pogovor s starši

Vam ni všeč, s kom se druži vaš otrok? Tako ukrepate brez slabe volje
Nismo rojeni z zmožnostjo takoj prepoznati značaj in namene ljudi okoli sebe – to se naučimo z izkušnjami. A ni lahko opazovati, kako naši otroci pridobivajo te izkušnje, še posebej, ko nas skrbi, s kom se družijo.

Kraljevski škandal: Sin princese osumljen 23 kaznivih dejanj
Marius Borg Høiby, sin norveške princese Mette-Marit, naj bi bil vpleten v 23 hudih kaznivih dejanj, med drugim posilstvo, spolne napade, nasilje v razmerju, napad na policista in kršitve prepovedi približevanja.

Druga mama Novaka Đokovića: Trenerka, ki je vzgojila najboljšega tenisača na svetu
Kaj naredi prvaka – talent, trening ali nekdo, ki verjame vate, še preden verjameš sam vase? Novak Đoković, najboljši tenisač vseh časov, je razkril, kdo je bil njegov ključni mentor, druga mama – legendarna trenerka Jelena Genčić. Njene metode niso bile običajne. Učila ga je sanjati, vizualizirati uspeh in razvijati notranjo moč.

Preprečevanje spolno prenosljivih okužb pri najstnikih: nasveti za starše in mladostnike
Spolno prenosljive okužbe ostajajo pomemben javnozdravstveni izziv, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi, ki pogosto nimajo dovolj informacij o tveganjih in možnostih preprečevanja. Zato je odprt in iskren pogovor med starši in najstniki ključnega pomena, da mladim pomagamo razumeti, kako se učinkovito zaščititi.

Kako naj oče govori o čustvih, če sam ni imel te izkušnje doma
Fantje ne jočejo. Ne bodi tako občutljiv. Si punčka ali fant? Bodi močan! Mnogi današnji očetje so odraščali ob teh stavkih – kot opozorilih, ukazih, neizrečenih pravilih, kako naj "pravi moški" čuti. V njihovih domovih je bila tišina pogosto edini odziv na bolečino. Jok je pomenil šibkost, ranljivost ni imela prostora. In zdaj so ti isti moški očetje, pred njimi pa je naloga, ki ni enostavna: kako svojemu otroku dati nekaj, česar sami niso prejeli in poznali?

Zakaj se otrok v javnosti vede drugače kot doma? Psihološka razlaga, ki vam bo odprla oči
Ste opazili, da je vaš otrok v šoli ali kjerkoli zunaj priden, umirjen in spoštljiv, doma pa nestrpen, čustveno razrvran ali celo agresiven? Če ste se kdaj vprašali, zakaj vaš otrok "nori" samo doma, niste edini. Mnogi starši se znajdejo pred tem navidezno nelogičnim vzorcem vedenja. Psihologi poudarjajo, da gre pogosto za normalen – celo zdrav – pojav.

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?
Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Kako zaščititi mladostnike pred škodljivimi učinki alkohola
Z zaključkom šolskega leta prihajajo počitnice – čas zabav, srečanj in sproščenega druženja. Žal pa so to tudi okoliščine, v katerih se mladostniki pogosto prvič srečajo z alkoholnimi pijačami.

Strelski napad v Gradcu: Kako se o tem pogovoriti z otrokom?
Kadar se zgodi tragedija, kot je streljanje v šoli, lahko otroci občutijo številne negativne čustvene reakcije. Pomembno je, da starši ustvarijo varen prostor za odprt pogovor, da otrokom nudijo podporo in jih pomirijo.

Pri 13 letih v Španiji: Luka Dončić o osamljenosti, šoli in treningih
V nedavnih dveh epizodah podkasta Mind The Game so se pogovarjali LeBron James, Steve Nash ter Luka Dončić. Pogovor, ki se je začel kot razprava o ljubezni do košarke, se je hitro razvil v iskreno debato o košarkarskih začetkih kot tudi treningu otrok ter pritisku staršev.

Izgubljen otrok na Boču: Kako ravnati in kaj storiti, če se vaš otrok izgubi
Otroke je pomembno vedno imeti na očeh, ne glede na to, ali so doma ali zunaj. Njihova radovednost in želja po raziskovanju sveta sta čudoviti, zato jim moramo zagotoviti varno okolje, kjer lahko brez skrbi uživajo in se učijo. Z malo pozornosti in ljubezni lahko preprečimo nepotrebne skrbi in zagotovimo, da so naši najmlajši vedno na varnem. Kaj pa, če se otrok vseeno izgubi?

Nasveti za starše: Kako naučiti otroke varčevanja z vodo
Voda je osnovna življenjska dobrina, a jo žal prepogosto jemljemo za samoumevno. Podnebne spremembe in prekomerna poraba že danes vplivajo na dostopnost čiste pitne vode v mnogih delih sveta – in prihodnost ne obeta nič boljšega, če ne bomo ravnali odgovorno.

V sladkariji odkrili nevarno drogo: Kaj morajo vedeti starši in kako ukrepati?
Na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana so nedavno obravnavali primer mladoletnika, ki je zaužil sladkarijo, v kateri je bila odkrita nevarna psihoaktivna snov. Preberite, kako se starši lahko učinkovito odzovejo, kje poiskati pomoč in kako ostati v stiku z otrokom v obdobju, ko eksperimentiranje z drogami ni redkost – a ima lahko hude posledice.

Knjige namesto ekranov: kako ustvariti bralno navdušenje pri fantih
Branje spodbuja kognitivni razvoj, empatijo in dolgoročno zdravje. Otroci, ki berejo, dosegajo boljše rezultate v šoli, razvijejo bogatejši besedni zaklad in imajo večje možnosti za uspešno življenje. Vizualne vsebine, kot so filmi in igre, ne zahtevajo enakega napora – knjige pa razvijajo domišljijo in notranji svet.

Otroci in trendi: Kako reči "ne" brez slabe vesti?
Starši se pogosto znajdemo pred izzivom: kako podpirati otrokove želje, ne da bi postali zgolj orodje v rokah potrošniške kulture? Zlasti ko otrok želi igračo ali predmet zgolj zato, ker je trenutno v trendu, se lahko znajdemo v dilemi.

Prvi meseci z dojenčkom: zakaj so tako težki – in popolnoma normalni
Dobrodošli v svetu, kjer so dnevi polni presenečenj, izzivov in neprespanih noči. Prvi meseci z novorojenčkom so lahko izjemno zahtevni – a hkrati popolnoma običajni. Starši se v tem obdobju prilagajajo novi realnosti, polni odgovornosti in čustvenih vzponov ter padcev.

TikTok pod drobnogledom EU: 'SkinnyTok' vsebine naj bi škodile otrokom
Evropska komisija je začela uradno preiskavo platforme TikTok zaradi vse bolj razširjenih vsebin, ki promovirajo nezdrave prehranske navade in izjemno suhost. Ti trendi, poznani pod oznako SkinnyTok, ciljajo predvsem na mladoletnike in spodbujajo motnje hranjenja ter nerealne telesne ideale – vse to s pomočjo algoritmov, ki takšne vsebine otrokom samodejno prikazujejo.

Je zaradi dojenja ugasnila želja po spolnosti? Ne obupajte, ti nasveti vam bodo pomagali
Ste postali novopečena mama in si želite čim dlje dojiti svojega otroka? Obstaja pa le ena težavica, in to je pomanjkanje libida ali spolnega poželenja? Za vas imamo nasvete, kako po porodu in kljub dojenju znova obuditi željo po posteljnih aktivnostih.

Zakaj ta na videz neškodljiva starševska navada slabo vpliva na otroke?
Veliko staršev nezavedno vzgaja iz lastnih potreb, kar lahko škoduje otrokovemu duševnemu razvoju. Spoznajte, kaj je egoistični pristop v starševstvu in kako ga prepoznati.

Hčerka je ukradla ličila – kako naj se starši pravilno odzovejo?
Kaj storiti, ko odkrijete, da je vaš otrok kradel? To vprašanje si je nedavno zastavila tudi mamica na spletnem forumu, potem ko je izvedela, da je njena 14-letna hčerka ukradla ličila. Šok, sram, jeza in žalost – vse to so običajni odzivi. A ključno je, kako se kot starš odzvati, da otrok razume posledice in se iz tega nekaj nauči.

Ločitvena anksioznost pri otrocih: 5 preprostih trikov za starše
Ločitvena anksioznost pri otrocih je pogost izziv, s katerim se srečujejo številni starši, še posebej ob začetku obiska vrtca ali šole. Pomembno je, da starši poznajo učinkovite strategije za zmanjšanje otrokove tesnobe in pomoč pri lažjem prehodu. Strokovnjakinja za starševstvo razkriva preprost, a močan trik v dveh besedah – "Slišim te" –, ki pomaga otrokom, da se počutijo razumljene in samozavestne med ločitvijo. Spoznajte ključne nasvete za obvladovanje ločitvene anksioznosti in kako podpreti čustveno dobrobit vašega otroka.

Indira Ekić o medvrstniškem nasilju: "Prvi udarec sem dobila že v vrtcu"
Indira Ekić, vplivnica in podjetnica, je v Popkastu na 24ur.com odprto spregovorila o svojih travmatičnih izkušnjah medvrstniškega nasilja, ki jih je doživela zaradi svojega porekla. Kljub številnim fizičnim in verbalnim napadom je šele pred dvema letoma poiskala psihoterapijo, da bi premagala posledice teh travm.

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah
Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.

Ima najtežje življenje med zvezdniki: vse, kar je ljubil, mu je bilo odvzeto
Jett Travolta, najstarejši sin hollywoodskega igralca Johna Travolte in pokojne igralke Kelly Preston, bi v teh dneh praznoval 33. rojstni dan. A namesto praznovanja je Travolta ob obletnici na družbenih omrežjih objavil ganljivo sporočilo v spomin na sina, ki je leta 2009 tragično preminil pri komaj 16 letih. Kako se soočiti z izgubo otroka?

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.