občutki

Kako biti najboljši očka in mož?
Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Ko zaradi pluska ni sreče in veselja
Izostanek menstruacije, nenavadna slabost in drugi znaki, ki kažejo, da v vas raste novo življenje, vas lahko presenetijo tudi, ko je otrok zadnja stvar, o kateri razmišljate. Kako se soočiti z nepričakovano nosečnostjo skozi vidik čustev?

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?
Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.

Novinarka Tjaša Petrič Cvet: Imela sem občutek, da bo fantek, in imela sem prav
Tjaša Petrič Cvet, znana in prodorna novinarka oddaje Svet na Kanalu A, je pred dnevi rodila svojega prvorojenca. V pogovoru nam je zaupala, ali je bila tipična nosečnica ter kakšni so bili njena porodna izkušnja in prvi občutki po prihodu iz porodnišnice. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj je disforija ob refleksu praznjenja dojke?
Čeprav misel na dojenje pogosto spremljajo asociacije harmonične povezanosti matere in otroka, ki uživata v najbolj intimnih skupnih trenutkih, obstaja tudi druga plat dojenja. Pa s tem ne mislimo težav s pristavljanjem, bolečih bradavic ali kakšne druge tegobe novopečenih mater, ampak gre za še dokaj neznan pojav z imenom D-MER. Gre za disforijo ob refleksu praznjenja dojke.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

'Hvala ginekologinji, ki naju je tisto noč rešila'
Pogumna mlada mamica, Brina, je z nami delila porodno zgodbo, v kateri sta kljub začetnemu strahu in občutku nemoči ob porodu z možem dobila najlepše darilo, malega borca Gala. Preberite si njihovo zgodbo.

Lea Sirk: 'Žal mi je, da tega nisem storila že prej'
Vedno nasmejana, energična in simpatična Primorka Lea Sirk je z nami delila veselo novičko o nosečnosti. Skupaj s srčnim izbrancem, slovenskim košarkarskim reprezentantom in članom KK Cedevite Olimpije, Alenom Hodžićem, pričakujeta sinčka.

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče
Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

'Vi otroci ste še premajhni, vi otroci se ne smete o tem pogovarjati'
V življenju se nam dogajajo lepe in manj lepe stvari. Med vsemi čudovitimi spomini in izkušnjami naletimo tudi na žalost, nemoč in izgubo. A ne zmore vsakdo v težki osebni izkušnji najti tudi kaj pozitivnega, kot je to zmogla mlada Trboveljčanka, Metka Dolanc.

To otroka oropa otroštva in ga prisili k prezgodnji odraslosti
Nepredvidljivost, nekonsistentnost, nezanesljivost in kaos so le nekatere od značilnosti družine, v kateri je prisoten alkoholizem. Čustvene potrebe otroka, ki odrašča ob zasvojenem staršu, so zanemarjene, kar vodi v številne čustvene in vedenjske težave, ki jih lahko spremljajo skozi celo življenje.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?
Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Je čas za iskanje novega ginekologa?
Verjetno ni ženske, ki bi v ginekoloških pregledih uživala – nenazadnje gre za telesno in tudi čustveno zelo občutljivo področje. A medtem ko imajo nekatere pred obdobnimi pregledi samo malce neprijeten občutek, pestijo druge močan strah in tesnobna občutja že ob besedi "ginekolog". Kaj vse se lahko skriva zadaj in kdaj je čas za menjavo ginekologa?

Tako je videti 'moja punca' 30 let kasneje
Prav gotovo se še spomnite simpatičnega filma iz devetdesetih, ki govori o prvi ljubezni in odraščanju, konča pa se s tragično smrtjo. Film, v katerem je glavno vlogo odigrala Ana Chlumsky, je navdušil gledalce vseh starosti, predvsem pa otroke. Kje je lepotica danes?

Vas je strah, ste napeti in imate nelagodne občutke? Lahko gre za tokofobijo
Ste vedeli, da je v nekaterih primerih strah pred porodom lahko tako močan, da se ženska nikoli ne odloči za otroka? Če pa se že, jo močna občutja tako zelo ohromijo, da ji obdobje nosečnosti predstavlja pravo nočno moro. Zakaj se tokofobija pojavi in kako si v takšnem primeru pomagati, si preberite v spodnjih vrsticah.

Kaj, ko se po porodu zgodi najhujše?
Včasih se zgodi, da nosečnost ne poteka normalno ali da se pri porodu zgodi najhujše. "Preizkušnjo, s katero se morata soočiti starša, se težko ubesedi," pravi sogovornica, ki je pred tremi leti doživela smrt svojega še nerojenega otroka in se odločila, da svojo izkušnjo deli z nami.

Iskreno o tem, zakaj ne seksata
Ameriški zakonski svetovalec John Gray pravi, da imajo pari danes veliko redkeje spolne odnose, kot razglašajo mediji. Seveda je na svetu veliko spolnosti željnih žensk in moških, a po nekajletnem skupnem življenju postanejo pomembnejše druge stvari. Služba, skrbi, ustvarjanje doma, otroci ... in spolnost je kaj kmalu odrinjena na stranski tir.

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Pismo sami sebi: 'Strah me je. Strah me je vsega okoli nas'
Ne spomnim se prav dobro, kdaj točno se je začelo in kdaj se je v meni prvič prebudil tovrsten strah. Zlohoten, temačen, strašljiv. Prej sem bila namreč neustrašna, glasna, smejala sem se tako močno, da je bilo slišati odmev mojega smeha daleč naokoli. Vsi so se nalezli te pozitivne energije. Zdaj pa postajam vse bolj tiha in zaprta vase; strah me je. Strah vsega okoli nas.

Kdaj je ’varen’ čas za razkritje nosečnosti?
Marsikatera srečna nosečnica se ob potrditvi nosečnosti sprašuje, kdaj je pravi čas za razkritje vesele novice. Kdaj povedati družini, prijateljem, sodelavcem? Nekatere ženske novica navda s tolikšno srečo, da je enostavno ne morejo skriti, druge so malce bolj zadržane in se držijo ’zlatega’ pravila 12 tednov, tretje pa čakajo z razkritjem, dokler le gre. V vseh primerih velja, da ni napačnega časa, ko lahko sporočite veselo novico vsem najbližjim.

Za vse mame, ki pričakujejo drugega otroka
Vsaka nosečnost zase je lahko popolnoma drugačna od pretekle izkušnje. Zato nikar ne pričakujte, da bo v drugo popolnoma enako kot prvič. Izognite se presenečenjem in ugotovite, kaj vas čaka v prihodnjih mesecih.

Tako je videti Santiago Enrique, sin Eve Longoria
Eva Longoria je pri 43. letih prvič postala mamica in vse od takrat navdušuje s fotografijami in objavami, ki več kot dokazujejo, da je v odlični formi in da v materinski vlogi izjemno uživa in se zabava.

'Po porodu mi ni več do spolnosti'
Preobremenjenost ob rojstvu novega družinskega člana postavi spolnost za nekaj časa na stranski tir. Nekateri pari pa se tudi po 18 mesecih od poroda še vedno soočajo s pomanjkanjem spolnega življenja. Kakšni so razlogi za to?