okus

Okusni spomladanski obroki, ki jih bodo otroci oboževali
Po zimskem obdobju se narava prebudi in nam ponudi sveže, hranilno bogate in okusne izbire, po katerih kar se da pogosto posegajmo, da telo hitro prebudimo in podkrepimo po zimskem obdobju. Spomladansko sadje in zelenjava sta sveža, bogata z vitamini in minerali, prav tako pa ima marsikatera izmed spomladanskih izbir (npr. regrat, šparglji, koprive) veliko antioksidantov.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Starši po svetu: Zanimivi in nenavadni vzgojni pristopi
Te tradicije so na prvi pogled morda nenavadne ali čudne, a za ljudi, ki jih živijo, so povsem normalne. Vsaka izhaja iz edinstvene kulture, vrednot in stoletij znanja, ki se prenaša iz roda v rod.

Oboževalci navdušeni: Njen sin je zadel genetski jackpot
Deacon Reese Phillippe, sin igralcev Reese Witherspoon in Ryana Phillippa, se že uveljavlja v glasbeni in igralski industriji. Kljub slavnim staršem pa si utira svojo pot.

Pekoča zgaga v nosečnosti: Kako ublažiti težave?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih tudi prej. Za vas smo poiskali nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri odpravljanju te težave.

Praktični nasveti za odpravo kolcanja
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

10 dejstev, ki jih morate sprejeti, če imate doma 3-letnika
Tri leta stari otroci niso več dojenčki. So dečki in deklice, ki že radovedno spoznavajo svet okrog sebe in si želijo uveljaviti tudi svoj pogled nanj. Če jim kaj ni všeč, boste to zagotovo izvedeli. Že v naslednjem trenutku pa lahko od njih pričakujete najmočnejši objem na svetu. Kajti niso zamerljivi in hitro pozabljajo. So pa lahko precej trmasti in glasni. Pa nežni in ljubeči.

Recept za ingverjev čaj, ki pomaga odpraviti nosečniško slabost
Ingver že vrsto let velja kot zdravilna rastlina, ki se jo uporablja v alternativni medicini. Ima zelo močan protivnetni učinek in zelo veliko antioksidantov, posledično pomaga pri izboljšanju presnove in odpravljanju slabosti. Tudi v nosečnosti.

Ana Praznik: Glede svoje sobice je imela hči zelo natančne želje
Ana Praznik v Delovni akciji pogosto poskrbi za piko na i, še posebej ko pride do opremljanja otroških sob. Prikupno Ano smo tako ujeli sredi dela in jo povprašali, če ima tudi njena hči tako dober razvit stil kot voditeljica oddaje.

Tudi nosečnost vpliva na dojenčkove prehranske navade
Nova študija je pokazala, da dojenčki pozitivno reagirajo na vonj hrane, ki so jo njihove matere uživale med nosečnostjo, kar odpira možnosti za spodbujanje zdravih prehranskih navad že pred rojstvom.

Zdrava zimska jed na žlico, ki jo otroci obožujejo
Zimsko obdobje kar kliče po tradicionalnih, kuhanih jedeh na žlico, ki z aromami in toplino napolnijo naše domove, pa tudi lačne želodčke. Tokrat vam predstavljamo recept za eno najboljših jedi za žlico, nad katero bodo navdušeni tudi otroci. Še posebej, če poleg dodate kupček pire krompirja.

Letos bo pust malce kasneje
Pust bo v Sloveniji bo prinesel številne živahne pustne zabave, ki bodo navdušile vse generacije. Pustna sobota bo 1. marca, pustni torek pa sledi 4. marca.

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?
Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Zgodnji simptomi nosečnosti, ki jih mnoge ženske spregledajo
Vsi poznamo nekatere zgodnje simptome nosečnosti - izostanek menstruacije, slabost, bruhanje, ki nas lahko hitro opozorijo, da se nekaj dogaja in posežemo po testu nosečnosti, vendar obstaja še več zgodnjih simptomov nosečnosti.

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj
Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Te hrane otrokom nikoli ne pogrevajte
Nosečnice in otroci so najbolj občutljivi na negativne spremembe v hrani zaradi pogrevanja. Preberite, katera živila je najbolje uživati samo sveže pripravljena.

Ima otrok suh in dražeč kašelj? Poskusite z receptom naših babic
Suh držeč kašelj učinkovito blažimo z vlažnimi inhalacijami in toplimi napitki. Da bi otroku pomagali blažiti simptome kašlja, pa lahko med drugim poskusite tudi s tradicionalnim receptom naših babic.

Napitek, ki navdušuje slovensko javnost
V idiličnem okolju slovenskih vinogradov nad Kungoto stoji kmetija Dreisiebner, kjer že vrsto let ohranjajo družinsko tradicijo in hkrati stremijo k inovacijam, ki so jim omogočile širitev na nov trg. Janez Dreisiebner in njegova žena Andreja sta kmetijo, ki jo je vodilo že šest generacij, uspešno razvijala in nadgrajevala. S tem sta dokazala, da imaš v kmetijstvu vedno priložnost za ustvarjanje novih in sodobnih produktov, ki zadostijo potrebam današnjega časa.

Zakaj je prvi obrok po porodu tako zelo okusen?
Devet mesecev odrekanj, devet mesecev previdnosti, hrepenenja po določeni hrani, sestavinah, živilih, ki smo jih prej vsakodnevno vnašale v svoje obroke, odkar smo izvedele za nosečnost, pa smo jih potisnile na stran zaradi vseh priporočil, nasvetov in pridig okolice. Vam je kaj znano?

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo
Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

Recept za rožičeve rolice, ki vas bodo popeljale nazaj v otroštvo
Preverite enostaven recept za rožičeve rolice, ki vas bodo popeljale nazaj v okuse iz otroških dni. Z nami ga je delila kuharska mojstrica, Jasmina Drolc.

Recept za okusno kašico z bučkami
Želite otroku predstaviti okus bučk? Potem mu iz njih pripravite kašico, vendar jo obogatite še s kakšno sestavino, drugače bo imela preveč pust okus in malega jedca ne boste prepričali, da odpre ust.

Strašni prigrizki za najboljšo družinsko zabavo
Če vas je zajela Halloween mrzlica, potem zagotovo že imate v mislih, kako boste okrasili svoj dom in poskrbeli za najbolj strašno zabavo na noč čarovnic. Ponudbe je v trgovinah res veliko, mi pa vam ponujamo nekaj idej, kako si lahko sami pripravite slane in sladke prigrizke, pri katerih bodo glavno besedo lahko imeli vaši otroci.

7 živil, ki jih ne smete dajati dojenčku
Teh sedem živil lahko uvedete v dojenčkovo prehrano šele po prvem letu otrokovega življenja.

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Za kuhanje z otroki uporabljajte slovenske mlečne dobrote
Preverite, zakaj Ana Žontar Kristanc pri kuhanju s svojima sinovoma uporablja slovenske mlečne izdelke z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Recept za kavo iz porodnišnice Postojna
Se še spomnite okusa bele kave iz osnovnošolskih klopi? Podoben nostalgičen okus ima tudi bela kava, ki jo postrežejo svojim bolnicam v porodnišnicah ob zajtrku. Ker je bilo povpraševanje po kavi tako veliko, so se v porodnišnici Postojna odločili objaviti recept.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.