pogovor s starši

Kako krizne razmere spremenijo rutino otrok?
Poletje 2023 je Slovenijo postavilo pred nove izzive. V kriznih intervencijah vedno znova dokazujemo, da smo skupnost, ki si pomaga, skrbi drug za drugega in premaguje težke razmere. Kot vedno v življenju je okrevanje po kriznih razmerah dolgotrajnejše kot uničujoča poplava, ki v kratkem času pusti sled premoženjske škode.

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

7 skrivnosti srečnih otrok
Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

Tako veste, da gre za 'rastne bolečine'
"Moj sin ponoči pogosto joče, da ga močno bolijo nogice. Pediatrinja mi je razložila, da se to lahko dogaja pri otrocih, ki prehitro rastejo, in da ni z njim nič narobe. Vendar me še vedno skrbi, saj resnično močno joka in so njegove bolečine kar pogoste," je zaskrbljena mamica. Gre za tako imenovane "rastne bolečine" ali bi morali obiskati zdravnika?

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe
Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

7 znakov, da ste dobra mama
Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Če imate doma najstnika, vam svetujemo to
V današnjem digitalnem svetu so družbena omrežja postala osrednji del življenja mnogih ljudi, zlasti najstnikov. S prihodom vplivnežev pa se je dinamika uporabe družbenih omrežij še dodatno spremenila. Vpliv družbenih omrežij in vplivnežev na najstnike je lahko kompleksen, zato je pomembno, da starši razumemo te vplive in se znamo ustrezno odzvati.

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni
Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.

Zato je pomembno, da si očetje vzamete čas za družino
Vse več časa preživite v službi in obdani z delom ter vse manj z otroki in družino? Kako izstopiti iz začaranega kroga preobremenjenosti in nameniti več prostega časa za najbližje? Za vas imamo nekaj predlogov.

Zelo pomembno je, da si očka vzame čas zase
Vijuganje med družinskimi obveznostmi, službo, skrbjo za partnerski odnos in vsem tistim, kar nam postreže življenje, zahteva veliko časa in energije. Ob vsem tem se marsikdo sprašuje, ali si je v današnjem tempu življenja sploh mogoče izboriti nekaj časa zase, spet drugi morda meni, da si je vzeti čas zase nekaj sebičnega. Pa je res? Oba starša, tako oče kot mati, potrebujeta čas, ki ga namenita izključno sebi, saj le izpolnjena in zadovoljna soustvarjata optimalno družinsko okolje za razvoj otrok. Tokrat se posvečamo predvsem očetom, ki seveda potrebujejo čas za hobije, občasno druženje s prijatelji in vse tisto, kar jih sprošča ter polni z dobro energijo.

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?
Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

"Da, res, sem kot moji starši ... ki jih čedalje bolj razumem"
Odkar imam otroke, veliko bolj razumem svoje starše. Še več – celo zelo se lahko poistovetim z njimi in pogosto se zavem, da izgovarjam enake besede, vidim, da podobno vzgajam in – priznam – "težim". Opažam, da pač ne gre drugače. Čeprav se še prav dobro spomnim, kako mi je šlo kot otroku marsikatero pridiganje izjemno "na živce".

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'
Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Kako otroku pojasniti Downov sindrom?
Osebe z Downovim sindromom kažejo vrsto posebnosti, ki jih je posamezne mogoče včasih opaziti tudi pri drugih ljudeh, vendar so vse skupaj značilne za sindrom. Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Besede, ki jih nikoli ne bi smeli reči otroku
Psihologi razkrivajo, s katerimi besedami starši nikdar ne bi smeli nazivati svoje otroke. Preverite.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

8 korakov, s katerimi otroka učimo sprejemati svoje napake
Velik in pomemben del odraščanja otrok predstavljajo tudi napake, spodrsljaji, padci in neuspehi, ki jih doživljajo tako v odnosih z drugimi kot tudi pri šolskih zahtevah. Kako se bodo znali soočati z njimi, pa je močno odvisno tudi od staršev. Ste med starši, ki otroka pozitivno spodbujajo in učijo, da so tudi napake del življenja, onimi, ki grajajo in kaznujejo, ali tistimi, ki želijo otroka zaščititi pred vsemi neprijetnimi izkušnjami odraščanja?

6 napak, ki jih starši počnejo pri reševanju domačih nalog z otrokom
Domače naloge so načeloma dodatna šolska obveznost, ki bi jo morali otroci reševati sami. A predvsem na začetku šolanja, pa včasih tudi kasneje, nekateri otroci pri tem potrebujejo pomoč staršev. Za vas smo pripravili seznam šestih napak, ki se jim je dobro pri reševanju domačih nalog skupaj z otrokom izogibati. Preverite.

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Zaskrbljena mama: 'Včasih se mi zdi, da mi hči marsikaj skriva'
Vsak starš si želi s svojim otrokom ustvariti pristno bližino, ki med drugim vključuje tudi prostor za izražanje vseh tegob, skrbi in težav. A vsi vemo, da to ni vedno lahko; včasih je pravi izziv ugotoviti, kaj se z otrokom dogaja, s čim se sooča. Nekateri otroci so namreč precej zadržani in svoje misli ter občutke ohranjajo zase, včasih pa pridejo samo obdobja, v katerih se zdi, da se zaprejo in ne dovolijo nikomur v svoj svet. Kako torej oblikovati varno bližino za zaupanje, ranljivost in povezanost?

Tudi vi na vprašanje 'Kako je bilo v šoli?' ne prejmete odgovora?
Tudi vi svojega otroka vsak dan vprašate isto dolgočasno vprašanje: "Kako je bilo v šoli?" in ste razočarani, ko ne prejmete nobenega zanimivega odgovora? Ste kdaj morda pomislili, da ne zastavljate pravega vprašanja?

Obdobje 'zakaj, zakaj, zakaj' vprašanj pri otroku
Vsak otrok pride enkrat do obdobja, ko se pojavi radovednost in pogostokrat zastavlja vprašanja, da bi prišel do želenih odgovorov. Najpogostejše izmed vprašanj pa je tisto večno 'zakaj?', ki se zelo rado ponavlja. Ampak če po ta odgovor otrok ne bo prišel k nam, h komu pa bo? Otroci nam namreč zaupajo in prav je tako.

Naloga starša ni, da izpolni vse otrokove želje
Težko se je ubraniti vsem akcijskim plakatom, ki nas tako vztrajno na vsakem koraku opominjajo, da se v času akcij nakup res splača. In če se je že nam odraslim pogosto težko upreti privlačnosti razprodaj in posebnih ponudb, kako mora biti šele otrokom? Sploh kadar je to stvar, ki jo imajo vsi njegovi prijatelji. Kako naj starši v takšnih situacijah pristopijo k svojemu otroku in mu pojasnijo, da mu tega ne bodo kupili?