Bibaleze.si

odnos starši otroci

Družina in odnosi
18. 06. 2024 05.00

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?

Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Vzgoja in vrtec
18. 06. 2024 04.45

Znaki in lastnosti narcističnih otrok

O narcisizmu pri otrocih se dokaj malo govori, saj ga je zaradi intenzivnega razvoja otroka zelo težko opredeliti. Otroci gredo namreč skozi različne razvojne faze, ki na nekaterih mestih spominjajo tudi na narcistične lastnosti. Kljub temu pa je dobro vedeti, da otrok lahko izraža povečano narcistično vedenje. Kaj je zanj značilno, kakšni so sploh možni vzroki za razvoj narcisizma in kako ukrepati, preverite v spodnjem prispevku.

Nosečnost
08. 06. 2024 03.30

Zato se je dobro odločiti še za enega otroka

Kdaj imeti otroka? Koliko otrok imeti? Kakšna naj bo starostna razlika med njimi? To so vprašanja in želje, ki si jih nekako predstavlja vsaka ženska, ki si želi v življenju družine. Kaj kmalu pa spoznamo, da so želje eno, realno življenje pa drugo ...

Novice
07. 06. 2024 13.21

Kot otrok doma ni smela nikoli jesti sladic

Igralka Sarah Jessica Parker je razkrila, kako poskuša svojima hčerkama privzgojiti zdrav odnos s hrano.

Otroška imena
07. 06. 2024 05.00

Ljubka imena za otroke, rojene junija

Junij prinaša sladkobo, omamne dišave in pisanost. Takrat končno dozorijo jagode in češnje, zacvetijo vrtnice, hortenzije in številne medonosne cvetlice. Dan je dolg, noči so kratke in tople. Numerološko gledano je šesti mesec v letu poklon ljubezni, povezovanju, družini in razmerjem. Skratka, časti vse lepo, kar nas obdaja in tudi junijski otroci so pravi mali sončki. Preverite, kakšna imena zanje predlaga numerologinja Lili Sorum.

Vzgoja in vrtec
07. 06. 2024 04.15

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti

Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Malček
03. 06. 2024 03.30

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?

Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Razvoj in odnosi
21. 05. 2024 03.30

Predpuberteta: vstop v čas največjih sprememb odraščanja

V predpubertetnem obdobju, ki okvirno traja približno od 9. do 11. leta starosti, se pri odraščajočih otrocih začnejo dogajati telesne, čustvene, kognitivne in socialne spremembe. Vse to vključuje tudi razvijanje neodvisnosti in premikanje mej, ki številnim staršem predstavlja velik izziv. Poleg sprememb, ki se dogajajo v tem obdobju, izpostavljamo tudi koristne nasvete, kako ravnati.

Šola in splet
18. 05. 2024 04.30

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Družina in odnosi
13. 05. 2024 05.00

Lastnosti čustveno nezrelih staršev

Nedozoreli ljudje so s svojimi čustvi obtičali nekje v preteklosti, ne glede na to, koliko so v resnici stari. Biološka pripravljenost imeti otroka pa pogosto nima prav dosti s čustveno pripravljenostjo nanj. Katere so karakteristike, ki jih imajo čustveno nezreli odrasli? Preverite.

Prosti čas
13. 05. 2024 05.00

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'

Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Vzgoja in vrtec
10. 05. 2024 07.58

Psiholog pojasnjuje, zakaj bi morali otroke naučiti te veščine

Psiholog Stephen Nowicki na podlagi svoje raziskave trdi, da morajo starši svoje otroke naučiti predvsem ene veščine, in sicer sposobnosti prepoznavanja čustev v različnih glasovih. Pojasnil je tudi, zakaj je ta veščina zanje življenjsko pomembna.

Izleti in počitnice
10. 05. 2024 07.59

Kako preprečiti strah pred letenjem pri otroku?

Veliko je odraslih, ki jih že ob omembi letenja spreleti nelagoden občutek ali celo izrazita tesnoba. Strah pred letenjem je eden od najpogostejših strahov pri odraslih, a nekateri starši vedo, da se lahko pojavi tudi pri otrocih. Pri mlajših so ti neprijetni občutki običajno bolj povezani s čutnimi izkušnjami letenja, kot je denimo ropot motorjev, občutek vzleta, utesnjenost v letalu in ne s strahom pred strmoglavljenjem. V nadaljevanju preverite, kako najlažje preprečiti tovrstne strahove in kako jih otroku pomagati premagati.

Vzgoja in vrtec
08. 05. 2024 04.15

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke

Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

Družina in odnosi
07. 05. 2024 05.00

Pet majhnih znakov, da ste preveč 'obsedeni' s svojim otrokom

Nekaj povsem naravnega je, da se žrtvujete za lastnega otroka in ga imate radi, vendar obstajajo določeni znaki, ki kažejo, da ste morda pretirano 'obsedeni' z njim.

Družina in odnosi
03. 05. 2024 05.00

Aleksandra Klopčič: Nezvestoba lahko celotno družino povsem pretrese

Nihče si ne želi doživeti prevare, a to ne pomeni, da se ne more zgoditi in pod vprašaj postaviti vsega, v kar smo verjeli, med drugim, da imamo popolno družino. In če so tukaj še otroci, si je še toliko težje odgovoriti na vprašanje, kako naprej in kaj narediti z vsemi občutki, ki se ob tem lahko pojavijo. O nezvestobi smo se pogovarjali tudi z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Partnerski odnosi
28. 04. 2024 04.30

Kaj se zgodi, ko otroci odidejo od doma?

Kaj se zgodi, ko otroci odidejo od doma in se družinski sistem preoblikuje? Običajno zakonca obudita odnos in se posvetita novim vlogam, včasih pa se zgodi, da v njunem odnosu zazeva velika praznina, ki zahteva odločitev – ostati skupaj, ali oditi vsak po svoje.

Partnerski odnosi
27. 04. 2024 04.45

Kako kljub skrbi za otroke ohraniti iskriv odnos?

Uspešno ohranjanje iskre v odnosu in negovanje partnerske vezi je lahko še posebej zahtevno, ko enkrat postaneta starša. Otroci zahtevajo veliko pozornosti in skrbi in hitro se zgodi, da se znajdete med vsemi starševskimi obveznostmi na eni strani in želji po intimi ter partnerskem odnosu na drugi strani. Kako poiskati zlato sredino?

Novice
25. 04. 2024 10.53

Jelena Đoković razkrila, kaj je ključno za srečno družino

Jelena Đoković, dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača Novaka Đokovića, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, je razkrila ključne dejavnike, ki vplivajo na to, da je družina srečna.

Vzgoja in vrtec
22. 04. 2024 05.00

Kaj moramo starši o denarju naučiti svoje otroke?

Če svoje otroke vzgajate tako, da bodo pametno ravnali z denarjem, jim boste predali pomembne življenjske veščine.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2024 04.15

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka

Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

Vzgoja in vrtec
13. 04. 2024 04.30

To so posledice 'gaslighting starševstva'

'Gaslighting' je subtilna in prikrita oblika psihične zlorabe, ki vključuje ponavljajoče se poskuse vplivanja na osebo, da ta sčasoma začne dvomiti v svojo presojo, spomin, razum – vase. V tem kontekstu starš, ki pri svoji vzgoji uporablja 'gaslighting', dosledno zanika ali oporeka otrokovemu doživljanju in izkušnjam ter s tem spodkopava njegov občutek za resničnost. V nadaljevanju preverite, kakšne so lahko posledice za otroka.

Intervju
11. 04. 2024 05.00

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'

Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Vzgoja in vrtec
31. 03. 2024 04.45

So drugorojenci res bolj 'problematični'?

Ko gre za ljubezen do otrok, se ta ne deli, temveč množi. Vsakega otroka imate enako radi, vendar na drugačen, edinstven način. Že kar pregovorno pa postaja, da je drugorojeni otrok precej težavnejši in napornejši od prvorojenega.

Zdrav otrok
21. 03. 2024 03.30

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom

Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Družina in odnosi
04. 03. 2024 05.00

Otroci po ločitvi staršev ne želijo igrač in dragih potovanj, ampak to

Ločitev staršev je za otroke vedno težka in glavna naloga mame in očeta je, da poskrbita, da malčki čim manj občutijo njuno ločitev.

Vzgoja in vrtec
21. 02. 2024 01.30

"Vem, da imata starša raje sestrico kot mene!"

Ko otrok staršu očita, da ima raje sestrico ali bratca, je starš šokiran. Starši vzgajajo svoje otroke v prepričanju, da ne delajo razlik, a raziskave kažejo, da je naklonjenost staršev enemu od otrok zelo pogosta. Prisotna je namreč v 65 % družinah in je predmet številnih raziskav v različnih kulturah. Treba je vedeti, da je zelo škodljiva, saj se dolgotrajne posledice odražajo v počutju otrok v vseh obdobjih življenja. V večini primerov se starši svojega vedenja niti ne zavedajo.

Družina in odnosi
20. 02. 2024 05.00

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev

Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Vzgoja in vrtec
19. 02. 2024 02.30

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke

Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986