občutek varnosti

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Delovna akcija uspela: Nevarne stopnice so postale preteklost
Ali vas skrbi varnost vaših otrok v domu? V zadnji epizodi oddaje Delovna akcija so prikazali, kako lahko preprosti ukrepi, kot so namestitev varnostnih vratc na stopnicah, močno izboljšajo varnost vaših najmlajših.

Klepet z Nino Donelli: Takšna je bila njena porodna izkušnja
Nina Donelli, znana slovenska pevka, nam je v pogovoru zaupala, da porod ni bil ravno mačji kašelj. Povedala pa nam je tudi, kakšni so bili prvi trenutki z novorojenko, o radostih in izzivih ter o ljubezni, ki jo čuti do svoje hčerke.

Prvi sprehod z novorojenčkom: Kdaj in kako na sveži zrak?
Nekateri se na prvi sprehod z novorojenčkom odpravijo takoj po prihodu domov, spet drugi pa čakajo kar dva meseca, preden se odločijo za ta korak. Kaj je prav? Kdaj je primerno otroka prvič peljati na sveži zrak?

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki
Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +
Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Nasveti za odvajanje vašega malčka od dude
Dude nudijo dojenčkom udobje in občutek varnosti, predvsem pa tolažbo v stresnih trenutkih. A slej ko prej pride čas, ko morajo starši svojim malčkom pomagati opustiti to pomirjujočo navado. Na kakšen način to storiti, da bo čim manj stresno za vas in otroka? Ponujamo nekaj predlogov.

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo
21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Kako plišast zajček otroku okrepi občutek varnosti?
Otrokova temeljna potreba po varni navezanosti na njemu bližnjo ljubljeno osebo je pomemben dejavnik v razvoju otroka. Razvije se v prvih 18 mesecih in se odraža v močni potrebi iskanja bližine in stika z otroku bližnjo osebo (najpogosteje v zgodnjih razvojnih fazah z mamo). Zgolj če otrok v varni navezanosti razvije občutek, da so njegove čustvene in fizične potrebe prepoznane in ustrezno izpolnjene, bo lahko navezanost razvil v čustveno bližino in si dovolil ohranjati občutek lastne vrednosti v ljubečih, varnih odnosih.

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Objem staršev je najboljše 'zdravilo' za otroka
Vsak, ki prihaja iz funkcionalne in tople družine, prav dobro ve, kako izjemno pomirjujoče lahko deluje materin ali očetov objem ob trenutkih slabosti, nemoči ali žalosti. Včasih se zdi, da ko nas objameta mama ali oče, vse težave izginejo in svet se za trenutek zdi bolj varen. Je res?

Ta navada lahko vpliva na otrokov govorni razvoj
Mnogi starši omogočajo otrokom uporabo mobilnih naprav, vendar je pomembno spremljati, koliko časa preživijo z njimi.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

'Kdo potrebuje štorkljo, če imamo za volanom njega'
Iz Hrvaške prihaja lepa zgodba, ki govori o predanosti reševalnega osebja, vse od voznika, do medicinskih sester ter zdravnikov - vsi so bili ključni, da je imela predčasno rojena deklica varen in lep prihod na svet.

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina
Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo samski očetje
Pravijo, da tisto, kar te ne ubije, te naredi močnejšega – vendar to velja le, če uporabimo prava orodja za soočanje z izzivi v življenju in se jih naučimo premagati. Vsi se kdaj v življenju srečujemo z izzivi, tukaj pa so 4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo očetje samohranilci, in nasveti, kako jih premagati.

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?
Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Kako se spopasti z občutkom krivde ob vrnitvi na delo po porodniškem dopustu?
Vrnitev na delo po porodniškem dopustu je eden najtežjih trenutkov v življenju vsake matere. Po mesecih, preživetih s svojim novorojenčkom, se pojavijo občutki krivde in negotovosti. Kako uskladiti materinske obveznosti z delovnimi in kako ohraniti ravnotežje med obema vlogama je nedvomno pogosto vprašanje.

Pogovor o slabih novicah: Nasveti za starše
Ko se z otrokom pogovarjate o žalostnih dogodkih, kot so tragedije v medijih, je pomembno, da ločite svoje čustvene reakcije od tistega, kar boste povedali otrokom. Prvi korak je, da si vzamete čas, da se prilagodite slabim novicam, saj bo pogovor lažji, ko boste pomirjeni. Otroke je treba obravnavati tudi glede na njihovo starost.

Zakaj je humor generacije Z tako nenavaden?
Za večino ljudi, ki so starejši od 30 let, se zdi humor generacije Z pogosto tuj, kajti njihov humor je temačen ter nabit s cinizmom, absurdom in je hitro spreminjajoč.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

10 razlogov, zakaj je dobro odraščati s hišnimi ljubljenčki
Veliko je pozitivnih razlogov, zakaj je dobro, da otroci odraščajo ob hišnih ljubljenčkih. Ti namreč lahko otroke naučijo številnih različnih življenjskih veščin, poleg tega so tudi izvrstni prijatelji, ki bodo vašemu otroku vedno stali ob strani.

Nasveti za bodoče očete: kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi
Porod je eden najbolj pomembnih in čustvenih trenutkov v življenju vsakega starša. Kot bodoči oče imate ključno vlogo pri tem, da svojo partnerko podprete, ji stojite ob strani in poskrbite, da se počuti varno. Porod je lahko izziv, toda s pravo pripravo in ustrezno prisotnostjo lahko postanete njen največji zaveznik v teh posebnih trenutkih. Tukaj so nasveti, ki vam bodo pomagali razumeti, kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi.

Kako otroka odvaditi od dude?
"Svojega ne bom navadila na dudo," je odločna marsikatera mamica. A ko se otrok rodi, spozna, da je duda zelo priročno sredstvo za umiritev. Zakaj je tako pomembna, na kaj je treba biti pozoren pri uporabi in kako otroka odvaditi od nje, si preberite v spodnjih nasvetih.

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja
Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

4 stvari, ki lahko negativno vplivajo na otrokov razvoj
Ohranjanje prijetnega vzdušja v domu pomaga pri otroku krepiti občutek varnosti in samozavesti. Po drugi strani pa je lahko otrok, ki je nenehno izpostavljen slabemu vedenju svojih staršev, nagnjen k razdražljivosti in nervozi. Preverite, katere štiri stvari, ki jih starši počnejo, po mnenju strokovnjaka slabo vplivajo na otroke.

7 razlogov, zakaj bi otroci morali odraščati v mirnem okolju
Miren in topel dom je osnova za otrokovo čustveno, duševno in fizično dobro počutje. Otroci uspevajo v okoljih, kjer se počutijo varne, negovane in cenjene. Harmonični odnosi pa so ključnega pomena za spodbujanje njihovega razvoja. Psihologinja navaja več razlogov, zakaj je za otroke bistvenega pomena, da odraščajo v mirnem in podpornem okolju.