Bibaleze.si

občutek varnosti

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2024 04.00

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Razvoj in odnosi
20. 11. 2024 05.00

Nespoštljiv odnos najstnika do staršev in preizkušanje meja – kako ravnati?

Najstniška kršitev mej in nespoštljivo obnašanje sta za obdobje pubertete precej normalna, saj se še sama struktura možganov ni dovolj razvila. Najstnik tako ne zmore obvladovati svojih impulzivnih čustev. Prav tako se občutek za odgovornost razvije nekje do 21. leta. Zaradi tega najstniki pogosto ne dojemajo popolnoma posledic svojih dejanj, so impulzivni in nagnjeni k nepremišljenemu vedenju.

Očkov kotiček
19. 11. 2024 02.30

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna

Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Družina in odnosi
12. 11. 2024 03.00

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj

Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Naslovnica
07. 11. 2024 05.00

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo

Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Za mami
05. 11. 2024 04.00

Zvezdnica priznava, da je težko prekiniti vzorce iz otroštva

Zvezdniška igralka Eva Mendes, mamica dveh otrok, je odkrito spregovorila o težavah, s katerimi se sooča kot starš, ena izmed njenih izpovedi pa bo verjetno blizu mnogim staršem današnjega časa.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Vzgoja in vrtec
24. 10. 2024 08.20

Bi vedeli, kaj storiti, če se dojenček začne dušiti?

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev in povsem spremeni dinamiko ter način življenja. Mnoge pare zato upravičeno skrbi, ali bodo prihajajoči nalogi zares kos. Na srečo obstaja program, ki vas s praktičnimi nasveti opolnomoči za samozavestno soočanje z vsakdanjimi izzivi starševstva.

Malček
24. 10. 2024 04.00

Imate doma malega škorpijona? Največ boste dosegli z objemi

Celo pri izredno majhnem škorpijonu že lahko opazimo izrazito trmast značaj. So zelo čustveni, skrivnostni in zvesti. In zelo zelo veliko boste naredili (tudi zase), če ga boste imeli brezpogojno radi.

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Vzgoja in vrtec
22. 10. 2024 04.00

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku

Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Partnerski odnosi
13. 10. 2024 04.00

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos

Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

Šola in splet
11. 10. 2024 04.15

Koliko časa pred zasloni je preveč?

V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Razvoj
24. 09. 2024 09.45

To je za otroke in njihov razvoj izjemnega pomena

V današnjem svetu, kjer se velik poudarek namenja akademskim uspehom otrok in mladostnikov, se pogosto nenamerno spregleda pomen ustvarjalnosti. V tem članku si preberite, zakaj je spodbujanje kreativnosti pri otrocih in mladostnikih tako pomembno.

Novice
18. 09. 2024 04.15

Sodelujte v nagradni igri za slikanico Medved Henri in klic na 112

Znanje in poznavanje prve pomoči lahko močno vpliva na samozavest, varnost in sposobnost otroka, da pomaga drugim. Sodelujte v naši nagradni igri in se potegujte za poučno in krasno knjigo, s pomočjo katere boste otroku približali znanje iz prve pomoči. Vse, kar morate storiti, je to, da izpolnite spodnjo prijavnico.

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Družina in odnosi
08. 09. 2024 04.45

5 prednosti otrok, ki odraščajo blizu starih staršev

Ko imaš otroke, je lepo in koristno, če so starši blizu. Stari starši imajo namreč velik vpliv na to, kako odraščajo naši otroci, hkrati pa so nam v veliko pomoč pri varstvu. Navajamo pet prednosti otrok, ki živijo v bližini starih staršev.

Novice
26. 08. 2024 05.00

Lahkonočnice že osem let pomagajo staršem pri uspavanju malčkov

Spanje je eden ključnih procesov za zdravo rast ter telesni in spoznavni razvoj otroka. Vendar pa uspavanje malčkov marsikateremu staršu predstavlja velik izziv. A1 Slovenija zato s projektom Lahkonočnice že osmo leto staršem in vzgojiteljem ponuja kakovostne sodobne slovenske zvočne pravljice, ki otroke zazibljejo v sladek sen. Bogata zbirka več kot 160 pravljic, ki nastaja v sodelovanju z znanimi slovenskimi pisatelji in pripovedovalci, je brezplačno dostopna kadarkoli in kjerkoli v mobilni aplikaciji Lahkonočnice.

Očkov kotiček
24. 08. 2024 04.45

Kako odnos z očetom zaznamuje naša življenja?

Oče je pomembna figura v našem življenju. Kakšen je položaj očeta v družinskem sistemu in na kakšen način nas odnos z očetom zaznamuje? Več o tem v tokratnem prispevku.

Za mami
16. 08. 2024 14.50

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?

Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

Družina in odnosi
12. 08. 2024 05.00

To se zgodi, ko se starša prepirata pred otrokom

Način, kako starši razrešujejo svoje spore, lahko otroke zaznamuje za vse življenje. Kako starševski prepiri vplivajo na njih in njihovo duševno zdravje?

Otroška imena
05. 08. 2024 05.00

Fantje s tem imenom stremijo k uspehu

Kaj pomeni ime Nik in od kod izvira? Preverite.

Vzgoja in vrtec
27. 07. 2024 05.00

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine

Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1063