Bibaleze.si

oblike

Prehrana za dojenčke
22. 06. 2025 02.42

Uvajanje dojenčka na gosto hrano z metodo BLW

Kratica BLW pomeni Baby-Led-Weaning oz. uvajanje goste hrane na otrokovo pobudo. Za razliko od hranjenja po žlički, kjer dojenčku ponujamo kašice oz. spasirano hrano, ki jo po možnosti v njegova usta kar vlijemo, da jo le še pogoltne, se pri BLW metodi dojenčku ponudi večje kose hrane, ki jih v roko prime sam in preko spoznavanja, opazovanja, sesanja, cuzanja, grizljanja tudi poje.

Novice
19. 06. 2025 11.55

Spolno zlorabil 12-letno pastorko: Kako prepoznati zlorabo in kje jo prijaviti

Na koprskem okrožnem sodišču se je končalo sojenje moškemu, ki naj bi več let spolno zlorabljal svojo pastorko. Moškega so obsodili na 11 let zapora. Ta primer izpostavlja pomembnost tega, da o spolnih zlorabah otrok odkrito govorimo, jih znamo prepoznati, preprečiti in žrtvam zagotoviti ustrezno pomoč ter zaščito.

Ustvarjamo
05. 06. 2025 03.15

Kako izdelati semenske bombice iz recikliranega papirja – zabaven DIY projekt za otroke

Izdelava semenskih bombic je zabaven in poučen projekt za otroke vseh starosti, ki združuje ustvarjalnost, ekologijo in ljubezen do narave. Namesto tradicionalnih glinenih semenskih bombic lahko za osnovo uporabimo recikliran papir – manj nereda, več barv in oblike ter enkratna priložnost za skupno ustvarjanje.

Novice
04. 06. 2025 11.40

Ob mednarodnem dnevu otrok – žrtev nasilja: Otroštvo naj bo varno zavetje, ne prostor strahu

4. junija obeležujemo mednarodni dan otrok – žrtev nasilja, ki nas opominja na številne otroke po svetu, pa tudi v Sloveniji, ki so žrtve telesnega, čustvenega, spolnega ali drugega nasilja.

Zdrav otrok
26. 05. 2025 14.16

Teh živil otroci do 5. leta starosti ne bi smeli uživati

Mama dveh otrok in zdravstvena uslužbenka Nikki Jurcutz, ki je tudi na čelu organizacije Tiny Hearts Education, na svojih družbenih profilih redno objavlja nasvete in opozorila za starše, s katerimi želi opozoriti na določene nevarnosti. Tokrat je objavila seznam živil, ki pri otrocih, mlajših od pet let, pomenijo potencialno tveganje za zadušitev.

Malček
22. 05. 2025 02.15

Kdaj je čas, da otrok preneha uporabljati dudo?

Duda je pogosto nepogrešljiv pripomoček za pomirjanje dojenčkov. Čeprav marsikomu predstavlja hitro rešitev v stresnih trenutkih, zobozdravniki opozarjajo, da lahko njena dolgotrajna uporaba negativno vpliva na razvoj otrokove čeljusti, zobovja in celo govora.

Svet slavnih
12. 05. 2025 10.49

Teja Jeglič izbrala redko ime za novorojenko – takšnega imena ne slišite vsak dan

Slovenska modna oblikovalka in vplivnica Teja Jeglič je doživela enega najlepših trenutkov v življenju – ponovno je postala mamica. Pretekli konec tedna je v kranjski porodnišnici na svet prijokala njena drugorojenka, veselo novico pa je Teja delila s svojimi sledilci na družbenih omrežjih.

Porodnišnice
06. 05. 2025 09.52

Prijazna manjša porodnišnica med Ljubljano in morjem

V središču Notranjske, med Ljubljano in morjem, stoji ena najbolj priljubljenih manjših porodnišnic v Sloveniji. V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer mamice rojevajo že desetletja, si prizadevajo za visoko strokovnost, individualno obravnavo ter občutek varnosti in topline.

Partnerski odnosi
05. 05. 2025 03.00

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'

Fizično nasilje, čustvena manipulacija, poniževanje, ustrahovanje, molk kot kazen in celo spolna prisila – vse to so oblike nasilja, ki jih številne ženske doživljajo v partnerskih ali drugih bližnjih odnosih. Čeprav se zunanjemu opazovalcu zdi povsem logično, da bi morali tak odnos takoj prekiniti, pa za žrtev ta odločitev pogosto ni preprosta. Ravno nasprotno – mnoge ženske ostajajo ujete v začaranem krogu zlorabe, opravičevanja in upanja, da bo nekoč bolje

Nosečnost
30. 04. 2025 04.00

Znaki, da pričakuješ fantka: Kaj pravijo ljudske zgodbe in kaj pravi znanost?

Ko izveš, da si noseča, je naravno, da te zanima, kakšnega spola bo tvoja mala prihodnost. Medtem ko številni ljudje zaupajo ljudskim zgodbam in preizkušenim teorijam o tem, kako prepoznati spol otroka, znanstvene raziskave ponujajo bolj zanesljive metode za odkritje te skrivnosti.

Otroška imena
28. 04. 2025 08.56

Zakaj slovenski starši izbirajo to priljubljeno ime za svoje deklice?

Dotično ime za deklice je eno izmed najbolj priljubljenih ženskih imen v Sloveniji. Je kratko, melodično in polno pomena. Izhaja iz imena Katarina, vendar je skozi generacije postalo povsem samostojno ime, ki navdušuje s svojo simboliko in preprostostjo.

Partnerski odnosi
28. 04. 2025 03.00

6 pogostih sporov parov med nosečnostjo in kako jih enostavno rešiti

Nosečnost je obdobje, polno veselja in pričakovanj, a tudi izzivov za bodoče starše. Med tem časom se lahko pojavijo običajni spori med partnerjema, ki lahko vplivajo na kakovost vajinega odnosa. Preberite nasvete strokovnjakov, kako se spopasti z najpogostejšimi težavami in jih rešiti na pozitiven način.

Svet slavnih
22. 04. 2025 14.15

Colin Farrell sprejel težko, a srčno odločitev za sina z Angelmanovim sindromom

Colin Farrell je odprto spregovoril o težki odločitvi, da svojega sina z Angelmanovim sindromom preseli v ustanovo za dolgotrajno oskrbo. Kljub temu, da si želi biti vedno ob njem, je priznal, da je zaradi morebitnih nepričakovanih težav pomembno zagotoviti njegovo prihodnost v varnem in podpornem okolju.

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Novice
02. 04. 2025 05.00

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Zdrav otrok
01. 04. 2025 11.59

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje

Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Dojenček
31. 03. 2025 05.00

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni

Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Nosečnost
24. 03. 2025 16.09

Kdaj in kako narediti nosečniški test?

Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Malček
18. 03. 2025 05.00

Nasveti za odvajanje vašega malčka od dude

Dude nudijo dojenčkom udobje in občutek varnosti, predvsem pa tolažbo v stresnih trenutkih. A slej ko prej pride čas, ko morajo starši svojim malčkom pomagati opustiti to pomirjujočo navado. Na kakšen način to storiti, da bo čim manj stresno za vas in otroka? Ponujamo nekaj predlogov.

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Porodnišnice
06. 03. 2025 05.00

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo

Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Resnične zgodbe
06. 03. 2025 05.00

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"

Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Najstniki
04. 03. 2025 05.00

Kako krepiti samopodobo najstnika?

Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Nosečnost
12. 02. 2025 05.00

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti

Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

Prosti čas
11. 02. 2025 05.00

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?

Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

Lepota in moda
05. 02. 2025 05.00

To so popolne poročne obleke za nosečnice

A vas bo na vaš poročni dan morda krasil nosečniški trebušček in ne veste, kako se bo ujemal z vašo obleko? Potem ste na pravem mestu!

Najstniki
29. 01. 2025 05.00

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske

V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

Malček
27. 01. 2025 05.00

Zato je dobro, da se otrok samostojno igra

Otroka spodbujajte k samostojni igri, saj se bo s tem naučil samostojno razmišljati in razvijati lastne ideje ter rešitve, hkrati pa bo krepil svojo kreativnost in razvijal domišljijo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986