odnos s starši

Nevarnosti družbenih omrežij, ki jih kot starši morate poznati
Če v času našega otroštva ni bilo ne duha ne sluha o internetni povezavi, računalniki pa so bili šele v zametkih, v današnjem času otroci odraščajo v svetu sodobne tehnologije, kamor spadajo tudi družbena omrežja. Pritisk vrstnikov je vse večji in običajno otroci še pred dopolnjenim 13. letom (ki naj bi bila meja za ustanovitev profila) začnejo z uporabo Instagrama, Snapchata, Facebooka in ostalih priljubljenih platform. Kako? Tako da spretno zaobidejo pravila in podajajo lažne letnice rojstva. A vsi vemo, da je digitalni svet pogosto tudi svet zlorab, kibernetskih napadov in drugih tveganj, zato moramo kot starši poskrbeti za varnost svojih otrok, tako da se z njimi pogovorimo o pasteh prisotnosti na internetu.

Kako najstniku povedati za ločitev?
Obdobje najstništva je naporno tako za razvijajočega se pubertetnika kot starše. Čeprav v tem obdobju otrok hrepeni po neodvisnosti in išče svoje mesto v svetu, je še vedno odvisen od svojih staršev in si želi stabilnosti ter varnosti, ki jo nudi družina. A ko stabilnost v domu zamaje bližajoča se ločitev, se lahko najstniku svet hitro obrne na glavo in prebudi občutke zmede, nevrednosti, nevarnosti in včasih celo krivde, da je sam odgovoren za ločitev staršev. Zelo pomembno je, da se v tem ranljivem obdobju pogovorimo o ločitvi, saj s tem vplivamo na to, kako bo najstnik sprejel in čustveno predelal to obdobje.

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri
Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Pepelkin fenomen: zloraba otroka s strani nebiološkega starša
V evolucijski psihologiji Pepelkin fenomen imenujemo pojav različnih oblik zlorabe otrok s strani nebioloških staršev – torej očima ali mačehe. Ta fenomen je dobil ime po pravljičnem liku Pepelke, ki je bila v zgodbi trpinčena s strani mačehe in dveh polsester. Živela je žalostno življenje, ki so ga zaznamovali tragedije, zanemarjanje in zloraba. Žal pa se manj lepe pravljice odvijajo tudi v resničnem življenju, in sicer v krogu družine, ki naj bi predstavljala prostor varnosti, bližine, sočutja in brezpogojne ljubezni. A žal je včasih vse prej kot to in eden od razlogov je zloraba otrok oziroma samo enega od otrok, kot se to dogaja v primeru Pepelkinega fenomena.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Vnuki od starih staršev dobijo brezčasno modrost in neprecenljive izkušnje
Ste kdaj razmišljali, kako pomemben je odnos med starimi starši in vnuki? Gre za čustveno zelo dragoceno vez, ki jo je treba negovati.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Če je partnerski odnos zdrav, potem bo zdrava in srečna tudi družina
Ne glede na to, iz kakšne družine prihajamo sami, je zelo pomembno, da svojim otrokom ponudimo varno zavetje in ljubezen, jim privzgojimo osnovne družinske in življenjske vrednote, smo jim s svojimi dejanji in s partnerskim odnosom za zgled ter jim tako postavimo zdrave temelje za prihodnost. V teoriji se sliši preprosto, v praksi pa se starši ves čas soočamo s številnimi izzivi, ki lahko hitro zamajejo družinsko povezanost in skrhajo odnose. Kaj lahko storimo?

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih
Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

Kaj je separacijska anksioznost?
Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'
Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Največja napaka, ki jo delajo starši šoloobveznih otrok
Začetek šole je tukaj, kar pomeni tudi začetek učenja, pisanja nalog, spraševanja in pisanja testov. Redko kateri učenec je toliko samodiscipliniran, da doma opravi vse šolske obveznosti, ne da bi pri tem potreboval spodbudo staršev. V nadaljevanju smo za vas zbrali pet nasvetov, ki vam bodo pomagali ustvariti pozitivno učno okolje, ki bo otroka doma spodbujalo k učenju.

Kako naj zakonca izkoristita čas, ko je otrok na letovanju?
Poletne počitnice so ne le čas družinskih dopustov, ampak tudi obdobje, ko otrok odide na letovanje, gre na počitnice k sorodnikom ali se udeleži kakšnega tabora v naravi. To je odlična priložnost za sklepanje novih prijateljstev, pridobivanje novih izkušenj in počitek od šolskega leta. Kaj pa v tem obdobju lahko počnejo starši? Predstavljamo vam nekaj idej, kako lahko izkoristite čas, ko je otrok na počitnicah.

Kako se soočiti z izgubo otroka?
Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Kako otroku predstaviti novega partnerja?
Kdaj in na kakšen način otroku predstaviti novega partnerja, je vprašanje, s katerim se sooča veliko staršev samohranilcev. Nihče si ne želi ljubosumnih izpadov, zavračanja ali posesivnega vedenja otroka, ko pride do tega pomembnega trenutka. Ker so tovrstni odnosi lahko zelo zapleteni, si preberite tri ključna pravila, ki jih je vredno upoštevati.

Posledice nespoštljive komunikacije v družini
Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

Je vaš otrok nehvaležen? To morate storiti
Ste se kdaj vprašali, kako otroka naučiti hvaležnosti? Kako ga usmeriti v to, da mu stvari v življenju ne bodo samoumevne in da bo znal ceniti to, kar ima?

Pomen gledanja lutkovnih in gledaliških predstav za otroke
Lutkovne in gledališke predstave otroku predstavijo nek pogled na svet in ga do neke mere tudi vzgajajo. Včasih imajo lutke ali gledališki liki pri vzgoji večjo moč kot starši.

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo
V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

Slavni televizijski voditelj iskreno o odnosu s hčerama
Michael Strahan, nekdanji profesionalni igralec ameriškega nogometa in priljubljeni ameriški televizijski voditelj ima iz preteklega zakona z Jean Muggli sedemnajstletni dvojčici Isabello in Sophio. Kako se kot oče dveh najstnic sooča s prvimi ljubeznimi svojih dveh hčera, je spregovoril v enem izmed zadnjih intervjujev.

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Zato je pomembno, da otroci uživajo kakovostno meso
Tako kot odrasli tudi otroci za uravnoteženo prehrano potrebujejo različna hranila, ki jih lahko v telo med drugim učinkovito vnesejo z uživanjem mesa. Zato jim ga starši nikoli ne bi smeli odrekati, bi pa morali biti vselej pozorni na to, od kod prihaja in kaj se je z njim dogajalo, preden se je znašlo v našem hladilniku. A kako prepoznati sveže, kakovostno meso lokalnega porekla?

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Največji strahovi sodobnih očetov
Pričakovanje prihoda novega člana družine je vedno povezano z vznemirjenjem, veseljem, neučakanostjo, nemalokrat pa tudi z dvomi, skrbmi in tesnobnimi občutji. Pomisleki glede svoje nove vloge se pogosto pojavljajo tudi pri bodočih ali novopečenih očetih, ki se soočajo z vprašanji: »Bom sploh kos svoji novi vlogi? Sem pripravljen na to? Je sploh prav, da sva se odločila za otroka? Bom znal biti dober oče svojemu otroku?« Brez skrbi, vse to je normalen del prehoda v novo obdobje življenja, ki odpre čisto novo dimenzijo odnosov in poleg številnih izzivov prinese tudi ogromno sreče in veselja.