Bibaleze.si

oblike

Prosti čas
19. 06. 2024 05.00

Poletna letovanja, okolje, kjer otrok lahko zasije

Letovanja in tabori vnašajo otrokom različne pomembne dejavnike za njihov psihosocialni razvoj. V novem okolju imajo zagotovljeno pridobivanje novih izkušenj. Pogosto otroci, ki se vključujejo iz socialno ranljivejših ozadij, nimajo priložnosti izbirati v paleti ponudnikov obšolskih dejavnosti. Tabori in letovanja so tako priložnost, da izkusijo različne dejavnosti: športne (namizni tenis, ročni nogomet, lokostrelstvo, supanje ...), kulturne (nastopi, improvizacija, priprava prireditve ...), glasbene (različni instrumenti, petje, ples) in socialne (reševanje problemov, iskanje rešitev, sodelovanje s skupino, skrb zase in druge).

Otroška imena
07. 06. 2024 05.00

Ljubka imena za otroke, rojene junija

Junij prinaša sladkobo, omamne dišave in pisanost. Takrat končno dozorijo jagode in češnje, zacvetijo vrtnice, hortenzije in številne medonosne cvetlice. Dan je dolg, noči so kratke in tople. Numerološko gledano je šesti mesec v letu poklon ljubezni, povezovanju, družini in razmerjem. Skratka, časti vse lepo, kar nas obdaja in tudi junijski otroci so pravi mali sončki. Preverite, kakšna imena zanje predlaga numerologinja Lili Sorum.

Dojenček
04. 06. 2024 13.30

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti

Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Malček
03. 06. 2024 03.30

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?

Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Porodnišnice
30. 05. 2024 05.00

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini

V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Ustvarjamo
25. 05. 2024 05.00

Ustvarjalne počitnice: barvanje kamenčkov na plaži

Poletni dnevi ob morju so ponavadi razposajeni in veseli, lahko pa tudi ustvarjalni. Ena izmed odličnih priložnosti za preživljanje najlepših počitniških dni je barvanje kamenčkov. S sicer preprosto, a izjemno zabavno dejavnostjo lahko ustvarimo čudovite spomine in unikatne umetniške izdelke, hkrati pa se povežemo z naravo ter prebudimo našo ustvarjalnost in domišljijo.

Otroška imena
20. 05. 2024 05.00

Ime grškega izvora, ki ga starši z veseljem izbirajo za svoje deklice

Dora je ime, ki zveni preprosto, elegantno in ima bogato zgodovinsko ozadje.

Malček
09. 05. 2024 05.00

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti

Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Družina in odnosi
30. 04. 2024 05.00

Izpoved starih staršev: 'Nočeva več paziti na vnukinjo, postalo je utrujajoče'

So babice in dedki dolžni čuvati svoje vnuke?

Zanositev
28. 04. 2024 04.15

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva

Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Trači
23. 04. 2024 07.59

Paris Hilton končno pokazala svojo drugorojenko

Bogata dedinja in podjetnica, Paris Hilton, je kar pet mesecev po rojstvu deklice London skrivala njene fotografije pred očmi javnosti. Tokrat pa je naredila izjemo in ob izidu najnovejše pesmi, posvečene hčerkici, ponosno delila družinske utrinke.

Novice
16. 04. 2024 04.45

Spletno nasilje: temna plat digitalnega sveta

Digitalni svet, hočemo ali nočemo, ima tudi temne plati, med drugim se vedno več govori o spletnem nasilju. Namreč s prisotnostjo na spletu in na družbenih omrežjih se možnosti za nasilje znatno povečajo. Več kot polovica osnovnošolcev in srednješolcev naj bi že doživela vsaj eno obliko spletnega nasilja. Ustrahovanje, sovražni govor, zasmehovanje, izsiljevanje in podobna dejanja, vse to ima negativen vpliv na duševno zdravje vsakega posameznika.

Novice
12. 04. 2024 03.30

Ohranjanje stika z otrokom je pomembno tudi za mame v zaporu

Mame, ki se znajdejo v zaporu, se soočajo s težkimi preizkušnjami, hkrati pa je materinstvo lahko še dodatni motivator temu, da je rehabilitacija uspešna, poudarja Tadeja Glavica, direktorica Zavoda za prestajanje zaporne kazni Ig. "V prvi vrsti notranja motivacija, odločitev, zdaj je pa res čas, da se nekaj spremeni." Novinarka oddaje Svet, Sara Volčič, je nedavno obiskala ženski zapor, v katerem lahko najmlajši otroci bivajo skupaj z mamami, medtem ko starejši lahko pridejo na obisk ali pa uporabljajo druge oblike komunikacije.

Vzgoja in vrtec
06. 04. 2024 05.00

To se dogaja z otrokom, kadar ga fizično kaznujete

Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim tudi sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom.

Recepti za malčke
29. 03. 2024 05.00

Recept za najlepše velikonočne piškote

Okusni raznobarvni piškoti so priljubljena poslastica za vsak praznik, še posebej za veliko noč. Pripravite in okrasite jih lahko skupaj z otroki.

Recepti za malčke
12. 03. 2024 02.15

Srčasti piškoti za materinski dan

Ker se materinski dan hitro približuje, lahko pripravite te čudovite rožnate marmeladne srčke, da z njimi pocrkljate svojo mamo. Lepi in rožnati, s krožnika pa bodo izginili, kot bi mignil!

Otroška imena
08. 03. 2024 04.30

Otroška imena, ki slavijo pomlad, sonce in življenje

Skoraj smo že zakorakali v sončno pomlad, ki nas napolni s toplino, upanjem in pozitivno energijo. Za vas smo pobrskali za otroškimi imeni, ki slavijo pomlad, sonce, svetlobo in življenje.

Zdrav otrok
21. 02. 2024 05.00

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja

Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

Vzgoja in vrtec
19. 02. 2024 02.30

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke

Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Otroška imena
18. 02. 2024 04.30

Krasna dekliška imena na črko L

Če iščete čudovito ime za deklico, ki se začne na črko L, smo za vas naredili seznam ožjega izbora predlogov.

Prosti čas
07. 02. 2025 12.17

Prešernov dan in ideje za dejavnosti z otroki

8. februarja slavimo največji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan. Ta dan je odlična priložnost, da otrokom predstavimo največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, in pomen slovenskega jezika, kulture in poezije. Kako? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Otroška imena
03. 02. 2024 05.00

Redko, a zelo lepo ime za deklice

Ime, ki ga nosi dekle uspešnega slovenskega kolesarja Primoža Rogliča in avtorica knjižne uspešnice 'Kilometer nič', je eno redkejših imen pri nas. Gre za krasno, kratko ime za deklice, ki vas bo prav gotovo navdušilo.

Novice
26. 01. 2024 05.00

Zakaj je pomembno, da so izdelki za otrokovo ustno zdravje biofunkcionalni

Učinkovita ustna higiena pri otrocih je temeljna za vzpostavitev pozitivnih navad in ohranjanje zdravega nasmeha za vse življenje, zato je priporočljivo, da so izdelki, ki jih za svoje otroke izberete, biofunkcionalni. To pomeni, da podpirajo in spodbujajo naravni razvoj otrokovih zob in čeljusti. Tako delujejo v sožitju z naravnim razvojem vseh delov ustne votline, od čeljusti in zob do dihanja.

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Prosti čas
16. 12. 2023 05.00

Pozimi zunaj lahkoz otroki počnete vse to

Dodobra smo že zajadrali v hladnejše obdobje leta, zato je pametno razmisliti, kaj boste z družino počeli v prostih dneh. Ker je zima kot nalašč za aktivnosti na prostem, vam predlagamo, da si organizirate čim več aktivnega preživljanja časa na prostem. Zimski športi in igre na snegu imajo na otrokovo psihofizično zdravje izjemno pozitiven vpliv. Ne le da si s tem krepijo imunski sistem, krepijo telesno kondicijo in gibalne sposobnosti, otroci na ta način krepijo tudi medsebojne vezi in dvigajo samopodobo.

Nosečnost
04. 12. 2023 05.00

Kateri izcedki v nosečnosti so nevarni?

Vaginalni izcedki so v nosečnosti popolnoma običajni in večinoma niso nevarni. Vseeno pa je nekaj kazalcev, da lahko vendarle nakazujejo težave. Kdaj se je smiselno posvetovati z ginekologom in poiskati zdravniško pomoč, sta pojasnila predstojnik Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva ter mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

Prosti čas
03. 12. 2023 05.00

5 aktivnosti, s katerimi boste zbližali družino v tem prazničnem času

Ko se temperature spustijo, dnevi pa krajšajo, lahko zabavno preživljanje časa z družino postane pravi izziv. Zaradi stresa usklajevanja dela s šolskimi in izvenšolskimi dejavnostmi vašega otroka ter tako imenovane sezonske depresije je iskanje načinov za zabavo družine lahko naporno. A za vas imamo nekaj odličnih idej.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Družina in odnosi
22. 11. 2023 05.00

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve

Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Šola in splet
20. 10. 2023 05.00

Nagradna igra: Osvoji sestavljanko priljubljene otroške serije

Sestavljanke navdušujejo otroke z različnimi oblikami, barvami in liki. Ne le, da se otroci med sestavljanjem sestavljank nadvse zabavajo, hkrati usvajajo številne veščine, med katerimi so tudi takšne, ki jim bodo pomagale pri šolskem uspehu. Sodelujte v naši nagradni igri in zadenite super sestavljanko priljubljene otroške serije Gabijina mačja hišica. Prijavnico najdete na dnu članka.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986