odnos s starši

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče
Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'
Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so
Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Zakaj je praznovanje rojstnih dni za otroka pomembno?
Pihanje svečk na torti, presenečenja, darila, družba prijateljev in veselje v zraku so najpogostejše asociacije, ko beseda nanese na praznovanja rojstnih dni. Gre za enega od družinskih ritualov, ki se močno vtisne v otrokov spomin, s tem povezane navade pa pogosto ponese tudi v odraslost.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

'Otroka me sprašujeta, zakaj je oči odšel'
"Otroka me sprašujeta, zakaj je oči odšel. Zakaj je odšel, čeprav pravi, da nas ima še vedno rad. Zakaj ne moremo še naprej živeti skupaj ..." je žalostna mamica, ki se je pred kratkim razšla s partnerjem. Preverite, kako lahko pomagate otrokom in sebi ob ločitvi.

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'
Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

Nasveti, kako se brezskrbno vrniti v šolo, vrtec in službo
Vsi vemo, kako je, ko naši otroci še zadnjič obiščejo vrtce in šole ter se z največjim veseljem prepustijo brezskrbnosti poletnih dni. Med počitnicami jim starši veliko raje zamižimo na eno oko in pustimo, da resnično uživajo v vsem, kar poletje prinese. A vsega lepega je enkrat konec, tudi počitnic, ki tako hitro minejo. Znova se začnejo priprave na novo šolsko ali predšolsko leto in v tem času je pomembno, da družina spet vzpostavi dnevno rutino.

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat
Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Pomembni nasveti za starše prvošolcev
Prvošolci so otroci, ki jim še vedno pripada igrivo otroštvo. Vendar pa kljub temu ob vstopu v popolnoma novo obdobje življenja potrebujejo vašo oporo, nasvete in vodenje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov za uspešen začetek šolanja.

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Ljubosumni in posesivni otroci: "Mamica je samo moja!"
V času odraščanja se otrok sooča z različnimi čustvi, med katerimi je prisotno tudi ljubosumje. Otrok lahko čuti ljubosumje do sorojenca, vrstnikov, novega partnerja, ki pride v družino, pa tudi do enega od staršev. A če se osredotočimo samo na slednje – kako vedeti, da gre le za razvojno fazo in kdaj se morda zadaj skrivajo globlji razlogi?

'Jaz si želim otroka, on pa ne ...'
Teme o večjih življenjskih prelomnicah so v partnerstvu pomembne. Odločitev za poroko in ustvarjanje družine sta zagotovo dva večja življenjska prehoda, ki zahtevata pogovor in strinjanje obeh. A če se pri odločitvi za zakonsko življenje kompromisi še nekako sklepajo, je tema o naraščaju veliko težja. Včasih jo spremljajo konflikti, nestrinjanje in neskončna vprašanja: "Kdaj boš pripravljen/a na otroka?"

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'
Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

'Ženske imamo orožje, s katerim obvladujemo moške'
V vročih poletnih dneh je moj mož še bolj željan seksa kot običajno. Ob tem se mi poraja vprašanje, ali so tudi drugi družinski moški tako divji? Kolikokrat, kje in kako seksajo drugi starši?

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Srečni starši bodo vzgojili srečnega otroka
Če je bila le nekaj desetletij nazaj vzgoja otroka bolj kot ne domena mame, pa je v današnjem času zelo drugače. V ospredju je moderno očetovstvo, za katerega so značilni delitev vlog, aktivna vključenost očeta pri vzgoji in negi otroka ter usmerjenost k zdravemu in zadovoljnemu partnerstvu.

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?
Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Spoznanja, ki lajšajo materinstvo
Nenehno hrepenenje po popolnosti in doseganju nemogočega, je tisto, kar naša življenja dela prazna. Zavedanje, da je življenje prekratko, da bi stremeli k popolnosti, pa je tisto, zaradi katerega naša življenja postanejo pisana, zabavna in veliko bolj sproščena.

Marko Juhant: 'Za denar velja enaka vaja kot za metlo. Dajte ga otroku v roke!'
Po besedah Marka Juhanta za ravnanje z denarjem velja enaka vaja kot za metlo: "Če hočemo, da bo otrok metlo obvladal tudi praktično, ne pa le 'vedel', kako se pometa, jo moramo otrokom dati v roke." Podal je tudi konkreten primer, kako otroka naučiti pametno ravnati z denarjem, da dobiobčutek za denar. Preverite!

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

5 stvari, ki jih počnejo starši, ko otroci zaspijo
Prav gotovo ste že kdaj slišali za nasvet: "Počivaj, ko otrok počiva." Najbrž bi si vsi to želeli res storiti, vendar v realnosti počnemo popolnoma druge reči. Katere so tiste najpogostejše?

Kako pomagati otroku pri poklicnem usmerjanju?
Otrok v času svojega odraščanja doživi dva prehoda, ki zahtevata pomembno odločitev o nadaljevanju šolanja. Prvi se zgodi na prehodu iz osnovne v srednjo šolo, drugi pa se zgodi v času mladostništva, pri izbiri študija. Čeprav pomoč staršev in vodenje v večji meri potrebujejo prvi, je pomembno, da starši stojijo ob strani tudi mladostniku, ki se odloča o svoji poklicni poti.

'Ti si moje prvo ogledalo. Imel se bom rad, kot me boš imela rada ti'
Kako pomembno je, na kakšen način gledamo svojega otroka? Na kakšen način ga spodbujamo, se z njim pogovarjamo, ga pohvalimo in pocrkljamo? Mu damo vedeti, da je dober, da je čudovit, da je lep? Kako se naša dejanja in besede odražajo na otroku? Preverite.

Česa vsega se lahko hči nauči od svoje matere?
Edinstvena vez med materjo in hčero poleg ljubezni, spoštovanja in prijateljstva ponuja tudi določene vzorce, ki jih mati hčeri ponuja in po katerih se le ta pozneje ravna. Kaj je tisto, česar želite naučiti svojo hčer?

8 stvari, ki jih učitelji montessori pedagogike izvajajo tudi doma
Glavni in končni cilj montessori pedagogike je vzgojiti srečnega in zadovoljnega otroka, ki bo tudi sam prispeval k srečnemu sobivanju v skupnosti in s tem ustvarjal srečnejši svet. Montessori vzgoja zagovarja to, da otroka opazujete in mu sledite, saj vam le on lahko pove, kaj potrebuje.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Laura M. Rak: 'Ne moreš biti vse naenkrat v istem obdobju'
Vas zanima, kaj se zgodi, ko se v eni osebi združita trmoglava in zaletava punca, zagnana arhitektka, ki obožuje svoje delo in mama, predana svoji družini? Preverite v spodnjih vrsticah.