Bibaleze.si

nimajo

Novice
01. 12. 2019 05.37

Adventni venci kot simbol upanja, miru, veselja in ljubezni

December je začetek prazničnega obdobja. Mnogi postavijo na mizo adventni venec s štirimi svečami, vsako nedeljo se prižge ena dodatna.

Blog
27. 11. 2019 07.46

'Želim si, da bi bili hvaležni, da bi cenili darila, da bi se veselili več kot pet minut.'

Dedek Mraz mi je prinesel eno darilo doma in enega pri babici. Večinoma klasiko – knjige, zvezke, mandarine in nogavice. Če sem v veselem decembru dobila dva bombona od snežink, sem bila vesela kot radio. Moji otroci pa v veselem decembru dobijo skoraj eno darilo dnevno!

Novice
27. 11. 2019 07.45

'Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov'

''Vsi bi morali vedeti, kaj lahko pretep v šoli izzove in kaj lahko prinese najstniško nasilje. Zgodilo se je mojemu otroku, lahko se zgodi kateremu drugemu otroku. Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov,'' je povedala Milica Sretenović, njena pretresljiva zgodba je lahko v opozorilo vsem.

Bibini svetovalci
25. 11. 2019 21.03

Nenehno razmišlja o slabih stvareh

Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Dojenček
21. 11. 2019 07.42

V tej slovenski občini dobite 500 evrov ob rojstvu otroka

V eni od slovenskih občin dobite 500 evrov enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka! Našli pa smo tudi občino, ki plačilo vrtca čisto pri vsakem otroku zniža še za 30 odstotkov.

Nega in zdravje
15. 11. 2019 07.52

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir

Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

Najstniki
12. 11. 2019 11.39

Pustil šolo in se zapisal v zgodovino računalniških iger

Čeprav se starši vedno znova držijo za glavo, ko otrok igra računalniške igre, je mladenič z Dolenjske dokazal, da nimajo vedno prav. Pri 17 letih je pustil šolo in odšel v Nemčijo. In ja, Mihael Mehle se je z igranjem računalniških iger zapisal v zgodovino ter postal največji zaslužkar med slovenskimi e-športniki.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2019 07.04

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?

Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Problematični najstnik
12. 11. 2019 06.52

Ali lahko učitelj naglas pove učencu oceno testa?

Ali lahko učitelj naglas pokliče učenca in pove njegovo oceno ali mora samo izročiti test učencu, torej, da dejansko samo on vidi oceno? Odgovarja namestnica informacijske pooblaščenke Alenka Jerše.

Dojenček
08. 11. 2019 08.01

Tu ni predolgih čakalnih vrst za vpis v vrtec

Na spletnem portalu Bibaleze.si smo tokrat odšli v Občino Sevnica, za katero smo ugotovili, da se ponaša s številnimi nazivi, priznanji in certifikati, kot so: najlepše mesto v Sloveniji v letu 2012 in letu 2017, mladim prijazna občina v obdobju od leta 2013 do leta 2017, najbolj varna občina v letu 2017, prostovoljstvu prijazno mesto v letih 2017 in 2018 ... Izvedeli smo, koliko znaša enkratna denarna pomoč ob rojstvu otroka ter kako skrbijo, da mlade družine ostanejo pri njih.

Vzgoja in vrtec
07. 11. 2019 07.58

Kaj storiti, ko otroka udari drug otrok?

Med sovrstniki seveda pride do sporov, ampak kako naj se starši ali vzgojitelji odzovejo, ko en otrok udari drugega. Kaj naj malčku sporočimo, kako naj se odzove, ko je žrtev, kako naj ustavi nasilneža? Je pravi odgovor, da se na nasilje odgovori z nasiljem? Po nasvet smo se obrnili na zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz.

Porodnišnice
04. 11. 2019 07.47

Od 1. 10. 2019 novost v porodnišnici Ptuj: ponujajo epiduralno analgezijo

V porodnišnici Ptuj se letno starši, porodne babice, ginekologi porodničarji razveselijo od 800 do 900 novorojenčkov. Preverili smo, kako je z obiski otročnice in novorojenčka, kdo ju lahko obišče, od kdaj do kdaj trajajo, ali obstaja prepoved obiskov v jesensko-zimskem času. Postregli pa so nam tudi z dodatno informacijo o epiduralni analgeziji.

Porodnišnice
30. 10. 2019 07.30

Na Jesenicah veljajo takšna pravila, če želite obiskati novopečeno mamo in novorojenčka

Kmalu boste postali mama. Še malo, še nekaj dni imate do predvidenega datuma poroda. Kmalu boste spoznali novega družinskega člana. In ker ga bodo želeli spoznati tudi drugi sorodniki ter prijatelji, smo se pozanimali, kakšna so pravila glede obiskov.

Resnične zgodbe
24. 10. 2019 07.58

''Moja žena je med porodom izgubila spomin.''

Steve Curto je za Guardian povedal, da njegova žena Camre vsak teden gleda videoposnetek z njune poroke. Gre za zbirko fotografij iz leta 2013, ko hodita proti oltarju, objemata sina Gavina in se veselita. To je bil njun najsrečnejši dan v življenju, ampak ona se ničesar ne spominja.

Malček
23. 10. 2019 07.56

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?

Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Družina in odnosi
17. 10. 2019 07.54

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci

Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Nosečnost
10. 10. 2019 08.03

Preverjala je službeni mail, ko so njeni dojenčici merili raven kisika v krvi

"Dva tedna po mojem vnovičnem prihodu v službo je hčerkica zbolela. Začelo se je kot respiratorni virus, ki pa se je razvil v pljučnico. Zaradi resnih težav z dihanjem so jo sprejeli v bolnišnico," se spominja ameriška mamica. Njena hči takrat ni bila stara niti tri mesece.

Novice
08. 10. 2019 15.49

Pet otrok nima več kraljevskega statusa

Švedski kralj Carl XVI. Gustaf je petim vnukom ukinil kraljevski status. To pomeni, da nimajo več naziva kraljevska visokost, od njih se ne bo več pričakovalo izpolnjevanje uradnih dolžnosti, prav tako pa ne bodo deležni apanaž, rednega letnega prejemka, ki se financira iz davkov.

Problematični najstnik
04. 10. 2019 07.59

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!

Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Porodnišnice
30. 09. 2019 15.42

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico

Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

Spanje in dojenje
30. 09. 2019 09.27

Materino mleko ali beli napitek ljubezni

Dojenčki med dojenjem ne dobivajo le mleko, ampak beli napitek ljubezni. Zakaj? Ker se med dojenjem izloča hormon sreče, oksitocin, ki ustvarja še močnejšo povezanost med mamo in otrokom.

Bibini svetovalci
19. 09. 2019 14.01

Tepe mamico, udarja v stol zaradi jeze

Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Problematični najstnik
03. 09. 2019 07.56

Zato Mateja poučuje svoja otroka doma

Gita Mateja de Laat je po uspešno zaključenem študiju v Ljubljani odšla na Nizozemsko, kjer je spoznala moža. Vrnila sta se v Slovenijo in si ustvarila družino. Imata tri otroke, najstarejšo hčerko ter srednjega sina že od samega začetka šolata na domu. To jo je spodbudilo, da se je vpisala na doktorski študij, program edukacijske vede, v okviru katerega poglobljeno raziskuje pojav šolanja na domu.

Problematični najstnik
03. 09. 2019 07.56

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli

Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Razvoj in odnosi
07. 08. 2019 18.41

Kako visoka je žepnina današnjih otrok?

Povprečna mesečna žepnina za otroke v Nemčiji se je v zadnjih dveh letih znižala za približno štiri evre na 20,52 evra, kaže raziskava šestih založb, ki je bila ta teden predstavljena v Berlinu. Avtorji raziskave sicer opozarjajo, da je potrošnja med otroci ostala enaka, za kar lahko obstaja več razlogov.

Zdrav otrok
01. 08. 2019 08.14

Obiski zobozdravnika so pri izraščanju zob zelo pomembni

Umivanje zob. Izziv za starše, kako otroka naučiti doslednosti in natančnega izvajanja ustne higiene. Pomembno za vsakega, saj si vsi želimo zdravih, belih in bleščečih zob. Obdobje okoli šestega leta otrokove starosti je tisto, v katerem se začnejo majati in izpadati najprej spodnji sekalci, in takrat je tudi čas za izrast stalnih zob.

Novice
01. 08. 2019 08.09

Kam s tujkami in otroki, ki jih je za seboj pustila Islamska država?

Zaveznikom je že pred meseci uspelo dokončno poraziti samooklicano Islamsko državo in razglasiti njen neslavni konec. A za bojevniki, ki so izgubili življenje ali pristali v ujetništvu, so ostale njihove žene in otroci, ki zdaj životarijo v begunskih centrih. Mnoge so zaradi sumov sodelovanja pri umorih celo zaprte, njihova sojenja pa so po navedbah človekoljubnih organizacij prave farse: sodniki potrebujejo le nekaj minut za izrek smrtne kazni. za njimi pa ostajajo otroci, ki niso nič krivi in katerih usoda ostaja negotova.

Nazaj v šolo
15. 07. 2019 09.47

V Ljubljani spreminjajo prebivališče tik pred vpisom otrok v 1. razred

V Ljubljani že nekaj časa opažajo, da veliko staršev tik pred vpisom otroka v 1. razred otroku spremeni prebivališče, pri čemer naj bi bila v ozadju želja, da mu zagotovijo vpis na točno določeno šolo. A slednje šolam in občini povzroča veliko težav. V zvezi aktivov svetov staršev takšno ravnanje staršev ocenjujejo kot legitimno.

Nazaj v šolo
11. 07. 2019 07.52

Koliko boste odšteli za šolske potrebščine v prvem razredu?

''Moja hčerka gre septembra v šolo. Dobili smo seznam šolskih potrebščin. Zdaj pa me zanima, koliko nas bo vse to stalo?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodoče prvošolke.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024