pomagamo

VIDEO: Šola lulanja
Tudi lulanja se je treba naučiti. Čeprav se morda sliši smešno, je zelo pomembno, da zna otrok pravilno izprazniti svoj mehur. Še bolj pomembno pa je, da starši poiščejo pomoč, če se pri tem pojavijo težave.

FOTO: Društvo Sezam za otroke in starše
Ob materinskem dnevu Bibaleze.si vabimo starše in bodoče starše, da se nam pridružite pri ogledu edinstvenega filma Prvi jok, ki ga bomo 25. marca 2009 ob 17. uri v sodelovanju z distributerjem FIVIA - Vojnik, Sezamom ter Kinodvorom predvajali v ljubljanskem Kinodvoru.

Najpogostejša vprašanja mladih mamic
Vsaki mladi mamici bi včasih prišlo prav, da bi se novorojenček rodil s priročnikom, polnim nasvetov. A če poslušamo svoj materinski nagon, bomo z novorojenčkom zagotovo ravnale pravilno. Za vsak primer pa vam ponujamo še nekaj nasvetov.

Kako otroku izbrati ime?
Izbira imena je odgovorna stvar. Najti ime, ki bo všeč očetu, mami in ne nazadnje otroku, je 'projekt', ki lahko traja vseh devet mesecev. Pri 'misiji nemogoče' vam lahko pomagamo z nekaj nasveti.

Alenka Tetičkovič pomaga otrokom
Priznana gledališka in filmska igralka Alenka Tetičkovič je v vlogi mamice spoznala, da vsem otrokom ni lepo. Zato je sklenila, da jim bo pomagala. Predvsem tistim, ki potrebujejo toplino, hrepenijo po ljubezni in objemu, imajo nizko samopodobo in se težko učijo.

Malček in prvi občutki krivde
Pri dveh do treh letih začne malček čutiti tudi krivdo. Na začetku mu seveda ni jasno, kakšna čustva ga obhajajo. Poskušajmo mu razložiti, za kaj gre in ga naučiti, kako naj se z občutki krivde sooča.

Že novorojenčki imajo smisel za ritem
Obstaja vse več dokazov, da dojenčkovi možgani ob rojstvu le niso nepopisan list, kot je bilo zmotno mišljenje včasih. Vsaj kar se tiče poslušanja glasbe.

VIDEO: Gripa pri otrocih
Otroci so v hladnih zimskih dneh pogosteje prehlajeni. Teče jim iz nosu, lahko kašljajo in imajo povišano temperaturo. Vse to pa lahko vodi tudi v druge bolezni. Kako pri otroku ločimo prehlad od gripe, nam je razložila pediatrinja dr. Lucija Gobov.

Naučimo malčka pospravljati
Ko je otrok star pet ali šest let, je čas, da se nauči pospravljati svoje stvari. Ko namreč nekaj naredi sam, se na ta način nauči še marsičesa novega.

Tumorji klonili pred alternativnim zdravljenjem
Zdravniki so pred dvema letoma že obupali nad takrat 6-letnim dečkom, ki je imel po vsem telesu 11 tumorjev. Starši so se v stiski odločili za alternativno zdravljenje, ki je za sedaj zelo uspešno.

Čudežne homeopatske kroglice
Veliko je staršev, ki pomoč za bolnega otroka poiščejo pri homeopatu. Nekateri še oklevajo, drugi pa niti ne vedo, kakšno je homeopatsko zdravljenje. Dr. Živan Krevel, ki je pri nas eden izmed najbolj iskanih homeopatov in ima veliko izkušenj z zdravljenjem otrok, je za naše bralce pojasnil osnove homeopatije.

Mali izsiljevalci napadajo zjutraj!
Mali uporniki so najbolj vešči zjutraj. Ko se vam najbolj mudi, „pozabijo“ vse, kar so se naučili: hoditi, govoriti, si obuti čevlje ... Kdo je kriv, da so jutra tako kaotična, vi ali vaš malček?

Ljubljenje med porodom
Dejstvo, da nekatere ženske med naravnim porodom doživijo tudi orgazem, ni več najbolje varovana skrivnost. Vendar je tudi brez orgazma porod lahko prijetna izkušnja.

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

Pomoč pri kolcanju
Zakaj se majhnim otrokom pogosto kolca? Je to običajno ali vas mora skrbeti? Kako lahko otroku pomagamo in ali je kdaj potrebna tudi zdravniška pomoč, pa v naslednjih vrsticah.

3000 novih staršev!
Skupna oddaja Unicefa Slovenije in POP TV je med gledalci naletela na izjemen odziv, saj se je družini "Staršev otrok sveta" pridružilo skoraj tri tisoč Slovencev. Dokazali so, da ima ta mala dežela res veliko srce.

Prvi dnevi v vrtcu
Vrtec otroku izberejo starši. Pri tem je odločujoča največkrat bližina doma, v zadnjem času pa tudi prosta mesta, saj so vrtci vedno bolj zasedeni. Piše Darka Bitenc, dolgoletna ravnateljica vrtca.

'Hočem novo mamico!'
Malčki včasih rečejo kaj, kar lahko njihove mame popolnoma vrže iz tira. Poskusimo jih naučiti, kako naj se bolj spoštljivo izražajo.

AIDS: Vsako minuto otrok manj!
Zgodnje odkrivanje in zdravljenje lahko znatno izboljša možnosti preživetja novorojenčkov, ki so izpostavljeni virusu HIV. Tako so zapisali v poročilu, ki so ga na Svetovni dan boja proti AIDS-u predstavile štiri agencije Združenih narodov, med njimi tudi UNICEF.

Moj dojenček je prehlajen - kako naj mu pomagam?
Se počutite slabo, kadar ste 'samo' prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Preverite, kako mu lahko pomagate ...

OGLAS: OPERIL® odmaši nos in dokazano ukroti viruse
Nihče ne uživa v poslušanju »nosnega« pihalnega orkestra. Nos pač ni namenjen izvajanju glasbe. Da bo dihanje skozi nos spet neslišno in bo vaš nos lahko opravljal svojo funkcijo čiščenja, vlaženja, ogrevanja zraka, … vam pomaga OPERIL®.

Kako iz začaranega kroga težav z dihali – 2.del
Poleg rednega čiščenja nosu in inhaliranja lahko svojemu malčku pri premagovanju težav z zgornjimi dihalnimi potmi pomagate tudi s pravilno prehrano.

Kako iz začaranega kroga dihalnih težav?
Vaš otrok pogosto oboleva za prehladi in trpi zaradi težav z dihali? Če vam ne uspe odpraviti vzrokov za nastanek bolezni in njenih posledic, se otroci vrtijo v začaranem krogu težav.

VIDEO: V štorklji kot v maternici
Vreč ali cul za otroke, ki jih v nekaterih kulturah uporabljajo že od nekdaj, se je pri nas prijelo ime štorklja.

Da oblačenje ne bo mora
Dojenčki, predvsem novorojenčki, ne marajo previjanja in preoblačenja, zato takrat pogosto neutolažljivo jokajo. Čeprav tudi ta faza mine, si lahko pomagamo, da postane to opravilo bolj prijetno tako za starše kot za dojenčke.

VIZITA: Starši lahko ublažite tegobe
Kljub skrbnemu načinu uvajanja, ki upošteva individualnost otroka in potrebe staršev ter način delovanja vrtca, morate starši pri uvajanju otroka pričakovati niz drobnih vedenjskih ali drugačnih začasnih sprememb.

Razvoj dojenčka: 2. mesec
Vaš dvomesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda sveta okoli sebe. Najbolj je srečen, ko sliši vaš glas. Dobro se že odziva nanj – tako čuti, kdaj ste umirjeni, jezni ali razburjeni.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Previdno z igračami, da otrok ne bo razvajen!
O igračah bi starši morali vedeti veliko. Predvsem bi morali obvladati njihov vpliv na otroka. In morali bi se zavedati, kaj na igračah je tisto, kar resnično vodi v razvajenost.

Dobiva vaš otrok dovolj vitamina D?
Več kot polovica otrok ne dobi dovolj tega pomembnega vitamina. Morda se vam zdi, da s tem ni nič narobe, vendar pa strokovnjaki pravijo drugače.