občutki

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka
Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

Top ideja za prvomajske počitnice, ki vas bo navdušila
Med počitnicami smo se odpravili na cestno potovanje po južni Dalmaciji, mimo črnogorskega Hercegnovega do Mostarja in nazaj. Luštno je bilo in zdaj resno razmišljamo, da bi podobno dogodivščino ponovili med prvomajskimi prazniki, mogoče s kakšnim dodatnim ovinkom in z drugimi mimoidočimi postojankami, za katere nam je prvič zmanjkalo časa.

To so posledice 'gaslighting starševstva'
'Gaslighting' je subtilna in prikrita oblika psihične zlorabe, ki vključuje ponavljajoče se poskuse vplivanja na osebo, da ta sčasoma začne dvomiti v svojo presojo, spomin, razum – vase. V tem kontekstu starš, ki pri svoji vzgoji uporablja 'gaslighting', dosledno zanika ali oporeka otrokovemu doživljanju in izkušnjam ter s tem spodkopava njegov občutek za resničnost. V nadaljevanju preverite, kakšne so lahko posledice za otroka.

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'
Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

5 stvari, ki si jih potihem želi vsaka novopečena mama
Postati novopečena mama je edinstven in krasen občutek, po drugi strani pa zahteva mnogo energije, predanosti, potrpežljivosti in ljubezni, kar je lahko na trenutke povsem izčrpavajoče. Kaj je tisto, česar si želi vsaka novopečena mamica, pa tega ne bo priznala na glas?

Kakšni so znaki spontanega splava?
Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Znana Slovenka iskreno o pričakovanju prvega otroka
"Pravijo, da na otroka nikoli ne moreš biti pripravljen in kljub najinim zrelim letom tudi midva še nisva. Ampak dojenček prihaja in midva se spuščava v to pustolovščino z veselimi in predvsem mešanimi občutki. Vse, kar si želiva, je, da bo zdrav. No, Marko si želi, da bi bil fantek," je na družbenih omrežjih zapisala podjetnica in ustvarjalka digitalnih vsebin Katarina Benček ob razkritju, da bo prvič postala mamica.

Znan Slovenec se je razveselil rojstva sina
Zmagovalec osme sezone MasterChefa Slovenije, Luka Novak se je skupaj s soprogo Klaro razveselil prvorojenca. " Ni dovolj besed, da bi lahko izrazil, koliko ljubezni in sreče čutim v tem trenutku," je zapisal v objavi.

"Vem, da imata starša raje sestrico kot mene!"
Ko otrok staršu očita, da ima raje sestrico ali bratca, je starš šokiran. Starši vzgajajo svoje otroke v prepričanju, da ne delajo razlik, a raziskave kažejo, da je naklonjenost staršev enemu od otrok zelo pogosta. Prisotna je namreč v 65 % družinah in je predmet številnih raziskav v različnih kulturah. Treba je vedeti, da je zelo škodljiva, saj se dolgotrajne posledice odražajo v počutju otrok v vseh obdobjih življenja. V večini primerov se starši svojega vedenja niti ne zavedajo.

Kaj se skriva za izrazitim razočaranjem zaradi spola otroka
Nekateri starši ob novici, da pričakujejo novega člana družine, navijajo za fantka, drugi za deklico. A tudi če se želja ne uresniči, na koncu pri večini obvelja, da ne glede na to, kaj bo, bomo srečni. A kaj takrat, ko je razočaranje veliko in morda pospremljeno celo s težjimi stiskami in zavračanjem otroka.

Kako na deklice vpliva odraščanje brez očeta
Odnos med očetom in hčerko igra ključno vlogo pri njenem čustvenem in psihološkem razvoju. Oče ji nudi ljubezen, vodstvo in podporo. Njegova prisotnost ji pomaga oblikovati samospoštovanje, zaupanje in varno navezanosti. Je prvi moški v njenem življenju, ki ji predstavlja neke vrste zgled, in lahko močno zaznamuje njen kasnejši odnos do moških. Kaj pa, če je deklica odraščala ob očetu, ki je bil fizično ali čustveno odsoten?

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka
Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

'Odšla sem na božično noč, ko sem bila pretepena kljub prisotnosti dveh malčkov'
Okoli nas je ogromno tragičnih zgodb, ki jih nikdar ne bomo prepoznali ali spoznali. Za nasmehi, krasnimi fasadami in fotografijami srečnih družin se lahko skriva marsikaj. Svojo zgodbo o peklu, ki se je odvijal v zlati kletki, nam je zaupala 27-letna Ana, ki se ji je uspelo izviti iz okovov in zaživeti polno življenje mlade mamice dveh otrok.

Pravijo, da so to najlepši kotički za praznične izlete
Naj si bo v šolo, službo ali na izlet – potovanje z vlakom je vselej dogodivščina, ob kateri nas prevevajo posebni občutki. Morda zato, ker prebudi spomine na otroštvo, ko smo poslušali pravljice o pogumnih lokomotivah in komaj čakali, da gremo na izlet z vlakom. Pa tudi, če samo do naslednje postaje. Morda je kriv enakomeren nežen zvok, ki smo mu priča med potjo. Ali kaj tretjega. Dejstvo je, da ima vlak posebno mesto v naših srcih, zato bi ga morali večkrat izbrati za svoje prevozno sredstvo. In čarobni praznični ter idilični zimski dnevi so kot nalašč za to.

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'
''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Blog: 'Eno samo neskončno dolgo čakanje'
Mogoče je čas, da spregovorimo še kakšno besedo o potrpežljivosti. Vrlina, ki je v vsakem pomenu besede povezana s pojmom starševstva, in priznam, da je sama nimam veliko, ali bolje rečeno: je nisem imela. Sedaj pa se je učim. In to zares učim. Intenzivno.

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Kate razkrila, da se princ Louis uči o čustvih s tehniko iz 80. let
Mali princ Louis je znan po svojem ekspresivnem vedenju in pačenju v javnosti. S svojim otroškim pristopom na javnih prireditvah vedno nasmeje vse, ki spremljajo kraljeve protokole. A tako kot drugi njegovi vrstniki, se mora tudi mali princ priučiti izražanja čustev. Njegova mama Kate je zdaj odkrila, na kakšen način to počne.

'Kakšna mama pripelje na svet otroka, ki se morata boriti, še preden ju vzame v naročje?'
Petra Znoj se je po porodu spopadala s strahom ter občutki krivde in osamljenosti. Spraševala se je: "Kaj bi lahko storila drugače? Kako bi lahko preprečila prezgodnji porod? Kako bi lahko svojima dvojčkoma pomagala v borbi za življenje?" Njen vsakdan je bil poln negotovosti in skrbi za preživetje njenih nedonošenčkov. Ogromno moč je za njiju črpala iz sebe, največjo uteho pa je našla pri mamicah, ki so preživljale podobno. Takrat se je rodil projekt "Junaki prvega nadstropja" in z njim se zdaj širi glas, ki naj ga slišijo vse mamice nedonošenčkov. Tiste, ki so že, in tiste, ki še bodo.

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?
Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Izpovedi mamic, ki obžalujejo porod: "Nisem bila pripravljena na to"
Sama izkušnja poroda zna biti precej travmatična. Mamice, ki se spopadajo s tesnobnimi občutki in anksioznostjo po porodu, pa se hkrati spoprijemajo tudi s slabo vestjo, ker ne čutijo zgolj samo sreče in veselja. O tem so iskreno spregovorile v anonimnih objavah, ki so jih delile na spletu.

'Mami sem zaupala, kaj počne očim, ko sva sama, a ni ukrepala'
So teme, o katerih je lahko govoriti, in so teme, ki so težke, žalostne in vzbujajo mnogo neprijetnih občutkov, še posebej, ko se zavemo, da gre za ranljive otroke, ki si sami ne morejo pomagati. Govorimo o žrtvah spolnih zlorab, ki nikoli ne bodo mogle povsem pobegniti pred svojimi travmatičnimi spomini, a si lahko opomorejo, če jim bomo za začetek verjeli in jim ponudili pomoč.

'Najbolj mi ostaja v spominu njen nasmeh in nešteti poljubi'
Soočanje z minljivostjo, boleznimi in hudimi diagnozami je nepredstavljivo marsikateremu odraslemu človeku. Toliko bolj nepredstavljivo je, če takšne stvari doživlja otrok. Rakave bolezni prizadenejo tako bolnika kot svojce, toliko bolj pa starše, če zboli otrok. Najbolj boleči del življenja pa je zagotovo ta, če in ko se mora starš posloviti od svojega otroka. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Razkritje družinske skrivnosti ji je obrnilo svet na glavo
Igralka je novico, ki ji je spremenila življenje, razkrila v svoji novi knjigi Thicker Than Water ter v enem zadnjih intervjujev odkrito spregovorila o tem, kako je vplivala nanjo.

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'
Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Zvezdnica prekinila tišino in delila svoje nosečniške travme
Kelly Osbourne je spregovorila o pritiskih, s katerimi se je soočala med nosečnostjo. Devet mesecev je preživela v zasebnosti, česar danes ne obžaluje. Priznala je, da se je že od najstniških let soočala z občutki sramu glede svojega telesa, saj so jo označevali za "debelo hčer".

Nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo
Odnos med materjo in hčerko velja za enega najbolj kompleksnih in izjemno globokih. Lahko predstavlja vir neverjetne topline in radosti ali pa težke stiske in konfliktov. V nadaljevanju sledijo vse tiste nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo, ki imajo pomemben vpliv tudi v odraslem življenju.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?