pijejo

Rotavirusne okužbe - O rotavirusih
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Hitro se širijo ter povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih, domovih za ostarele, med medicinskim osebjem …

Alkohol med nosečnostjo ali dojenjem: DA ali NE?
Letošnji mednarodni dan osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je namenjena predvsem mladim oziroma bodočim staršem o tveganjih zaradi pitja alkohola v nosečnosti. S kampanjo Za najboljši začetek - ne pijem za dva strokovnjaki opozarjajo, da je vsakršno pitje alkohola med nosečnostjo in dojenjem nevarno za otroka.

Veliko mladostnikov se z alkoholom sreča že pri 13 letih ali prej
Po podatkih raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC, 2014), ki jo je v Sloveniji že četrtič izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je skoraj polovica mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, že poskusila oziroma pila alkoholne pijače, so danes sporočili z inštituta.

Špelin kotiček: Pri zobozdravniku delijo bonbone!
Slej ko prej se vsak starš enkrat sreča s situacijo, ko mora svojega otroka peljati k zobozdravniku. Kljub temu da skupaj z otrokom redno ščetkamo zobe, jim tečnarimo, naj jedo čim manj sladkarij, pijejo nesladkane pijače in podobno, prvi luknjici ne moremo uiti.

Voda iz pipe: DA ali NE?
Komunalna podjetja so ob nedavnem svetovnem dnevu voda znova opozorila na akcijo Voda iz pipe, ki so jo začela lani. Z njo želijo prebivalce spodbuditi k pitju vode iz pipe, saj to prinaša prednosti tako za okolje kot za zdravje.

Kaj boljše – sadni sokovi ali voda?
''Moj otrok ne mara piti vodo, zato mu dam sok. Je to prav?'' Za žejo je znano najboljša voda, ki nadoknadi izgubljeno tekočino.

Zajtrk pred poukom
Za uspešen začetek dneva je zajtrk zelo pomemben. Navadite otroke, da si zjutraj vzamejo čas in pojejo nekaj zdravega. Strokovnjaki za prehrano pravijo, da so tisti, ki ne zajtrkujejo pred poukom, prve ure v šoli povsem brez energije.

Nosečnice, pozor!
Ob mednarodnem dnevu osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je stekla kampanja osveščanja o tveganjih zaradi pitja alkohola med nosečnostjo. Kampanji Premlad, da bi pil alkohol se je pridružilo več kot 40 organizacij iz več kot 20 držav, tudi Slovenije. V njej opozarjajo, da je vsak alkohol med nosečnostjo nevaren za otroka.

Kaj vse je dobro vedeti te dni?
Zima je končno pokazala svoje zobe. Težko se boste do pomladi zaprli v stanovanje, še posebej, če imate otroke, ki želijo uživati v zimskih igrah. Preberite si, kako jih je treba obleči, da ne pride do ozeblin, kako se te dni pravilno prehranjevati, da odženete bakterije in viruse stran.

Že od leta 1946 je v Ljubljani tako!
Ljubljančani so v njej nakupovali prvič leta 1946, naše babice in dedki so v središču mesta tako dobili svojo trgovino, v kateri se prepletajo svetovni trendi z domačimi. Z leti je postala prava mestna ikona in novopečeni starši so navdušeni nad njo, ker ni le trgovina, ampak tudi kotiček za druženje. V petem nadstropju odmevajo prijetni pogovori, smeh, veselje, otroške pesmi … V nagajivem decembru pa je še bolj pestro!

Eurobasket 2013: Zelo pomembna informacija!
Žal mladi v Sloveniji prepogosto posegajo po alkoholnih pijačah, zato bo v obdobju Eurobasketa 2013 potekala kampanja ''Navijam 0,0'', ki bo mlade košarkaške navdušence spodbujala, da zavrnejo alkoholno pijačo in se imajo tudi brez nje super.

Spanje je hrana za možgane
Mladostniki potrebujejo devet in pol ur vsako noč, toda zadnje tuje raziskave kažejo, da ne spijo več kot sedem ur. Vedeti morajo, da je spanje hrana za možgane in da bodo le spočiti kos vsem nalogam čez dan.

Kako poskrbeti, da otrokom ne bo tako vroče?
Poletne temperature so zelo visoke, zato tudi najmlajšim družinskim članom prija prava osvežitev. Kako lahko starši poskrbite, da jim ne bo tako vroče?

Kako ukrepati ob pojavu potovalne driske?
Driska na potovanju je zdravstvena težava, ki prispeva k veliki obolevnosti in onesposobi ljudi na potovanjih. Obolevajo predvsem ljudje, ki potujejo iz industrijsko bolj razvitih držav v dežele v razvoju. O potovalni driski govorimo, če v 24 urah trikrat ali večkrat odvajamo neformirane iztrebke in imamo ob tem še enega ali več pridruženih simptomov: siljenje na bruhanje, slabo počutje, bruhanje, trebušne krče, povišano temperaturo, krče v zadnjiku in odvajanje sluzavega ali krvavega blata.

Alkohol v nosečnosti
''Kozarec rdečega vina ali hladno pivo – to že, nikakor pa ne žganih pijač," to je splošno prepričanje nosečnic, ki so kakšen kozarček popile že pred zanositvijo. Ali to res velja in – če bodoča mamica že pije – kakšna je "varna merica", odkriva raziskava londonske univerze.

Energijske pijače niso za mladostnike!
Čeprav so energijske pijače zelo popularne med najstniki, strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije in Zveze potrošnikov Slovenije vedno znova poudarjajo, da s pitjem teh pijač resno ogrožajo svoje zdravje. Kako jih lahko starši odvrnemo od tega? Katero pijačo jim lahko priporočimo?

Koliko ur naj bi spali najstniki?
Verjeli ali ne, najstniki potrebujejo več spanja kot devet- ali desetletniki, in sicer devet in pol ur vsako noč. Toda na podlagi zadnjih tujih raziskav so ugotovili, da spijo le malo več kot sedem ur. Kot starši jih morate vedno znova opozarjati, da je nočno spanje hrana za možgane, kajti v nasprotnem primeru si ga bodo ''vzeli'' kar sami takrat, ko tega ne bodo pričakovali (med vožnjo, kar je seveda izjemno nevarno, med poukom ali šolskim odmorom, pozno popoldne).

Ganljivo pismo v vseh medijih
Pisec in pesnik James K. Flanagan je lani umrl zaradi srčnega infarkta. Za sabo je pustil ganljivo pismo, polno nasvetov vnukom. Svetuje jim, naj se ničesar ne bojijo in naj dihajo s polnimi pljuči. Sledijo naj svojim željam, upom, ne glede na to, kako težko jih je izpolniti. Naj bodo dobri ljudje in naj pomagajo, naj objamejo tiste, ki jih imajo radi …

Prepričajte najstnike, da za zabavo ne potrebujejo alkohola!
Najstniki se decembra prav tako udeležijo številnih zabav. Kako jih prepričati, da je opijanje in kajenje škodita njihovemu zdravju?

Koliko sladkarij dnevno lahko poje otrok?
Posladek, nagrada, tolažba, podkupnina … Vse to je lahko v pisan papir zavita čokolada ali vrečka bonbonov. Koliko tega je dobro, da zaužije dnevno naš otrok, nam je povedala nutricionistka Mojca Cepuš.

Kaj razkriva DNK?
Ob besedi genetska analiza mnogi najprej pomislijo na svoje prednike. A vendar zajema veliko več kot to. Nova veda, imenuje se nutrigenomika, se ukvarja s tem, kako določena hrana vpliva na posameznika. Zelo zanimiv pogovor je stekel z nutricionistko Mojco Cepuš.

Koliko ur spanja potrebuje najstnik?
Za najstnike je značilno, da tudi med tednom hodijo pozno spat in so naslednji dan v šoli zaspani ter težko sledijo predavanjem. Zato pretiravajo s kavo in sladkarijami. Pomanjkanje spanja povzroči tudi val agresivnih reakcij ne samo v komuniciranju s starši, temveč tudi z učitelji in celo prijatelji. Koliko ur nočnega spanja pa pravzaprav potrebujejo?

Opozorite najstnike na vplive alkohola in tobaka
Ne zatiskajte si oči, da vaš najstnik ni še nikoli poskusil alkoholnih pijač in cigaret. Pogovarjate se z njim odkrito in mu razložite, kako vse to negativno vpliva na njegovo zdravje.

Zakaj otroci ne smejo piti energijskih pijač?
Razširjeno je mnenje, da energijske pijače pripomorejo k večji koncentraciji in uspešnejšemu reševanju nalog ter učenju, zato jih mnogi šolarji uživajo. Ker pa vsebujejo kofein, taurin, glukonolakton, sestavine, ki niso zdrave za otroke, jih strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije odsvetujejo mladostnikom, nosečnicam in doječim materam.

FOTO: Pijete jih lahko vsak dan
Kaj običajno pijejo vaši otroci? Naučite jih zdravih navad in jim namesto s kupljenimi sokovi postrezite z doma pripravljenimi napitki. Nekaj nasvetov je za vas pripravila Karla Klander, nutricistka in svetovalka za zdravo prehrano.

Kdaj je otrok dehidriran?
Mnoge starše skrbi, da njihov otrok v teh vročih dneh ne pije dovolj. Še posebej pa je treba poskrbeti za tiste majhne otroke, ki še ne znajo povedati, da so žejni. Kako torej poskrbeti za zdravje in dobro počutje naših najmlajših?

Kaj se zgodi, če nosečnica uživa alkohol?
Alkohol, ki ga zaužije nosečnica, iz materinega krvnega obtoka zlahka preide v posteljico in kri zarodka. Zadnja raziskava je pokazala, da alkohol med nosečnostjo otrokom škoduje še bolj, kot je veljalo doslej ...

Sončno varstvo v HAPPYLAND-u
Srečen otrok je zdrav otrok, vesel otrok je poln življenja, sproščen otrok gre lahkotno po poti življenja, da postane uspešen človek. V Happylandu imamo cilj peljati otroke po tej poti izzivov!

Priložnost, ki jo nosečnice ne smete zamuditi!
Tokrat na Bibaleze.si prirejamo nagradno igro za mamice v veselem pričakovanju. Vabimo vas, da sodelujete in se potegujete za čudovite nagrade! Zmagovalka se bo skupaj z bodočim očkom odpravila na dvodnevno razvajanje v Grand Hotel Donat, prejela pa tudi luksuzne tretmaje v Medical centru Rogaška!

Koliko magnezija potrebuje nosečnica?
Med nosečnostjo se potrebe po magneziju povečajo, saj se ta pospešeno izloča skozi ledvice. Nosečnice potrebujejo od 10 do 16 mg magnezija na kilogram telesne teže dnevno. Kaj je naloga magnezija v organizmu in v katerih živilih ga je največ?