odnos starši otroci

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Zato je pomembno, da otroci uživajo kakovostno meso
Tako kot odrasli tudi otroci za uravnoteženo prehrano potrebujejo različna hranila, ki jih lahko v telo med drugim učinkovito vnesejo z uživanjem mesa. Zato jim ga starši nikoli ne bi smeli odrekati, bi pa morali biti vselej pozorni na to, od kod prihaja in kaj se je z njim dogajalo, preden se je znašlo v našem hladilniku. A kako prepoznati sveže, kakovostno meso lokalnega porekla?

Tako lahko otroka na prijeten način navadite na opravila
Na kakšen način naj začnemo otroka privajati na gospodinjska opravila, da jih bo sčasoma usvojil in jih sprejel za svoje? Kakšne so prednosti, če otroka pravočasno začnemo navajati na gospodinjska opravila tako v odraščanju kot v odrasli dobi? Kakšne so posledice, če zamudimo ali otroka ne navadimo na gospodinjska opravila? Odgovarja družinski in zakonski terapevt, mag. Denis Ališić.

Kakšne so posledice klofut in šeškanja?
Kaznovanje otrok je tema, ki vedno sproža precej polemik. Nekateri zagovarjajo kaznovanje, drugi ne. Kaj telesno kaznovanje sploh pomeni za otroka in zakaj lahko pusti posledice tudi v odraslosti?

'Nič čudnega se mi več ne zdi, da odrasle ljudi še vedno mama naroča k zobozdravniku'
V zadnjem obdobju se ukvarjam z resnimi, odraslimi zadevami in žalostno se mi zdi, da kljub temu da se imam za dobro splošno izobraženo osebo, sem že sama pri svojih 31 letih kot riba na suhem. Pa so moji starši aktivno delali na tem, da me pripravijo na odraslost. Kaj bo šele z generacijami xyz.

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?
Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Družine, ki obedujejo skupaj, se več pogovarjajo
Ste že slišali, da so skupni družinski obroki zelo dobra naložba za zdrav razvoj vašega otroka? Ti imajo namreč zelo pomemben vpliv na njegovo življenje. Preverite, zakaj.

'Pravljice bogatijo otrokovo življenje in ga obdajajo s čudežnostjo'
Le kdo ne pozna čudovitega večernega rituala branja pravljic pred otrokovim spanjem? So zelo učinkovito in pozitivno vzgojno sredstvo, saj skozi njihovo vsebino otrok spoznava sebe in svet, ki ga obdaja. Poleg tega pa branje za lahko noč poglablja in utrjuje vez med otrokom in staršem.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?
Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.

Zaradi 'norih' otroških imen se želi ločiti
Pred dnevi je uporabnica spletne platforme Reddit presenetila sledilce, ko je javno potožila, da je sita svojega moža, ki želi njunemu otroku nadeti noro ime. Situacija med njima je tako napeta, da razmišlja celo o ločitvi, saj si ne želi, da bi njenega otroka zaradi imena zasmehovali.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Najstniki in spolnost: Kaj morate vedeti?
Prav gotovo se še dobro spomnite svoje prve izkušnje v spolnosti. In še bolj gotovo je to, da o tem niste spregovorili s svojimi starši. Menite, da vam bodo vaši otroci zaupali o tem? Verjetno upate, da bodo. Najverjetneje pa se to ne bo zgodilo. Pa vendar morate biti kot starši dobro osveščeni in pripravljeni tudi na pogovor o tej temi.

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini
Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Kako izbrati primerno varuško za otroka?
V trenutnih precej negotovih časih si zaradi različnih razlogov marsikatera družina pri organizaciji in usklajevanju družinskega življenja pomaga tudi z varuško. A še preden se odločite za ta korak, je dobro vedeti, na kaj morate biti pri izbiri varuške oziroma osebe, ki bo pazila na vašega otroka (ali več otrok), pozorni. Pri tem z lahkoto rečemo, da ne morete biti prezahtevni.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

To so pasti enostarševskih družin
Vloga mame samohranilke ali očeta samohranilca zna biti precej stresna in polna vsakodnevnih izzivov. Če starš, ki sam vzgaja in skrbi za otroka, uspe najti ravnovesje med plačevanjem stroškov, varstvom za otroka in službenimi obveznostmi, potem lahko v tej vlogi tudi uživa.

Čustveno inteligentni očetje imajo srečnejše otroke
Tradicionalna vloga očeta je pogosto pomenila tudi čustveno razdaljo med očetom in otrokom. Tradicionalni oče je namreč vzgojo in nego otroka vse do obdobja najstništva prepuščal materi. To se v zadnjem obdobju precej spreminja in očetje so stopili v ospredje. Raziskave so pokazale, da so otroci takšnih očetov veliko samozavestnejši in srečnejši. Preverite, zakaj.

To Slovenci govorijo svojim otrokom
"Rada te imam. Nikomur te ne dam, ker rada te imam!" Mamica treh vsak dan vsakemu otroku posebej izreče navedeno pred odhodom v šolo in vrtec. "To je meni govorila moja mama in njej mogoče njena. Verjetno bodo to govorili moji otroci svojim," pravi. Preverite, katere pozitivne stvari bi morali vsak dan povedati svojim otrokom!

Je tudi vam en otrok ljubši kot drugi?
Imata starša lahko rada svoje otroke v enaki meri ali ima vsak starš otroka, ki mu je za malenkost ljubši? Seveda pri tem ne gre za vprašanje ljubezni, ampak za različne odtenke naklonjenosti. Vprašanje zbuja veliko polemik in deljenih mnenj, sodobne raziskave pa kažejo zanimive rezultate.

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli
'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'
Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.