pomena

Zdaj imate čas za igro z otroci
Zdrav otrok se rodi z vsemi znanji in sposobnostmi, ki jih potrebuje za osnovno preživetje. Ve, na kakšen način priti do zraka, hrane, spanca ter kako izločati blato in vodo. Z rednimi zdravniškimi pregledi od rojstva dalje spremljamo in merimo njegovo rast, težo in fizični razvoj. Kako pa lahko spremljamo in spodbujamo njegov kognitivni razvoj?

32-letna Urša po splavu: 'Razjedalo me je vprašanje, kaj pa če sem storila narobe?'
Splav je beseda, ki ima še vedno predznak tabuje. O splavu se ne govori na glas, temveč šepeta. Spontani splav je povezan s sramom. Po zavestnem splavu ne bo čustvenih posledic. Veliko je ugibanj in napačnih prepričanj, a dejstvo je, da samo ženska, ki ga doživi, ve, kako težko je predelati v sebi vsa občutja. Ne glede na to, ali gre za zavestno odločitev za prekinitev nosečnosti, ali za nehoten oz. spontan dogodek, v obeh primerih prinese čustveno breme, ki ga je potrebno predelati in izžalovati.

Takšni so očetje, ki ne vplivajo dobro na otroka
So očetje, ki želijo vedeti za vsak otrokov korak, in so takšni, ki se zanje sploh ne zmenijo. Očetova vloga je pri vzgoji otroka izjemnega pomena, saj predstavlja vir čustvene varnosti, spodbude in je hkrati vzor. Predstavljamo vam 6 tipov očetov, ki na otrokov razvoj ne delujejo spodbudno.

Naučite ga jesti z žlico
Pod mizo je več hrane kot na krožniku in v otrokovem trebuščku. Da, vaš malček je imel pravkar kosilo. Medtem ko je hrano nosil v usta z roko, ste vi z žlico lovili njegova usta. Vam je znano?

Ne silite otroka, naj opusti pleničko
Pozorno preglejte spletne forume, prisluhnite pogovorom mladih mamic, preletite družinske albume s fotografijami. In ugotovili boste tudi sami: opuščanje pleničke in sedenje na kahlici je postalo še eno od področij, na katerem starši tekmujejo med sabo.

7 nasvetov, kako omiliti trebušne krče
Trebušni krči, ki mučijo marsikaterega dojenčka, se lahko pojavijo že po porodu in naj bi izzveneli do tretjega meseca starosti. Dojenčki se v intenzivnem joku, ki se običajno pojavi v večernih urah, zvijajo, napenjajo in imajo vetrove. Kako jim pomagati?

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?
V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Tinkara Fortuna iskreno o obdarovanju hčerk
Pevka Tinkara Fortuna iz skupine Bepop Ladies živi za trenutke, ko so kot družina lahko vsi skupaj. Zato je december eden tistih mesecev, ko je pri njih doma vedno veselo. Družijo se tudi s širšo družino, ki jih obišče, skupaj dobro jedo in se pogovarjajo o dogodkih preteklega leta, saj, kot pravi sama, včasih meseci tako hitro bežijo, da se pogosto ne vidijo. Z mamico treh hčera: Taje, Vite in Flore smo poklepetali o čarobnem obdarovanju in družinskih prazničnih običajih. Drage mamice in očki, na koncu članka ne spreglejte nagradne igre, v kateri lahko osvojite nakupovanje prav s slavno mamico.

Tako bo lažje zaspal in se potolažil
Želja vsakega starša je, da bi razveselil svojega otoka. In zakaj ne bi izbrali igrač, ki bodo koristne za njegov razvoj že od najzgodnejšega obdobja, obenem pa bo ob njih lažje zaspal ter mu bodo nudile tolažbo, ko jo bo potreboval.

Končno mama po bolečih preiskavah in zdravljenjih
Mamica nam je zaupala svojo porodno zgodbo. Čeprav je mislila, da mogoče nikoli ne bo postala mama, se ji je največja želja uresničila. Vse se je zgodilo pred 45 leti in danes je ponosna mama dveh hčerk in babica štirim vnukom.

13 prednosti barvanja pobarvanke
Mogoče se premalo zavedamo, kako pomembno je, da ima otrok pobarvanko in barva. Ne gre samo za aktivnost, s katero se kratkočasi, temveč pripomore tudi k njegovemu razvoju.

Priljubljena voditeljica se v igro s kockami vživi bolj kot njena otroka!
Pred nami je najbolj magičen čas v letu. To je tisti čas, ko so našim najmlajšim sanje prav zares dovoljene in jih na Miklavževo, božično ali novoletno jutro pod okrašenim drevescem pričakajo darila, ki so si jih morda želeli prav vse leto. Če so na svojo najljubšo igračko vztrajno čakali, bili v upanju, da jo dobijo, še posebej pridni, bo pod vtisi dolgo trajajočega hrepenenja iz njihovih ustec slišati krik iskrenega veselja, kar pa je zagotovo najlepša pesem tudi za ušesa vsakega starša.

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost
Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?
Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?
Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Pretirana uporaba sodobnih tehnologij ima lahko posledice
Danes zaznamujemo svetovni dan boja proti odvisnosti. O zasvojenosti pri posamezniku govorimo, ko se določen vedenjski vzorec začne ponavljati iz dneva v dan in postane središče razmišljanja in dogajanja v njegovem življenju, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

'Moj otrok je ves čas na internetu.'
November, mesec preprečevanja zasvojenosti, je priložnost za ozaveščanje o posledicah zasvojenosti, spodbujanje k dialogu in reševanju problemov ter poudarjanju pomena preventivnih dejavnosti na področju preprečevanja in zmanjševanja zasvojenosti, tudi s sodobnimi tehnologijami predvsem pri mladostnikih.

Obolenje, ki se lahko pojavi kadar koli v življenju
"Skušala sem ga prepričati, naj obleče dolge rokave in hlače, saj sem ga želela obvarovati. Nisem vedela, kakšen bo odziv ljudi. Vendar se je uprl, rekoč, da bo nosil majico s kratkimi rokavi, kratke hlače in sandale," se mamica spominja dneva, ko je sina prvič pospremila v vrtec. S čim se soočajo starši, otroci in vsi bolniki z luskavico, je razložila Nina Jugovar, dr. med., specialistka dermatovenerologije.

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?
Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

To jedo slovenski otroci za zajtrk
Preverite, zakaj mora otrok zajtrkovati, kaj jedo slovenski otroci in kakšni so zdravi zajtrki (z recepti)! Pa tudi, česa otroci vsaj zjutraj ne bi smeli jesti!

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!
Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.

Je takšna knjiga primerna za naše 12-letnike?!
Med starši je završalo, ali je knjiga, ki je bila izbrana pri nacionalnem projektu Rastem s knjigo ustrezna za 12-letnike. Zaradi vsebine in besed, ki se nanašajo na spolnost. Obrnili smo se na Janjo Urbanič, mentorico za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, in jo povprašali, ali je spolnost še vedno tabu tema med starši in najstniki, ali je prav, z njimi odkrito spregovorimo o tem in kako najti ustrezne debate.

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico
Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

Prihaja še en dojenček
Razmišljate o drugem, morda tretjem otroku ali pa je ta že na poti? Zagotovo kipite od sreče in komaj čakate, da se bo vaša družinica povečala. Po drugi strani pa vas zagotovo vsaj malce skrbi, kako bo bratca ali sestrico sprejel vaš prvorojenec, kajne?! Pomembno je, da mu na njegovi starosti preimeren način razložite, da v družino prihaja dojenček in ga vključite v različne dejavnosti in priprave.

Zakaj se pojavi MIH?
"Mojca, nisi dobro ščetkala novega sekalca! Pridi, bova še enkrat skupaj. Kaj je to? Sploh ni bel, pa bi moral biti, saj je nov. Obiskati bova morali zobozdravnico."

Mamino opozorilo: Otroci naj ne nosijo takšne obutve!
Mamica Holly Wright je na družbenem omrežju opozorila druge starše, naj bodo resnično pozorni na to, kakšno obutev kupijo otroku.

Opozorilo: hrana za dojenčke vsebuje preveč sladkorjev
Komercialno proizvedena hrana za dojenčke pogosto vsebuje preveč sladkorjev, seznam sestavin, ki jo navaja njena embalaža, pa je nemalokrat nejasen, izhaja iz objavljenega poročila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V njem predlagajo nove smernice za izboljšanje prehrane dojenčkov.

Veliko Slovencev se odloča za dopust v drugih državah nekdanje Jugoslavije
Če smo Slovenci v preteklih desetletjih najraje dopustovali na hrvaški obali, se nas v zadnjih letih vse več odloča poletne počitnice preživeti tudi nekoliko južneje, v drugih državah nekdanje Jugoslavije. Med družinami z otroki je denimo vse bolj priljubljena Črna gora, za kar obstaja več razlogov: tja se lahko odpravimo z različnimi prevoznimi sredstvi, v ponudbi je pestra izbira namestitev, krasijo jo lepe plaže, prav tako je na voljo kup aktivnosti za vse generacije. Če torej še niste izbrali destinacije letošnjega dopustovanja, vas predstavitve nekaterih črnogorskih destinacij in izkušnje popotnikov v nadaljevanju morda spodbudijo, da to poletje preživite prav v tej balkanski državi!

Ali je Slovenija družinam prijazna država?
Slovenija se je v najnovejšem poročilu Sklada ZN za otroke (Unicef), ki preučuje družinam prijazne politike v gospodarsko najrazvitejših državah sveta, uvrstila na osmo mesto. Na vrhu lestvice 31 držav, za katere so na voljo podatki, so Švedska, Norveška, Islandija, Estonija in Portugalska, na dnu pa Švica, Grčija, Ciper, Velika Britanija in Irska.

Ganljiva slovenska oddaja, o kateri se veliko govori
Oddaja Delovna akcija dosega izjemno gledanost. Kaj družinam pomeni prenova doma? Prisotna so močna, ganljiva čustva vseh družinskih članov, pa tudi gledalcev, vseh, ki pomagajo pri tem projektu. Zakaj takšna akcija prebudi tako močna čustva v ljudeh? Družine, starši, otroci dobijo popolnoma prenovljen dom, marsikomu pa še ostanejo težave, kot sta brezposelnost in zdravje. Jim takšno dejanje vlije moč, upanje za naprej? Verjeti začnejo, da jih čaka lepša prihodnost in da se bo sčasoma vse uredilo. Kakšno upanje, voljo do življenja nudi takšna majhna, a pravzaprav ogromna sprememba? O tej tematiki se je razpisala doc. dr. Andreja Poljanec, psihologinja in specialistka ter doktorica zakonske in družinske terapije.