek evolucijske preteklosti
Novorojenček pride na svet s sposobnostjo izvajanja nekaterih refleksnih aktivnosti. Imenujemo jih avtomatizmi ali refleksi in jih nadzira najstarejši del možganov.

Prvi dnevi v vrtcu
Vrtec otroku izberejo starši. Pri tem je odločujoča največkrat bližina doma, v zadnjem času pa tudi prosta mesta, saj so vrtci vedno bolj zasedeni. Piše Darka Bitenc, dolgoletna ravnateljica vrtca.

Igre z dojenčkom: od 9. do 12. meseca
V tej starosti je pri dojenčku izražena želja po gibanju in svobodi. Zanimajo ga podrobnosti in prav v vsem vas želi posnemati.

Ne preskočite zajtrka!
Zajtrk še vedno velja za enega najbolj zdravih obrokov, ki ga ne bi smeli preskočiti. Še posebej pa je pomemben za naše male nadobudneže.

'Velika' pomoč malega kuharja
Otroci se učijo z dotikanjem, vonjanjem, okušanjem. Radi pomagajo pri pripravi hrane ali sladice. Tako lahko izkoristijo vse čute. Dovolite jim, da vam v kuhinji pomagajo.

Kako iz začaranega kroga težav z dihali – 2.del
Poleg rednega čiščenja nosu in inhaliranja lahko svojemu malčku pri premagovanju težav z zgornjimi dihalnimi potmi pomagate tudi s pravilno prehrano.

Hrana za razvoj in užitek
Starši naj bi svojemu otroku omogočili, da spozna užitek, ki ga nudi hrana. Otrok naj bo med jedjo čim bolj samostojen, ponudite mu raznoliko hrano ter prijetno ozračje. Otroka z jedjo nikoli ne silimo.

Pohvala namesto kritike!
Pozitivna samopodoba in samozavest sta verjetno najboljša življenjska popotnica, ki jo lahko posredujete svojemu otroku.

Bo vaš otrok genij?
Malčki imajo do drugega leta starosti neverjetne sposobnosti za učenje in pridobivanje novega znanja. Njihov potencial je praktično neskončen. Se sliši nemogoče? Vendar je res, vaš malček je sposoben osvojiti marsikatero veščino.

Igre z dojenčkom – 6. do 9. mesec
Pri šestih mesecih začne vaš dojenček odkrivati okolje. Pomagajte mu pri spoznavanju tega čudovitega, zanj povsem novega in razburljivega sveta.

Ko malček osvaja črke in besede
Za malčka je pisanje ena izmed najtežjih nalog, ki se je mora naučiti, saj od njega zahteva precej ročnih spretnosti, koordinacije rok in nekaj (otroško) kritičnega razmišljanja.

Da oblačenje ne bo mora
Dojenčki, predvsem novorojenčki, ne marajo previjanja in preoblačenja, zato takrat pogosto neutolažljivo jokajo. Čeprav tudi ta faza mine, si lahko pomagamo, da postane to opravilo bolj prijetno tako za starše kot za dojenčke.

Igrače Montessori
Izbira primerne igrače za dojenčka je zelo pomembna. Alenka Kranjac, proferica razrednega pouka, ki se je izobraževala tudi na področju pedagogike Montessori, je predstavila nekaj posebnosti igrač po tej metodi.

Nočem na sedež!
Vožnja z otrokom je lahko utrujajoča za otroke in starše. Če se slednji bolj kot na dogajanje na cesti osredotočajo na otrokov jok, pa je lahko celo nevarna. Ponujamo vam nekaj nasvetov strokovnjakov za bolj mirno in varno vožnjo.

Razvoj dojenčka: 7. mesec
Ku-ku, jaz sem tu! Dojenček je dobil posebno mesto v vašem življenju. V sedmem mesecu se tega zelo dobro zaveda.

Skriti vpliv igrač
Igrače so most med resničnim in domišljijskim svetom otroka. Z njimi spoznava svet in življenje. Psihološki vpliv igrač je zato še kako pomemben in ga ne gre zanemariti. Barve, oblike, zvoki - vse to deluje in stimulira otrokove možgane ter pozitivno ali negativno vpliva nanj.

Potovalna lekarna za otroke
Kako poskrbeti, da bo vaš malček tudi na počitnicah ostal zdrav? Kakšna zdravila in ostale pripomočke vzeti s seboj na potovanje? Za vas smo sestavili potovalno lekarno za malčke.

Prepoznate dehidracijo?
Dehidracija nastane, ko telo ne dobi dovolj tekočine ali jo preveč izgublja, bodite pozorni na znake dehidracije.