Bibaleze.si

pomena

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Novice
31. 08. 2020 12.15

So maske v osnovnih šolah obvezne ali ne?

Jutri se odpirajo vrata osnovnih in srednjih šol, s tem pa se uveljavljajo tudi novi ukrepi, ki veljajo ob pričetku šolskega leta 2020/2021. Kaj bodo z jutrišnjim dnem morali upoštevati učenci, učenke in zaposleni? Bodo maske obvezne?

Družina in odnosi
31. 08. 2020 07.32

Starši šolarjev, to morate vedeti!

Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

Razvoj
31. 08. 2020 07.39

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?

Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Dojenček
28. 08. 2020 20.36

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!

Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Novice
28. 08. 2020 07.55

Ministrica Kustec: 'Želim si, da se ta scenarij ne bo zgodil'

Če bi se epidemiološka slika v zadnjem tednu pred začetkom šolskega leta poslabšala, bi bilo lahko s 1. septembrom vpeljano šolanje po modelu C. Kakšne pa so trenutne napovedi?

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Intervju
28. 07. 2020 07.55

Nika Perko: "On je postal moj največji navdih"

Moda za otroke je v zadnjih letih precej napredovala. Če je bilo še nekaj let nazaj na tržišču težko najti posebne in modne otroške kose, je danes to stvar preteklosti. Tako za deklice kot tudi za dečke lahko zdaj starši izbirajo med številnimi ponudbami, kreacijami, barvami in potiski.

Zdrav otrok
23. 07. 2020 07.43

So japonke primerne za otroke?

Človeška stopala se v prvih letih življenja razvijajo zelo intenzivno, s tem se oblikujejo tudi temelji našega gibalnega razvoja, zato je pomembna naloga staršev tudi ta, da otroku izberejo primerno obutev, ki spodbuja čim bolj kvaliteten in naraven razvoj stopala.

Fit in zdravje
30. 06. 2020 07.35

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."

Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Kaj morate vedeti o dojenju po carskem rezu?

Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Zdrav otrok
12. 06. 2020 08.00

Zobozdravnica svetuje, kako in do kdaj morate otroku čistiti zobe

»Mami, ne bi šel!« zaslišim iz čakalnice. Odprem vrata. Zagledam prestrašene oči. »Živijo. Jaz sem Mojca. Kako pa je tebi ime? Bi rad pogledal, kaj vse imam v svoji sobi?« Otrok pokima in tako naveže prvi stik z mano, sicer zadržano, vendar z zanimanjem. Sem namreč zobozdravnica.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2020 09.00

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''

Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Nosečnost
11. 05. 2020 07.30

'Toliko jih je že, bom pa še jaz!'

Danes je rojevanje sprejeto kot medicinski, potencialno nevaren dogodek, pravi diplomirana psihologinja in doula Nina Jenštrle, ki se trudi, da bi se to dojemanje spremenilo.

Dojenček
08. 05. 2020 12.00

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah

Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Zdrav otrok
08. 05. 2020 12.00

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju

Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.

Prehrana v nosečnosti
21. 04. 2020 12.10

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti

Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Vzgoja in vrtec
16. 04. 2020 09.35

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?

Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Družina in odnosi
10. 04. 2020 11.08

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"

Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Otroška imena
03. 04. 2020 12.00

To so imena, ki pomenijo srečo

Seveda si vsi starši želijo, da bi bili njihovi otroci srečni. Nekateri pravijo, da je to odvisno tudi od imena, ki ga izberemo otroku. Navajamo 26 imen, ki pomenijo srečo.

Najstniki
03. 04. 2020 11.55

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Zdrava nosečnica
03. 04. 2020 11.54

Zakaj je koristno izvajati Keglove vaje?

Ženske bi morale delati Keglove vaje ali vaje medeničnega dna pred in med nosečnostjo in po njej. Zakaj jih je dobro izvajati, smo se pozanimali pri Dunji Gačnik, Stott pilates inštruktorici in vaditeljici telesne aktivnosti pred porodom in po njem (Zveza fizioterapevtov Slovenije). Preberite si o koristnosti takšnih vaj vse življenje.

Prehrana za dojenčke
31. 03. 2020 16.08

To je izjemno pomembno v boju proti okužbam

Prehrana je ključnega pomena za razvoj dojenčkov in malčkov, še posebej v času izolacije, ko imamo omejen dostop do svežih živil.

Trači
23. 03. 2020 18.52

Princ Harry je presrečen, da lahko preživlja čas s svojo družino

Tudi princ Harry in Meghan Markle sta se s sinčkom zaradi koronavirusa umaknila v izolacijo. Hkrati pa sta tako izkoristila ta neprijeten položaj, da skupaj preživijo čim več kakovostnega časa.

Zanositev
22. 03. 2020 18.41

Kaj pomeni zavestno spočetje?

Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Družinsko življenje
20. 03. 2020 17.04

Kako lažje kot družina preživeti samoizolacijo?

Čeprav vsi radi preživimo čas s svojimi družinami, gre v primeru samoizolacije za vsiljeno obliko stalne povezanosti, kjer se izgubi občutek individualnosti. Na srečo se takšnemu scenariju lahko izognemo in ga obrnemo v svojo korist.

Ime tedna
20. 03. 2020 14.53

Prekrasni fantovski imeni za vse, ki pričakujete

Pozvali smo vas, da glasujete, katero fantovsko ime vam je najlepše. Izjemno veliko glasov sta zbrali imeni Luka in Filip, zato smo se odločili, da predstavimo kar obe.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986